DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

„Co się stało z polską młodzieżą?” Wstrząsająca diagnoza upadku

„Co się stało z polską młodzieżą?” Wstrząsająca diagnoza upadku
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Michal Adamski/ Forum

Demoralizacja polskiej młodzieży jest faktem. Zjawisko to się nasila. „Co się stało z polską młodzieżą?” Odpowiedzi na tak zadane pytanie – z punktu widzenia edukacji, psychologii, duszpasterstwa i działalności społecznej - poszukiwali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.  Jak zaradzić kryzysowi? Warto wsłuchać się w głos ekspertów.

 

Konferencja „Co się stało z polską młodzieżą?” rozpoczęła się we wtorek 8 grudnia o 18.00 na kanale YouTube PCh24 TV. Zorganizowały ją dwie chrześcijańskie organizacje społeczne – Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”. Konferencję prowadził Łukasz Karpiel, wicenaczelny portalu PCh24.pl.

 

W swoim wystąpieniu skierowanym do uczestników konferencji Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty zauważyła, że już w momencie strajków nauczycieli doszło do rozregulowania rytmu nauki. To samo zjawisko nastąpiło wskutek tzw. strajku kobiet. Wówczas doszło nie tylko do przerwy w nabywaniu wiedzy szkolnej, lecz również do wykrzykiwania wulgarnych słów. Wszystko za aprobatą dorosłych. Małopolska kurator podkreśliła również, że szkoła zawsze wychowuje; pytanie tylko w jaki sposób to czyni. Problem stanowią uczelnie o charakterze lewackim. Barbara Nowak zwróciła też uwagę na warsztaty antydyskryminacyjne przeprowadzane w Krakowie, jak również na deprawujące młodzież programy samorządów w Słupsku czy Gdańsku. Dochodzi zatem do przejmowania umysłów nauczycieli i przygotowywania ich do ideologii gender.

 

Barbara Nowak zwróciła też uwagę na zjawisko widoczne wśród młodych ludzi - piszą oni listy otwarte z kuriozalnymi żądaniami do osób starszych, lepiej wykształconych, pouczając ich. Młodzieży wydaje się, że może tak postępować, bo lewica utwierdza je w tym przekonaniu. Są też inne niepokojące zjawiska. Studentka odmawiająca pójścia na „spacer” pod ordynarnymi hasłami jest dyskryminowana. Z kolei nauczyciel nakazujący usunięcie błyskawic z awatarów spotyka się z reakcją w postaci skarg. Kurator zwróciła uwagę na nadmierny nacisk na prawa ucznia i pouczanie o tych prawach wszystkich, którzy myślą inaczej.

 

Sama kurator spotykała się z zarzutami, jakoby nie szanowała „osób LGBT”. Tymczasem, jak sama podkreśla, szanuje ona każdego człowieka – bez zbędnego różnicowania. Niestety, jak zauważyła Barbara Nowak, lewica pod płaszczykiem tolerancji cechuje się wielkim brakiem tejże tolerancji.

 

Kurator podkreśliła, że łatwo jest zniszczyć człowieka, szczególnie młodego. Wezwała do tworzenia wspólnot osób broniących życie i stawania po stronie osób zagrożonych szykanami z powodu tego typu poglądów. – Warto mówić prawdę, warto być mądrym, myślącym człowiekiem – podkreśliła. Jeszcze 10-20 lat temu nikt nie potraktowałby poważnie informacji, jakoby nie było 2 tylko np. 56 płci. Dziś tego typu bzdury są rozpowszechnione. Wynika to z braku szacunku dla rozumu, zdrowego rozsądku i nauki. „Czas powiedzieć stop” – podkreśliła kurator.

 

Wydarzenia znane z naszych ulic opierają się na psychologii tłumu i emocjach. Opiera się także na niewiedzy ludzkiej. Dlatego – gdy zgłębić postulaty protestujących – dokonuje się usuwanie symboli błyskawic przez osoby, które wcześniej nie zdawały sobie spawy z celów tego ruchu. Kurator podkreśliła, że przedstawiciele cywilizacji śmierci chcą triumfu „a niosą jedno: zniszczenie chaos i śmierć”.

 

– Mamy nowego ministra edukacji – podkreśliła Barbara Nowak. – Mamy środowiska, które przerażone tym, co się dzieje chcą działać i mają pomysły. Są wspaniałe środowiska prorodzinnych stowarzyszeń. Mamy Ordo Iuris, mamy to miejsce, z którymi cały czas rozmawiam PCh24. Mamy potencjał, proszę Państwa, skorzystajmy z tego, bądźmy aktywni i nie bójmy się. Zło jest krzykliwe, a dobro zwycięży – podkreśliła. 

