DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Chorwacja: pary LGBT będą mogły być rodzicami zastępczymi? Niebezpieczny wyrok sądu

Chorwacja: pary LGBT będą mogły być rodzicami zastępczymi? Niebezpieczny wyrok sądu
Fot. SharonMcCutcheon/Pixabay

Sąd administracyjny w Zagrzebiu zdecydował o konieczności ponownego rozpatrzenia wniosku pary homoseksualistów, którzy starali się o uzyskanie statusu rodziny zastępczej. Pierwotnie wniosek pary jednopłciowej o opiekę nad dziećmi odrzuciło Ministerstwo Demografii, Rodziny i Polityki Społecznej. Media są zdania, że wyrok sądu doprowadzi do legalizacji adopcji dzieci przez homoseksualistów.

 

Decyzja sądu administracyjnego oznacza, że resort będzie zmuszony do ponownego rozpatrzenia wniosku Ivi Segoty i Mladena Kozicia, którzy w 2017 roku złożyli aplikację o przyznanie prawa do stania się rodziną zastępczą dla dzieci. Para jednopłciowa żyje w tzw. związku partnerskim od 2015 roku. To przełomowe orzeczenie sądu może wpłynąć na ewentualne próby legalizacji adopcji dzieci przez homoseksualistów. Proces w tej sprawie toczy się już w chorwackim sądzie.

 

„Po raz pierwszy sąd w Republice Chorwacji podtrzymał międzynarodowe orzecznictwo i orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którymi pary tej samej płci muszą być traktowane na równi z prawami jak pary heteroseksualne” – to komentarz lewicowej organizacji Rainbow Family Association, która wspiera osoby LGBT w staraniach o adopcję dzieci.

 

Orzeczenie zobowiązuje Ministerstwo Demografii, Rodziny i Polityki Społecznej, które początkowo odrzuciło prośbę pary homoseksualistów o bycie rodzicami zastępczymi, do powtórzenia tego procesu w ciągu 60 dni i podjęcia nowej, niedyskryminującej decyzji w tej sprawie. Trudno przewidzieć jaka będzie decyzja władz resortu, ale jeśli Segota i Kozic uzyskają statut rodziny zastępczej, będzie to wielki sukces lobby LGBT.

 

Lokalne media zauważają, że decyzja sądu administracyjnego może też prowadzić do legalizacji adopcji dzieci przez związki osób tej samej płci. Póki co, decyzja sądu oznacza możliwość ubiegania się Ivo Segoty i Mladena Kozicia o bycie rodziną zastępczą. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z orzeczenia” – powiedział Ivo Segota, który w 2015 roku zarejestrował swój „związek partnerski” z drugim mężczyzną.

 

Chorwackie prawo w wielu obszarach „zrównuje” związki partnerskie z małżeństwem, ale nie pozwala na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Jednak zdaniem Sanja Bezbradic Jelavi, adwokat mężczyzn, obecne prawo dyskryminuje homoseksualistów.

 

„Ich odważny czyn, publiczna obecność i zgoda na tę legalną bitwę, podczas której mieli pełne poparcie Rainbow Family Association jest również precedensem dla innych par, które decydują się na rozszerzenie rodziny w ten sposób” – komentuje działacz stowarzyszenia wspierającego ruch LGBT.

 

W grudniu ubiegłego roku parlament chorwacki uchwalił nową ustawę o opiece zastępczej, która weszła w życie w tym roku i wyklucza pary tej samej płci jako możliwych rodziców zastępczych. Rainbow Family Association złożyło skargę do Trybunału Konstytucyjnego w lutym, szukając rozstrzygnięcia, czy nowa ustawa o opiece zastępczej jest zgodna z chorwacką konstytucją.

 

 

Źródło: balkaninsight.com, dw.com

WMa

 

 


DATA: 2019-12-22 19:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce też tak będzie
3 miesiące temu / wieszcz
 
precedens dziedziczenia , ani tam małżeństwa k+m , ani zstępnych , ani skład sędziowski nie zweryfikuje swojej decyzji za 20 lat , co dziedzinka powie o tatusiach , zktórym się liczy , którego posłucha , a dylematy wychowawcze a jeśli dziecko będzie chciało być tradycyjne w wyborach życiowych , czy ten kraj nie ma innych problemów niż dwóch kapryszących faciów
3 miesiące temu / krka
 
Chory sędzia wydał taki wyrok, jak by mnie wychowalo dwóch panów to bym się powiesił
3 miesiące temu / Jwch
 
Jeden wielki skandal.
3 miesiące temu / alo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.