DZIŚ JEST:   04   KWIETNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
 
 
 
 

„Catholic Herald”: brak śledztwa w sprawie nadużyć duchownych grozi rozłamem Kościoła w USA

„Catholic Herald”: brak śledztwa w sprawie nadużyć duchownych grozi rozłamem Kościoła w USA
REUTERS/Alessandro Bianchi /Forum

Na stronie internetowej popularnego brytyjskiego dziennika „Catholic Herald” ukazała się obszerna analiza dotycząca nadużyć seksualnych niektórych hierarchów kościelnych w USA i postępowania czołowych watykańskich urzędników w tej sprawie. Medium zadaje kontrowersyjne pytanie, czy doradcy papieża postrzegają obecny kryzys jako swoiste referendum popularności obecnego papieża? Obawia się także, że dalsze zwlekanie ze śledztwem doprowadzi do rozłamu w Kościele amerykańskim.

 

Arcybiskup Charles Scicluna z Malty w poniedziałek oznajmił dziennikarzom, że katolicy powinni „zaufać papieżowi Franciszkowi” i, że „pojawi się rozwiązanie” kryzysu nadużyć seksualnych. Duchowny wskazał, że w obecnej sytuacji Franciszek jest „upoważniony” do robienia tego, czego pragnie dla Kościoła - „uczynić go bezpieczniejszym”.

 

Abp Scicluna, długoletni watykański urzędnik, który od wielu lat wypowiadał się na temat nadużyć seksualnych, został zapytany o to, co powiedziałby tym, którzy tracą zaufanie w zdolności papieża, by zająć się problemem i skutecznie go rozwiązać. Duchowny odparł: „Dajcie mu czas”.

 

Wielu amerykańskich katolików zastanawia się więc – pisze medium – ile czasu papież potrzebuje, by zainicjować kompleksową reakcję na kryzys, który uważają za systemowy, bardziej złożony, niż sytuacja konkretnego nadużywającego księdza lub biskupa.

 

Kardynał Timothy Dolan z Nowego Jorku jeszcze w ubiegłym miesiącu podkreślał, że biskupi „niecierpliwie” czekają na rozwiązanie problemu. Podobnie Franciszka przynaglali inni hierarchowie. Wielu katolików amerykańskich wskazuje, że właśnie teraz jest najdogodniejszy czas, by zająć się sprawą zdecydowanie.

 

Brytyjski dziennik komentuje, że prawdopodobnie arcybiskup Scicluny, a także inni watykańscy urzędnicy nie rozumieją i nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji w USA, z panujących nastrojów wśród katolików i narastającego kryzysu wiary, a także dezaprobaty dla obecnego przywództwa kościelnego.

 

Gazeta wskazuje, że „przynajmniej niektóre watykańskie urzędy i urzędnicy wydają się postrzegać kwestię McCarricka jako referendum na temat papieża Franciszka, dochodząc do wniosku, że ci, którzy oczekują odpowiedzi na zarzuty arcybiskupa Carlo Vigano, muszą być w pewnym sensie przeciwni papieżowi i, że jedynym sposobem na wspieranie Franciszka jest powstrzymanie domagania się odpowiedzi watykańskiej”. Dlatego też każdemu, kto ośmieli się pytać, jaka będzie reakcja watykańska i będzie domagać się odpowiedzi na oskarżenia byłego nuncjusza w USA, przypisuje się „motywy polityczne”.

 

Godzinę po tym, jak Watykan ogłosił w sobotę wewnętrzny przegląd swoich akt dotyczących McCarricka, Papieska Akademia Watykańska na Twitterze zamieściła link do komunikatu prasowego, z następującym napomnieniem: „Teraz przestańcie plotkować, ZAUFAJCIE Stolicy Apostolskiej”. 7 października Watykan opublikował list kardynała Marca Ouelleta, szefa biura ds. nominacji biskupich, potępiającego twierdzenia abp. Vigano i sugerującego, że mogą one być traktowane jedynie jako „spisek polityczny”, mający zaszkodzić papieżowi.

 

Jednak list kard. Ouelleta potwierdził główny zarzut abp. Vigano: pomimo, iż McCarrick otrzymał instrukcje watykańskie za pośrednictwem nuncjatury, by ograniczyć posługę kapłańską, nie były one respektowane. W tym samym czasie kardynał zdawał się sugerować, że oskarżenia abp.Vigano i jakiekolwiek dochodzenie w tej sprawie, to także swoiste referendum dotycząc świętości i integralności urzędu papieskiego. Duchowny zapewniał, że Franciszek jest człowiekiem modlitwy, wiary i zaangażowanym w głoszenie Ewangelii oraz misję Kościoła. „Nie mogę zakwestionować jego osobistej uczciwości, poświęcenia się misji, a przede wszystkim charyzmy i pokoju, którym cieszy się dzięki łasce Boga i mocy Zmartwychwstałego” - napisał.

