DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2018 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Chiński komunizm, euroliberalizm.
Dwie idee, jeden wróg: Kościół

Chiński komunizm, euroliberalizm. Dwie idee, jeden wróg: Kościół
fot.REUTERS/Claro Cortes IV/FORUM

Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping postawił przed Komunistyczną Partią Chin zadanie sinizacji (schińszczenia) religii w Państwie Środka. Metody, a przede wszystkim cele, jakie chce w ten sposób osiągnąć lider azjatyckiego mocarstwa, są zatrważająco podobne do planów europejskich postępowców wobec Kościoła katolickiego.

 

Dla obecnych władz w Pekinie sinizacja religii nie oznacza „swobodnej wymiany myśli i zwyczajów” na linii naród-wyznanie, tak aby dana grupa wyznaniowa zachowała zasadniczą treść swojego kultu, nabywając pewne elementy zwyczajów obecnych w Państwie Środka od tysiącleci. Dostosowanie do warunków lokalnych jedynie formy, przy niezmienionej treści prawd i zasad wiary (tak jak widzieli to nowożytni jezuici pracujący w Chinach i próbujący dokonać inkulturacji Kościoła w Azji) to dla ekipy Xi Jinpinga rozwiązanie nie do zaakceptowania.

 

Nie „rdzennie chińskie”, a więc między innymi zachodnie związki wyznaniowe mogą funkcjonować w tym państwie tylko jeśli całkowicie przystosują się do wymagań stawianych przez partię komunistyczną. A o ile dotychczas Pekinowi chodziło wyłącznie o posłuszeństwo natury administracyjnej (np. brak finansowania z zewnątrz, niezależność wobec ośrodków zagranicznych i niedopuszczanie zachodnich misjonarzy), o tyle obecnie chiński lider oczekuje już dostosowania do swojej strategii i programu Chińskiej Partii Komunistycznej nawet nauczania, w tym zasad moralnych.

 

Żadnemu katolikowi nie mieści się w głowie pogodzenie interesów i „wartości” kompartii z moralnością katolicką – czy to w warunkach europejskich czy azjatyckich. Jak bowiem połączyć Przykazanie Boże „Nie Zabijaj” z chińską polityką jednego dziecka, która w praktyce realizowana jest poprzez sterylizacje i aborcje? Jak pogodzić programowy komunizm partii z katolickim poszanowaniem własności prywatnej, nawet dostrzegając istniejące w Chinach strefy wolnego rynku? Jak traktować każdego człowieka z godnością i jednocześnie tolerować reżim handlujący ludzkimi organami, skradzionymi przeciwnikom politycznym? W końcu jak wyznawać Przykazanie „Nie Kradnij” i przyklaskiwać partii, pod rządami której państwo topi się w korupcji?

 

Tymczasem taką absurdalną synchronizację „katolicyzmu” i komunizmu zapowiedział Józef Liu Xinhong, pełniący funkcję biskupa w Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolików Chińskich, czyli „Kościele” państwowym. – Nauka Kościoła musi roztopić się w kulturze chińskiej; musi aktywnie wprowadzać w życie fundamentalne socjalistyczne wartości; musi utwierdzać system socjalistyczny z chińską specyfiką. Tylko w ten sposób będzie możliwa prawdziwa ewangelizacja – powiedział wyświęcony bez zgody Watykanu biskup Anhui na spotkaniu z wiernymi i kapłanami w maju roku 2017 (cytat za: „Tygodnik Powszechny” nr 46, rocznik 2017).

 

Wprowadzanie w życie oczekiwań Xi Jinpinga zapowiedział także dwa miesiące później również konsekrowany bez zgody papieża biskup Józef Ma Yinglin, przewodniczący uznawanej przez Pekin „Konferencji Biskupów”.

 

Gdy wierni Rzymowi katolicy chińscy cierpią prześladowanie, wierni Pekinowi schizmatycy planują wykorzystanie wiary do celów polityki partii komunistycznej. Brzmi to zatrważająco, ale też... zaskakująco znajomo.

 

Dlaczego? Cóż, przecież na naszych oczach, na naszym kontynencie, środowiska postępowe, od euro-komunistów, przez zielonych, socjalistów i liberałów, po niektórych nacjonalistów, chadeków, a nawet łże-konserwatystów, widzą w swoich politycznych programach miejsce dla Kościoła rozumianego jedynie jako organizacja charytatywna. Kościół będący szafarzem sakramentów, prawdziwym świadkiem Jezusa Chrystusa, nauczycielem Bożych Prawd wśród narodów, nie mieści im się w głowach. Katolicyzm byłby przez nich akceptowany wyłącznie gdyby jego autentyczną treść zastąpiły „wartości europejskie”!

 

Co gorsza, wrogowie Wiary znajdują dla swojej sekularyzacyjnej idei sojuszników w samym Kościele! O ile nienawidzący Kościoła z zewnątrz istnieli od pierwszych dni po Zesłaniu Ducha Świętego, a z Chrystusem – Prawdą i Życiem – walczono jeszcze w czasach jego ziemskiej wędrówki, to zwolennicy upaństwowienia Wiary wśród nominalnie katolickich wiernych i kapłanów są dla Kościoła nieznanym wcześniej, wychodzącym z wnętrza i potężnym ciosem.

 

Powody działań takich katolików mogą być różne, ale niezależnie od motywacji zwolenników Kościoła pozbawionego duchowej treści i zamienionego w organizację charytatywną bądź swoisty związek bojowników o międzynarodowy pokój i demokrację, szkodzą oni Mistycznemu Ciału Chrystusa. Najważniejszym bowiem zadaniem Kościoła jest udzielanie sakramentów, niezwykle potrzebnych w walce o wieczne zbawienie oraz nauczanie prawdziwej Wiary.

 

Kościół chcąc wcielać w życie Słowo Boże musi troszczyć się o potrzebujących, ale gdyby nawet nie pomagał biednym – wciąż pozostawałby Kościołem. Kościół powinien również zabiegać o pokój w sercach, w rodzinach, w państwie i między narodami, jednak gdyby nie podejmował takich inicjatyw na szeroką skalę – wciąż byłby Kościołem. Gdyby jednak zaprzestał głoszenia Prawdy, Słowa Bożego oraz udzielania sakramentów – sprzeniewierzyłby się swojej misji. Misji, dla której powstał.

 

Właśnie tego chcą wrogowie Wiary, zarówno w Chinach, jak w i Europie. Zarówno komuniści, jak i liberałowie. Czas w końcu dostrzec te porażające podobieństwo.

 

 

Michał Wałach

 

 


DATA: 2018-01-23 22:19
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo Panie Michale! Bardzo dobry tekst!
8 miesięcy temu / Zeno
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.