DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Co czwarty nowy kapłan w Europie to Polak. To nie znaczy, że nie ma kryzysu powołań

Co czwarty nowy kapłan w Europie to Polak. To nie znaczy, że nie ma kryzysu powołań
Fot. Lukasz Zarzycki/Echo Dnia/Forum
#KAPŁAŃSTWO    #KSIĘŻA    #KAPŁANI    #POLACY    #SUTANNA    #ZAKONY    #ŚWIĘCENIA    #KOŚCIÓŁ    #KLERYCY

Polacy wciąż stanowią znaczącą część wśród nowo wyświęconych europejskich kapłanów. Jednak ich liczba maleje. Niepokojące staje się także coraz częstsze zrzucanie sutanny przez polskich księży.

 

Co czwarty nowo wyświęcony ksiądz katolicki w Europie to Polak – podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce święcenia przyjmowało średnio 350 osób rocznie. Stanowi to 26 procent wszystkich neoprezbiterów w Europie - w 2017 roku było ich w sumie 1272.  

 

W 2013 roku święcenia w Polsce stanowiły 30 procent wszystkich święceń w Europie. Doszło więc do pewnego spadku udziału Polaków w strukturze neoprezbiterów. Należy też pamiętać, że od 2000 roku spada także liczba święceń kapłańskich zarówno w Polsce, jak i Europie.  

 

Rośnie natomiast udział Polaków wśród odchodzących z kapłaństwa w Europie. W 2012 roku wynosił poniżej 25 proc. (54 osoby). Z kolei już w 2017 roku co drugi odchodzący z kapłaństwa był Polakiem. W 2017 roku z kapłaństwa odeszło 73 osób w Polsce. 

 

Nienajlepsza jest także sytuacja w zakonach. W 2000 roku o przyjęcie do zakonów w Polsce starało się 566 postulantów, zaś w 2017 roku jedynie 177. Obejmuje to zarówno zakony męskie, jak i żeńskie. Spadek chętnych zanotowano również w zakonach monastycznych.

 

Od 2000 roku rośnie z kolei całkowita liczba księży diecezjalnych na świecie. W 2017 roku posługiwało 281 tysięcy księży diecezjalnych w skali globu.  Jednak w Europie liczba kapłanów spada. W 2003 roku wynosiła 141 tysięcy, a obecnie jedynie 125 tysięcy.

 

Źródła: notesfrompoland.com / Deon.pl

mjend


DATA: 2020-02-18 16:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"może być tylko kryzys odpowiedzi na powołanie" - o powołaniu zakonnym już nie wspomnę. Skąd mają się pojawiać, jeśli wszystkim dziewczynom marudzi się od najmłodszych lat o małżeństwie i krzywo patrzy, gdy takowego nie wybierają.. Znam historie zniechęcania kobiet do powołania zakonnego przez rodzinę i przez księży. Coś chyba jest nie halo.
1 miesiąc temu / lor
 
Czy powolany i slabej wiary moze tej nabyc, pewnie ze nie. Czesciej nalezy uczestniczyc we MSZY SW. i prosic PANA BOGA o JEGO zniwiarzy. A moze MSZA Sw. WSZECHCZASOW jest Kluczem powolan?
1 miesiąc temu / Jara
 
To w 2017 w całej Europie odeszło od służby kapłańskiej ok. 140 osób? skoro 73 w Polsce to co drugi. Inna sprawa, jest nas w Europie 1/4, a głos naszego Kościoła waży tyle, jakby była 1/14.
1 miesiąc temu / x.Tomko
 
Prośmy Pana żniwa by posłał robotników. Nie zastanawiajmy sie co myśli Pan Bóg i jak działa-naszym zadaniem jest prosić, kołatać, wzrastać w wierze i świętości, a żar modlitw z Bożego Ołtarza zbierze Anioł i rozsypie nad ziemią.
1 miesiąc temu / Ell
 
Ryś ma rację. Mało dzieci, mało księży. Rośnie liczba ateistów, gejów , heretyków np tzw rodzimowierców. Gdzie popełniono błąd? Wydaje się, że rok kiedy zrezygnowano z powszechnej, obowiązkowej służby wojskowej. Ludzie gadają tylko o "prawach człowieka" zapominając o obowiązkach, którym jest powołanie. Skoro społeczeństwo jest coraz bardziej rozpasane moralnie - trzeba wziąć je w twarde ryzy. Nie ma innej drogi, bo zarówno jako kościłó i naród - wyginiemy.
1 miesiąc temu / Izydor Oracz
 
@Iw, ja natomiast, nie zgodze sie z Toba...tam gdzie jest grzech, tam jeszcze obwiciej wylewa sie laska! Można miec powolanie i nie odpowiedzieć na nie. Powolan moze byc wiele, ale odpwiedzi zadnej, bo powolanych wielu, ale wybranych niewielu...
1 miesiąc temu / Trad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.