 

W zeszłym tygodniu, podczas spotkania organizowanego przez Centrum Etyki i Kultury Notre Dame, nigeryjski biskup, który spędził niemal całe swoje życie kapłańskie w Rzymie, przedstawił to jeszcze inaczej. Mówiąc o papieżu Franciszku, bp Gregory Onah z Nsukka powiedział, że ci, którzy „narzekają na niektóre z jego błędów”, nie doceniają świętości, pokory i prostoty życia papieża. Uwagi te pokazują, jak bardzo odmienny jest kryzys w USA i w Rzymie – konstatuje dziennik. Do pewnego stopnia kurialiści mają rację. Są bowiem w USA grupy świeckich katolików, którzy rzeczywiście łączą kwestię nadużyć w Kościele z kontrowersyjnym zarządzaniem przez Franciszka. Jednak, także wybitni amerykańscy biskupi, którzy wzywają do wszczęcia śledztwa, nie wątpią w szczerość papieża, jego chrześcijańską miłość czy poświęcenie dla Ewangelii. Mimo to, są upominani, by „nie plotkować” na temat nadużyć seksualnych. Ucisza się ich.

 

Amerykańscy biskupi twierdzą, że domagają się dochodzenia, ponieważ chcą faktów. Mówią, że starają się reagować na pilny kryzys duszpasterski najlepiej jak potrafią. Wielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że jakiekolwiek podjęte dochodzenie może zaszkodzić także reputacji papieży św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, którzy są bardzo cenieni w USA. Jednak niewielu z nich, jeśli w ogóle, uważa, że ​​wezwanie do dochodzenia jest motywowane osobistą niechęcią do papieża Franciszka, czy „względami ideologicznymi”, jak się im imputuje. Przekonują, że ostatnie skandale podkopały zaufanie wielu katolików do Stolicy Apostolskiej – nie tylko do papieża, ale także wielu innych postaci kościelnych. Amerykańscy biskupi podkreślają, że chcą rozwiązać problem jak najszybciej. Jednak, z punktu widzenia niektórych watykańskich urzędników, wezwanie do śledztwa motywowane jest wrogością wobec Franciszka, narastającą od niefortunnego Synodu Rodziny.  

 

Jak na ironię, abp Charles Chaput zaliczany do grona hierarchów najbardziej krytycznych wobec papieża, robił wszystko, co w jego mocy, by zgotować papieżowi jak najlepsze przyjęcie podczas Światowego Spotkania Rodzin w USA. „Catholic Herald” wskazuje, że aby osiągnąć postęp w sprawie skandalu nadużyć seksualnych, biskupi amerykańscy będą musieli oddzielić swoje wezwanie do przeprowadzenia śledztwa od krytycznej oceny zarządzania Kościołem przez papieża. Obecnie jest to kwestia, która elektryzuje cały Kościół w USA. Z kolei urzędnicy watykańscy będą musieli zdać sobie sprawę, że amerykańscy katolicy, ich frustracje, intencje i ich przywódcy nie mogą być ignorowani i poniżani.

 

Dziennik wskazuje, że konieczne jest oddzielenie wezwania do śledztwa od krytyki Franciszka, ponieważ w przeciwnym razie nie ma szans na zajęcie się problemem, nie mówiąc już o jego rozwiązaniu. Biskupi nadal będą narzekać, a watykańscy oficjele będą oskarżać ich o działania z pobudek osobistych lub politycznych. Medium ocenia jednak, że wydaje się bardzo mało prawdopodobne, aby wewnętrzne śledztwo Watykanu, przynajmniej w obecnej formie, zadowoliło wielu amerykańskich katolików, pomimo aprobaty kardynała Daniela DiNardo, szefa episkopatu USA.

 

Zakres dochodzenia jest bowiem dość ograniczony. Sprawdza się jedynie obecne kartoteki, które są w archiwum watykańskim. Nie przypomina to jednak dochodzenia, oględzin na miejscu, które papież Franciszek zlecił kard. Sciclunie, by przeprowadzić w Chile na początku tego roku. Brak jest przesłuchań kluczowych biskupów, pracowników kościelnych, personelu nuncjatury, ofiar itp. Biskupi ogłosili, że sami także dokonają przeglądu archiwów diecezjalnych i sądowych z rozpraw przeciwko kapłanom. Watykan obiecuje jedynie, że pewne informacje będą „dostępne w odpowiednim czasie”, ale z niewielkim wskazaniem, kiedy to nastąpi i czego będą dotyczyć. Z powodu tych niejasności, w USA mnożą się – także ze strony profesjonalnych organizacji, mających reputacje podmiotów przestrzegających wysokich standardów i obiektywności – wyniki prywatnych śledztw.

 

Brytyjskie medium jest zdania, że prawdopodobnie z powodu opieszałości Watykanu, ta narracja zdominuje opinię publiczną, co jeszcze bardziej zaszkodzi Stolicy Apostolskiej, ale nade wszystko podkopie zaufanie do moralnego autorytetu biskupów i papieża. Gazeta przekonuje, że skandal nadużyć seksualnych duchownych w USA nie jest tak naprawdę „problemem amerykańskim”, nawet jeśli jest często opisywany w ten sposób w Rzymie. Pozostają otwarte pytania dotyczące postępowania w sprawie seryjnego wykorzystywania seksualnego w Chile, które wskazują na poważne wady systemu sprawozdawczości i odpowiedzialności Kościoła. A domniemane niewłaściwe postępowanie w sprawie nieżyjącego już angielskiego kardynała Cormaca Murphy O’Connora zdaje się dowodzić, że nawet kiedy procesy są wszczęte, brak odpowiedzialności, uczciwości, klerykalizm i instytucjonalizm mogą stanąć na drodze do osiągniecia sprawiedliwego wyroku.