 

Z kolei – psycholog – Katarzyna Wozinska zwróciła uwagę, że uczestnictwo dziadków i pradziadków w procesie wychowania kiedyś stanowiło normę. Dziś jednak należy do rzadkości. Co więcej, nie istnieje sprzeciw dotyczący tego zjawiska w kulturze popularnej. Przeciwnie, związana z tym aktywność zawodowa starszego pokolenia jest oceniana pozytywnie. Pojawia się też tendencja do uznawania rodzicielstwa za uciążliwość, a nawet fanaberię. Za szczególnie podejrzane uznaje się rodziny wielodzietne.

 

Kolejny problem stanowi zbyt długi czas spędzany przed ekranem. Wynika to zdaniem Wozinskiej z dążenia do pozbycia się dzieci, gdyż zajmowanie się nimi stanowi trudność. Współcześni rodzice bywają przytłoczeni zmianami w życiu nastolatków. Jednak nie otrzymują pomocy ze strony innych osób – dziadków, ciotek, zaprzyjaźnionych rodziców. Czas ten jest trudny do przetrwania dla rodziców. Prowadzi to do różnych, niekiedy niewłaściwych ich reakcji. W efekcie nastolatkowie trafiają często pod skrzydła różnych organizacji. Z historii wiadomo zaś, że to oni stanowią często masę krytyczną rewolucji i różnych ruchów społecznych. Nastolatków cechuje bardzo duży poziom wiedzy o sprawach nierzeczywistych (seriale, memy etc.) przy niskim poziomie wiedzy o rzeczywistości. Psycholog podkreśliła, że młodzież potrzebuje granic i ich egzekwowania. Potrzebuje autorytetów. 

 

Z kolei Ksiądz Sławomir Kostrzewa medioznawca i kulturoznawca zwrócił uwagę, że wiele osób uznających się za ateistów miało trudne relacje ze swoimi ojcami. Gdy ludzie młodzi nie otrzymują doświadczenia miłości poważniej, stają się bardziej podatni na uleganie ateizmowi. Także problem depresji wiąże się często z problemem duchowym, z długim trwaniem w grzechu. Ludzie ci nie mogą odnaleźć się w świecie, w tym wśród rówieśników. W efekcie pojawia się myśl o odebraniu sobie życia. Wychodzą tu błędy popełniane w wychowaniu przez rodziców. Ludzie ci często nie spotkali żywego Boga-Miłości i nie traktują Go na serio. Duszpasterz wezwał także do regularnego życia sakramentalnego. Najważniejszy w wierze jest jednak przykład życia rodziców.

 

Arkadiusz Stelmach wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi zwrócił uwagę na perspektywę polityki globalnej. Zauważył problem globalnych ideologii i oddziaływania tychże na młodzież. Na poziomie międzynarodowym doszło bowiem do triumfu ideologii sprzecznej z naturalnym i chrześcijańskim porządkiem. Na poziomie krajowym mamy do czynienia z tak zwanymi agentami zmian. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że te ideologie zadomowiły się nawet we wnętrzu Kościoła. ONZ, UNICEF, Bank Światowy, Unia Europejska prowadzą w zaangażowany sposób rewolucję kulturową. Do tej rewolucji kulturowej wciągnięto także Polskę – zarówno PRL, jak i III RP. Podkreślił, że najważniejszymi etapami wdrażania tejże rewolucji kulturowej były wielkie konwencje: w Pekinie, Kairze, Rio de Janeiro. Jak zauważyła Margaret Peters, była to cicha rewolucja, która weszła w życie bez użycia przemocy. Autorka ta zauważyła, że doszło do zmiany w sposób niepostrzeżony. Nikt nie ostrzegł, że idzie wróg. Rewolucję przeprowadzono więc ukradkiem, bez hałasu, poza ludzką świadomością, przy użyciu konsensusu – zauważyła Peters cytowana przez Arkadiusza Stelmacha. Zwróciła uwagę na zastosowanie strategii takich jak ułatwianie, uwrażliwianie et cetera. Agenci zmian otrzymali narzędzia służące transformacji. Wiceprezes zwrócił uwagę na zanik kontaktu dzieci z realnym światem. Nie potrafią na przykład nazwać drzew, odróżnić śpiewu ptaków.

