DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Chiny: w czasie świąt władze zaatakowały „kościoły domowe”

Chiny: w czasie świąt władze zaatakowały „kościoły domowe”
fot. REUTERS / FORUM

W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia komunistyczne władze Chin zaatakowały „kościoły domowe”, które dotychczas tolerowały. Jednym z nich jest protestancki „Kościół Żywego Kamienia” (Living Stone Church) w mieście Guiyang – stolicy południowochińskiej prowincji Kuejczou (Guizhou). 9 grudnia policjanci wdarli się tam w czasie nabożeństwa, konfiskując egzemplarze Pisma Świętego i śpiewniki. Wiernym nakazano podjęcie „normalnej działalności religijnej”.


Pastor Yang Hua, współpracownik kierującego tą wspólnotą innego pastora Su Tianfu, był dwukrotnie aresztowany: najpierw gdy sprzeciwiał się zagarnięciu przez policję należących do kościoła komputerów i innych urządzeń, a następnie pod zarzutem „posiadania tajemnic państwowych”.


Historia kościoła w Guiyangu rozpoczęła się od organizowania w 2009 domowych spotkań modlitewnych z udziałem ok. 30 osób. Z czasem liczba uczestników wzrosła do kilkuset. Zaczęto wówczas wynajmować salę w miejskim Centrum Międzynarodowym. Władze początkowo tolerowały te zebrania modlitewne jako należące do tzw. „legalnej szarej strefy” (legal grey zone). Modlącym zalecano jednak, aby spotkania te nie były zbyt duże i aby omawiano na nich sprawy społeczne, a nie religijne.


9 bm. rząd postanowił jednak przystąpić do ataku. Policja zabroniła dalszych spotkań. Zamknięto 24. piętro Centrum, gdzie się one odbywały. Jadącego później windą dziennikarza, współpracującego z „The Washington Post”, policjant poinformował, że „na 24. piętrze odbywały się nielegalne spotkania kultu, który został zabroniony. A my jesteśmy po to, aby powstrzymywać ludzi przed chodzeniem tam”. Tymczasem napotkani wierni powiedzieli dziennikarzowi, że „w sprawach wiary nie musimy podlegać żadnym organizacjom politycznym, gdyż naszym jedynym przywódcą jest Bóg w niebie. Wiary i Boga nie da się skrępować łańcuchami”.


Obecnie władze atakują działalność ewangelizacyjną prowadzoną przy użyciu samochodów w różnych miejscach. Z tego powodu wielokrotnie trafiał do więzienia wspomniany pastor Su.


Według Sophie Richardson z chińskiej sekcji międzynarodowej organizacji obrony praw człowieka – Human Right Watch, Komunistyczna Partia Chin jest wyjątkowo uczulona na wszelką działalność, prowadzoną bez jej zgody, przy użyciu środków komunikacji, niezależnie od tego, czy są to organizacje charytatywne, biblioteki czy właśnie kościoły.


Z kolei Yang Fenggang z Centrum Badań nad Religią i Społeczeństwem w Chinach na amerykańskim uniwersytecie Purdue twierdzi, iż w ostatnich lat bardzo pogorszyły się znacznie warunki, w jakich muszą działać wspólnoty chrześcijańskie w tym kraju. Władze chcą bowiem jeszcze ściślej kontrolować społeczeństwo. A jednak, mimo tych ograniczeń Kościoły chrześcijańskie w Kraju Środka rozwijają się i w 2030 mogą liczyć już 250 milionów wyznawców – uważa naukowiec z USA.KAIDATA: 2015-12-31 08:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "40298"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.