 

Część biskupów amerykańskich przestało czekać na odpowiedź Watykanu. Sami zatrudnili prokuratorów i sędziów do zbadania swoich akt. Ogłosili, że są otwarci na dochodzenie ze strony władz cywilnych. Źródło zbliżone do episkopatu USA powiedziało agencji CNA, że diecezje, w których McCarrick służył, również poprosiły o pomoc w swoich własnych śledztwach Kongregację Nauki Wiary. Ale nawet jeśli Kongregacja odpowie na te prośby, dochodzenia te pozostaną niezależne od watykańskiego śledztwa.

 

Episkopat USA wielokrotnie przynaglał Stolicę Apostolską do zajęcia się sprawą i wszczęcie kompleksowego dochodzenia. W listopadzie odbędzie się spotkanie biskupów USA, gdzie mogą, ale nie muszą, zapaść ważne decyzje dotyczące oczyszczenia Kościoła w Ameryce. - Przejrzystość jest właściwą drogą. Ludzie wybaczają grzech bardziej niż jego skrywanie – przypomniał w ubiegłym tygodniu biskup Robert Barron z Los Angeles. Wydaje się, że amerykańscy biskupi zrozumieli, że próby tuszowania afery nigdy nie zostaną wybaczone i wielu robi co może, by o skandalu informować w przejrzysty sposób.

 

Dziennik podkreśla, że warto zwrócić uwagę na opłakane skutki tego kryzysu i braku właściwej reakcji Watykanu. W dużej mierze podkopano autorytet moralny biskupów, nauczających na temat seksualności. Co więcej, wielu utraciło autorytet w zakresie sprawowania władzy zarządczej. Szczególnym przypadkiem jest kardynał Blase Cupich z Chicago, który jest jednym z najbardziej krytykowanych hierarchów z powodu próby odwracania uwagi od skandalu powodowanego, głównie przez homoseksualistów, ulokowanych w  Kościele. Hierarcha nakazał nawet proboszczom odczytać list w swojej obronie, który jeszcze bardziej wzmógł gniew katolików, domagających się jego ustąpienia. Na domiar złego, niedawno chicagowski ksiądz i kolumbijski kapłan pracujący w Chicago zostali aresztowani w Miami za akty homoseksualne w miejscach publicznych, w pobliżu placu zabaw. Moment ich aresztowania z punktu widzenia kard. Cupicha, który przychylnym okiem patrzy na homoseksualistów, był nieszczęśliwy. I chociaż zachowanie kapłanów nie było winą kard. Cupicha, wielu katolików domaga się jego rezygnacji. Obecnie petycję w tej sprawie podpisało 20 tys. osób. „Catholic Herald” pisze, że sprawa kard. Cupicha pokazuje rozłam, jaki panuje w Kościele w związku z ukazaniem się kontrowersyjnej adhortacji apostolskiej z 2016 r. Amoris laetitia, która zdaje się popierać praktyki sprzeczne z doktryną katolicką i chrześcijańską antropologią. Spór o tę kwestię wywołał polaryzację i źródło zamieszania, frustracji i oburzenia wśród  katolików.

 

Adhortacja i późniejsze wytyczne ośmieliły „lawendową mafię” do organizacji skandalicznych konferencji i wydarzeń z udziałem duchownych wprost promujących homoseksualizm i relatywizujących naukę Kościoła. Pojawiły się także działania wrogie wobec duchownych (np. przypadek  ks. Kalchika w archidiecezji chicagowskiej), którzy zdecydowanie bronią doktryny.

 

Brytyjski dziennik obawia się, że dalsza polaryzacja nastrojów w Kościele, wskutek milczenia Watykanu w kluczowych sprawach i braku rzetelnego śledztwa, doprowadzi do chaosu. W najgorszym wypadku może dojść do powszechnego nieprzestrzegania praw i prerogatyw biskupów diecezjalnych, co z kolei doprowadzi do poważnego i formalnego podziału w Kościele katolickim w Stanach Zjednoczonych. Medium sugeruje więc, by – pomimo niezadowolenia i frustracji – dla dobra Kościoła episkopat USA wzniósł się ponad podziały i zgodnie podjął decyzję o przeprowadzeniu dogłębnego śledztwa. Podobnie powinien uczynić papież. Winien on zlecić wizytację apostolską.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

AS


DATA: 2018-10-15 07:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jest jeszcze gorzej. Voris dziś oświadczył, że Watykan zamierza całą winę za McCarricka zrzucić na św. Jana Pawła II. Przy okazji oberwał też kard. Stanisław Dziwisz.
ponad 1 rok temu / Nestoriusz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.