DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Chiny: władze zniszczyły dwa sanktuaria maryjne. Powodem zbyt duża ilość krzyży

Chiny: władze zniszczyły dwa sanktuaria maryjne. Powodem zbyt duża ilość krzyży
fot.REUTERS/Thomas Peter

Kilka tygodni po zawarciu porozumienia ze Stolicą Apostolską ws. nominacji biskupich, władze chińskie zniszczyły dwa sanktuaria maryjne w prowincjach Shanxi i Guizhou. Pierwsze z nich znajduje się w Dongergou i było poświęcone Matce Bożej Siedmiu Boleści, drugie zaś - Matce Bożej Błogosławieństw.

 

Oba sanktuaria zniszczone przez władze w Pekinie były miejscami pielgrzymek zarówno wspólnot uznawanych jak i nieuznawanych przez władze. W przypadku sanktuarium w Dongergou oficjalnym powodem niszczenia kościoła była zbyt duża ilość krzyży i „zbyt wiele dekoracji ponad wszelkie granice”. Z kolei sanktuarium w Anlongu zburzono, gdyż - według władz - zbudowano je bez wymaganych pozwoleń. Przed tygodniem wierni z Anlongu prosili katolików z całego świata o modlitwy w intencji uratowania ich świątyni przed zburzeniem.

 

Do zburzenia obu świątyń doszło w ramach rozpoczętej w lutym br. kampanii sinizacji działalności religijnej w Chinach. Niszczenie kościołów, krzyży, obrazów itp. rozpoczęło się w prowincjach Henan, Xinjiang, Mongolia Wewnętrzna, po czym rozszerzyły się w Zhejiangu, Jiangxi i innych prowincjach.

 

Do nasilenia kampanii doszło tuż po ogłoszeniu porozumienia watykańsko-chińskiego. Przypomnijmy, że przeciwko porozumieniu Watykanu z Pekinem protestował emerytowany biskup Hong Kongu, kard. Józef Zen. W ostatnich dniach głos w tej sprawie zabrał również kard. Raymond Burke.

 

Amerykański hierarcha określił porozumienie mianem zdrady męczenników i wyznawców, przez lata cierpiących i skazywanych na śmierć przez komunistów. Podczas wizyty w Australii w ubiegłym tygodniu kardynał Burke poinformował również o podziałach wewnątrz Kurii Rzymskiej. Dotyczą one między innymi porozumienia z Państwem Środka.

 

Hierarcha wyznał, że nie rozumie, dlaczego papież przekazał część władzy dotyczącej mianowania biskupów w ręce chińskich władz. Stwierdził też, że Kościół nie oddałby takich kompetencji innym świeckim przywódcom.

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

„Zdrada męczenników”. Kardynał Burke krytykuje porozumienie Watykanu z Chinami

Kardynał Józef Zen krytykuje watykańską uległość wobec „chińskiego Smoka”

Kardynał Müller: w kwestii porozumienia z Chinami ufam raczej kardynałowi Zen

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2018-10-25 19:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oczywiście że wam się udało zniszczyć Chiny - kompletna demoralizacja społeczeństwa ateokomuną, prześladowania wszystkich którzy nie popierają ateokomuny, wymordowanie ponad miliarda nienarodzonych Chińczyków. My niszczymy fałsz zastępując go prawdą. Dokładnie tak samo działa, a przynajmniej powinna działać, świecka edukacja, no ale przecież ty jesteś na bakier z edukacją więc nic dziwnego ze tego nie pojmiesz. O dawnych greckich bogach obecnie uczą jako o fałszywych legendach, więc nic dziwnego że jako miłośnik fałszu tak zachwalasz fałszywą wiarę. I udowodnij to swoje kłamstwo, ignorancie: "Dzięki katolikom z Niemiec nie możemy de facto pochwalić się taką kulturą jak Grecy".
10 miesięcy temu / do ollek
 
@do ollek Nam? Chiny tylko ZAAKCEPTOWAŁY ateizm wynikający z ideologii komunizmu, ale nadal w większości wyznają one dawne wierzenia. Potrafią się dostosowywać. Za to katolicy niszczą dawne wierzenia i wprowadzają swoje, przykład;niszczenie świętych gajów, posągów naszych dawnych bogów. Dzięki katolikom z Niemiec nie możemy de facto pochwalić się taką kulturą jak Grecy, gdzie o dawnych greckich bogach uczą na języku polskim, powstają o nich książki.
10 miesięcy temu / ollek
 
Za to wam się udało
10 miesięcy temu / do ollek
 
Ajtam dwa sanktuaria... Najważniejsze że "kościół" jest teraz "w łączności i ciągłości"...
10 miesięcy temu / Wojtek
 
Porozumienie z Chinami powinno prowadzić przynajmniej do możliwości komentowania tego co robią władze, dialogu.
10 miesięcy temu / Papi
 
No to Chińczycy mają przerąbane!
10 miesięcy temu / MecLuk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.