DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Cenzura w Internecie coraz bliżej? Komisja PE zajęła stanowisko w sprawie „Drugiego ACTA”

Cenzura w Internecie coraz bliżej? Komisja PE zajęła stanowisko w sprawie „Drugiego ACTA”
Fot. sqback / commons.wikimedia.org, licencja cc

„Cenzura w Internecie”, „Drugie ACTA”, „Koniec wolności w sieci” – to tylko niektóre z określeń reformy prawa autorskiego przygotowywanej przez brukselskich urzędników. W środę wykonano kolejny, bardzo ważny krok w pracach nad nowymi, kontrowersyjnymi przepisami. Chodzi o stanowisko, jakie w tej sprawie przyjęła Komisja prawna Parlamentu Europejskiego.

 

Zaakceptowane przez Komisję PE przepisy zakładają m.in. zmianę zasad publikowania i monitorowania treści w Internecie, co – zdaniem eurokratów zasiadających w Komisji Europejskiej – pozwoli na skuteczną walkę z piractwem. Projekt przewiduje m.in., że Google, YouTube, Facebook i inne tego typu platformy internetowe będą musiały skanować i analizować treści udostępniane przez swoich użytkowników, np. wideo, muzykę, zdjęcia pod kątem przestrzegania praw autorskich.

 

Proponowane przepisy są jednak skonstruowane w taki sposób, że można je interpretować na kilka, jeśli nie kilkanaście sposobów. – Sformułowanie nie są dostatecznie precyzyjne. Je generalnie chciałem zachowania wolności internetu, ale też zagwarantować twórcom zyski. Ale nie pośrednikom, tylko twórcom udział w zyskach, które mają wielkie giganty internetowe. To była intencja, nie wydaje mi się, żeby była ona została w sposób właściwy przełożona na język prawny – powiedział europoseł Zdzisław Krasnodębski.

 

Zwolennicy zmian podkreślają, że nowe prawo pozwoli chronić twórców i wydawców poprzez umożliwienie im „czerpania zysków z wykorzystywania i rozpowszechniania materiałów w sieci”. Przeciwnicy z kolei argumentują, że Brukseli chodzi tylko i wyłącznie o ograniczenie wolności w Internecie.

 

Kontrowersje wywołują przede wszystkim dwa artykuły: 11 i 13. W ocenie przeciwników nowego prawa, wprowadzą one podatek od linków i jednocześnie doprowadzą do cenzury w Internecie, ponieważ administratorzy serwisów i stron internetowych zostaną zmuszeni do monitorowania wrzucanych materiałów objętych prawem autorskim. – To znaczy, że użytkownik w Internecie nie będzie wiedział, czy ma prawo do czegoś, czy nie będzie miał takiego prawa. Co więcej, może go spotkać jakaś kara, której absolutnie nie przewidywał. Te regulacje na pewno są potrzebne, tylko diabeł tkwi w szczegółach i chciałabym, żeby te szczegóły zostały wyjaśnione – powiedziała zasiadająca w Komisji prawnej PE polska eurodeputowana, Lidia Geringer de Oedenberg.

 

Całkowicie odmienne stanowisko w sprawie „reformy Internetu” zajmuje inny polski europoseł będący członkiem komisji – Tadeusz Zwiefka. – Proszę nie dać się nabrać tej całej polityce kłamstwa, która została w tej chwili wzniecona tylko po to, żeby zablokować rozwiązania, które nie są przeciwko indywidualnemu użytkownikowi internetu. Dla niego nic się nie zmieni. One są tylko i wyłącznie po to, żeby ci wielcy, którzy zarabiają gigantyczne pieniądze, te wszystkie YouTuby, Facebooki, te wszystkie instytucje, które ograbiają z własności intelektualnej twórców, wreszcie podzieliły się swoimi zyskami – podkreślił.

 

Dzisiejsze głosowanie to sygnał dla Parlamentu Europejskiego i jego przedstawicieli na temat oczekiwań KE, w jakim kierunku ma zmierzać cała reforma. W ciągu najbliższego miesiąca głosowanie w tej sprawie odbędzie się na forum PE, a następnie rozpoczną się negocjacje z unijnymi krajami w sprawie ostatecznego kształtu przepisów.

 

ZOBACZ TEŻ:

Koncesje, algorytmy i cenzura. Eurokraci skończą z wolnym internetem?

 

Źródło: polskieradio.pl

TK

 

 


DATA: 2018-06-21 07:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie zgadzam się z tym
ponad 2 lata temu / Polska
 
Z jednej strony ktoś powie że nie powinno mnie to obchodzić a dlaczego? Ponieważ miedzkam w U S A więc jestem bezpieczna ale uważam że każdy powinien mieć wolność słowa i nie zgadzam się na ograniczanie wam tej wolmości. Jestem z wami i mam nadzieje że protesty coś dadzą. Każdy zasługuje na wolność słowa.
ponad 2 lata temu / Chloe
 
Towarzysz Zwiewka z pozostałymi towarzyszami z EUROKOŁCHOZU chcą totalnej cenzury internetu ponieważ społeczeństwo budzi się nie głosuje ze słuszną linią Partii na ludzi kogo wskaże .
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Panuje jakas utopijna pandemia reformowania
ponad 2 lata temu / Nick
 
Będą również musieli zabronić szyfrowania danych (powyżej pewnej jakości szyfru), gdyż inaczej wciąż będzie możliwe "nielegalne" kopiowanie danych. A i nawet to nie pomoże, gdyż dane można również rozpowszechniać zakodowane w obrazkach i muzyce (np. takich, które są public domain). Co z kolei może skutkować obowiązkiem licencjonowania KAŻDEJ grafiki i dźwięku. Ale wciąż jeszcze pozostaną programy komputerowe (freewarowe), które również mogą przemycać "nielegalne" dane. Tu rozwiązaniem może być przymus publikowania i licencjonowania kodów źródłowych. Witamy w nowym Internecie.
ponad 2 lata temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.