DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

„Charlie Hebdo” – obrzydliwość nad obrzydliwościami. Wolność prasy trzeba ograniczyć

„Charlie Hebdo” – obrzydliwość nad obrzydliwościami. Wolność prasy trzeba ograniczyć
MAXPPP / FORUM

Wszystkimi nami wstrząsnął atak w Paryżu. Na ulice wielu europejskich miast wyszły dziesiątki tysięcy ludzi sprzeciwiających się mordowaniu ludzi w imię islamu. Media twierdzą zaś, że demonstrujący bronią „wolności prasy”. To dobry moment by powrócić do debaty właśnie na temat nieograniczonej „wolności prasy”, której przecież sprzeciwiali się wielcy papieże.


Po barbarzyńskim zamachu islamskich morderców na redakcję podającą się za satyryczną znów głośno jest w mediach o „wolności prasy”. Tytuły gazet – również polskojęzycznych – informują nawet, że „islamiści zaatakowali wolność”. Nic bardziej mylnego – islamiści, prawda, że we właściwy sobie, zbrodniczy i bezwzględny sposób, zaatakowali grupę osób, którzy sławę i pieniądze postanowili zdobyć dzięki ohydnym obrazkom. Bo czy obrażanie kogokolwiek, to przykład wolności? Zwłaszcza w dzisiejszym, do bólu tolerancyjnym świecie, w którym za rzekome obrażenie homoseksualisty czy Żyda można wypaść z dobrego towarzystwa, a nawet trafić do więzienia?


Islamiści nie zaatakowali więc wolności, nawet w jej współczesnym, wypaczonym rozumieniu. Aż dziw, że lewicowe media tego nie dostrzegają. Pojawiły się jednak również komentarze, że islamscy fanatycy zaatakowali Europę i jej wartości. To także kłamstwo. Europy nie definiuje bowiem to, co znajdowało się na okładkach „Charlie Hebdo”, choć muzułmanie, którzy przecież przybyli tu niedawno, mogą tak Europę postrzegać. Pal licho rozsławione przez terrorystów karykatury Mahometa, ale w piśmie tym w sposób najbardziej haniebny, jaki można sobie tylko wyobrazić, obrażano katolickie świętości. Obrzydliwe rysunki pokazywały m.in. wyobrażenie Trójcy świętej w seksualnym trójkącie, a już zupełnie nie do opisania są obrazy, w których ukazywano Matkę Boską, nowo narodzonego Pana Jezusa, świętych Pańskich i kolejnych papieży. To mają być „europejskie wartości”? To ma być ilustracja wolności?


Wolność prasy nie jest ideą, którą powinniśmy przyjmować bezkrytycznie. Co prawda trudno domagać się jej ograniczania w czasach, gdy katolickie media działają niemal w podziemiu i co rusz rzuca się im kłody pod nogi. Z drugiej jednak strony my sami wiemy, że wolność prasy nie jest nieograniczona. Dlatego nie zamieszczamy na naszych łamach chociażby obscenicznych zdjęć czy rysunków, nie mówiąc już o codziennym samoograniczaniu się w używanych słowach składających się na publikowane przez nas teksty.


Po zamachu w Paryżu papież Franciszek powiedział: „Zabójcza przemoc jest zawsze odrażająca i nigdy nie można jej usprawiedliwić”. Trudno w tej sprawie nie zgodzić się z Ojcem Świętym. Powołując się na słowa papieży, należy jednak pamiętać również o wielkich poprzednikach Franciszka. Już Pius IX potępił nieograniczoną wolność prasy w swoim Syllabusie.


W Mirari vos papieża Grzegorz XVI czytamy natomiast, iż wolność prasy to „najbardziej śmiertelna ze swobód”. Według wielkiego papieża nieograniczona wolność prasy „to swoboda ohydna, dla której nigdy dość obrzydzenia, a której niektórzy ludzie śmią żądać z taką wrzawą i z takim uporem, i wszędzie rozpowszechniać. Drżymy, Czcigodni Bracia, widząc jak monstrualnymi doktrynami, lub raczej jak ogromnymi błędami jesteśmy zalewani; błędami rozpowszechnianymi daleko i na wszystkie strony, przez ogromną wielość książek, broszur i innych pism, małych, to prawda, w objętości, ale wielkich w perwersji, skąd wywodzi się plaga, która ogarnia oblicze ziemi i stanowi przyczynę naszych łez”.