 

Arkadiusz Stelmach zwrócił uwagę również na mglistość pojęcia „umiejętności życiowe”, które często prowadzi do włączania dzieci do rewolucji obyczajowej. W efekcie tego wszystkiego dochodzi do przekształcenia świadomości dzieci w myśl postmodernistycznej i globalistycznej filozofii oraz etyki. Ponad głowami rodzica, szkoły, kościoła i rządów narodowych dostęp do dzieci uzyskują „agenci zmian”. Tę agendę realizuje również kultura masowa. Zdaniem Peters według etyki globalnej uczeń staje się równy nauczycielowi. Rewolucja globalna dąży bowiem do całościowej przemiany człowieka w swym duchu. Chodzi o objęcie wszystkich spraw świata nową, globalną agendą. Nie może pozostać żadne miejsce na świecie wolne od tej ideologii. Rewolucji kulturowej służy też technika subwersji, polegająca na przejmowaniu znanych symboli na potrzeby rewolucji. Ostatni przykład – zawłaszczenie symbolu Bożego Narodzenia na potrzeby rewolucji. Prelegent podkreślił również, że ofiarami rewolucji są także dzisiejsi rodzice. Również dzisiejsze babcie i dzisiejsi dziadkowie wychowani są na Beatlesach i Rolling Stonesach, więc również ich światopogląd jest często odległy od tradycyjnego. Podkreślił, że należy powrócić do klasycznego rozumienia człowieka jak również grzechu i cnoty. Zmiana powinna dokonać się także na poziomie państwowym, choćby poprzez stworzenie zespołu analizującego programy wychowawcze.

 

mjend

 

Zobacz zapis VIDEO z konferencji


DATA: 2020-12-10 21:12
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Strasznie niebezpieczna jest siła, której nie towarzyszy poczucie odpowiedzialności"- Archibald Joseph Cronin
9 dni temu / dziadek
 
Młodzież ma za duzo praw rzadzi nauczycielami a kkuratorzy na to pozwalają tsk wlasnie niszczy się nauczycieli autorytet Straj nauczycieli byl sluszny wszyscy mowili ze za malo zarabiają ale w efekcie nnic prawie nie dostali za to rządzący głównie pan Dworczyk przyczynil się do ponizania nauczycieli Ciągle mówiono najwazniesze są dzieci no i macie te dzieci teeraz na ulicach i o co walczą o zabijanie i co zrobią rodzicom ano zaaplikuja eutanazję Nie w glowie im nauka dostaly 500plus to maja na paznokcie na allkohol na antykoncepcję i chcą sie bawic seksem
1 miesiąc temu / Dana
 
Młodzież to pokolenie Tuska, moja wnuczka poszła do szkoły miała 6 lat, jej rówieśnicy 7 ,była jedną w klasie 6 latka,dzieci krzyczały w szkole bezstresowe ,wychowanie,nie mówiły,po I Komunii nie trzeba chodzić na religię,później zabranie drożdżówek,obiad bez przypraw pani Kopacz,chodzili do MaCDolad,później Galerie,KFC,bez nadzoru,Bierzmowanie niepotrzebne,gimnazja nawet soczek firmowy,kto biedny to tfu,a szkoły średnie lewaki,młodzież kupująca NetFixa,genderLGBTq ,z telefonami śpią,jedzą,dyskusje przy dorosłych,oni mają swoje prawa,rodzice strach się odezwać,niepoprawne a teraz strajk kobiet zabroniłam jej ,jestem babcia,
1 miesiąc temu / sonia
 
To prawda, demoralizacja młodzieży jest faktem szybko postępującym. Większość młodzieży ćpa, pije, a nawet upija się alkocholem, liczy się szmal i seks. Co raz częściej, to matoły z dyplomem, bez zasad i jakichkolwiek wartości, a o kulturze lepiej nie wpominać, bo tych wulgaryzmów, to już nie sposób słuchać. Daleko odeszli od normalności, od Zachodnich zachowań społecznych. Upadek na dno .... ????????
1 miesiąc temu / Miro
 
I cały artykuł, który jest bardzo trafny na końcu ma stwierdzenie które kompletnie dyskwalifikuje do debaty. Co mają wspólnego Beatles i roling Stones w tym temacie? Kompletnie nie trafione porównanie. Jest cała masa innych zespołów co bardziej by pasowały. Nie jestem fanem tych zespołów ale też trzeba trochę normalnie podchodzić do tematu
1 miesiąc temu / Pawlik
 
Wiekszych glupot jeszcze nigdy nie slyszalam a zyje prawie 60 lat na tym swiecie. Szukanie winnych powinno sie zaczac od siebie.Nie ma co ukrywac, kiedys ludzie byli niedouczeni i wierzyli,ze gdzies w chmurach jest niebo, teraz coraz trudniej im w to wierzyc a mlodziez?! Kazde pokolenie ma swoj czas. Walka o wolnosc zawsze byla trudna, ale zawsze brala w niej udzial mlodziez z czego powinni ludzie byc dumni. Cywilizacji juz nie da sie zatrzymac. A kosciol jezeli chce przetrwac musi naprawic sie od srodka, inaczej z kazdym pokoleniem bedzie mial coraz mniej wiernych.
1 miesiąc temu / Jestem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.