Grzegorz XVI wyjaśniał, że nie można usprawiedliwiać wolności do bluźnierstw niczym, nawet tym, że w ramach tej wolności można publikować sprostowania tych bluźnierstw. Ludzi, którzy tak uważają, nazywał wprost „bezczelnymi”.


Gdyby istniało godne akceptacji katolików państwo polskie, powinno ono więc ograniczać wolność prasy. Przypominał o tym również papież Leon XIII, pisząc, że „obowiązkiem państwa jest sprawiedliwe ograniczanie wolności prasy”, zgodne z wymogami prawdy. „Dewiacje rozwiązłego umysłu, które, dla nieświadomego tłumu, łatwo się stają prawdziwym uciskiem, winny być karane z całą surowością prawa, nie mniej niż kryminalne zamachy gwałtu popełniane przeciwko słabym. Represje te są bardziej konieczne przeciwko sztuczkom stylu i subtelnościom dialektyki, zwłaszcza gdy zadowalają namiętności, a nie można zaprzeczyć, że większość populacji nie może w żaden sposób, lub nie bez ogromnych trudności, być czujna. Przyznajcie każdemu nieograniczoną swobodę mówienia i pisania, a nic nie pozostanie święte i nietknięte, niczego nie oszczędzą, nawet prawd podstawowych, tych wielkich naturalnych zasad, które winny być uważane za szlachetną, wspólną ojcowiznę całej ludzkości. W ten sposób prawda jest krok po kroku atakowana przez ciemność, a częstą praktyką jest ustanawianie wyznania najbardziej szkodliwych i różnorodnych błędów” – pisał wielki papież.


Przez najbliższe dni trwać będzie ożywiona dyskusja o islamie oraz o wolności prasy. Islam zostawmy wyznawcom Mahometa. Nie możemy jednak pozwolić, by świeckimi męczennikami tej drugiej sprawy zostali bluźniercy w najbardziej obrzydliwy sposób obrażający Jezusa Chrystusa.  
Krystian Kratiuk

 


DATA: 2015-01-11 08:15
AUTOR: KRYSTIAN KRATIUK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a ilu muzułmanów my tzw cywilizowani zabiliśmy jako okupanci w ostatnich latach w Algierze, Afganistanie, Iraku, Afryce i dziesiątkach innych krajów...bo idzie to w miliony ? Co Polacy robili pod okupacją Niemiecką..? Kto sieje wiatr ... Wierzę w to, że pomimo ogłupiania przez ten korporacyjny, medialnie satanistyczny system rozrywkowo polityczny większość ludzi chce pokoju, przyjaźni z innymi nacjami. Kto stworzył te debilne rysunki, jak nacja miała w tym cel- większość wie ? Szykuję się nowa wojna religijna itp jako zasłona dymna bo świat zaczyna myśleć i widzieć, że przywódcy polityczni są po prostu chorzy psychicznie.... ?
ponad 3 lata temu / artamatorcom
 
Modemiku, wielu lewaków do dziś "nie słyszało" o atakach przeprowadzanych przez muzułmanów, piejąc peany na temat "pokojowego islamu". Zapewne nie słyszałeś też o nawoływaniach na lewackich forach by zabić o. Rydzyka? Tak więc spokojnie, na razie nienawiść owsiakistów jest w fazie rozwoju :)
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 
Gust nie podlega dyskusji...wszystko ma swoje granice...i Wasze zbyt ostre i jednostronne spojrzenie - takze..."Kochaj blizniego..."
ponad 3 lata temu / Janek
 
\'...to jak drwisz z mojego Boga, niewiele mówi o moim Bogu, za to wszystko mówi o Tobie\'
ponad 3 lata temu / spokojna
 
Nie słyszałem, żeby jakiś "owsiakista" wrzucał granaty czy strzelał w redakcji Frondy, PCh24 czy innych prawicowych mediów.
ponad 3 lata temu / TheModern
 
Modemiku, nie tylko religijny. Chyba że owsiakizm też uważasz za religię? :)
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.