DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Cała prawda o Smarzowskim! Twórca „Kleru” w rozmowie z „Wyborczą” ujawnił swoje poglądy

Cała prawda o Smarzowskim! Twórca „Kleru” w rozmowie z „Wyborczą” ujawnił swoje poglądy
Wojciech Smarzowski. Fot.Jakub Porzycki/FORUM

Czego można spodziewać się po dotykającym tematyki kościelnej filmie, którego reżyser deklaruje w rozmowie z lewicowo-liberalnym pismem znanym z antyklerykalnych fobii, że jest ateistą? Agresywnej indoktrynacji ideologicznej czy obiektywnego podejścia do tematu?

 

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” reżyser „Kleru” Wojciech Smarzowski wyznał, że jest „ateistą, wpatrzonym trochę w kosmos, w naukę, w naturę, ale niewierzącym”. Komentarz? Po słowach o „wpatrzeniu w kosmos” wydaje się zbędny.

 

Chociaż reżyser przekonuje, że jego najnowszy twór nie dotyczy pedofilii, to rozmowa z „Gazetą Wyborczą” dotyczy głównie tej kwestii. Dlaczego? Możemy jedynie snuć domysły. Po tej rozmowie ciężko będzie jednak widzieć w Smarzowskim li tylko reżysera, gdyż udzielając wywiadu o swoim najnowszym filmie, większą część wypowiedzi poświęca problematyce, która głównego tematu utworu nie stanowi.

 

Chociaż Smarzowski próbuje odcinać się od antyklerykalnej ideologii i zasłania się mglistą frazą „ja jestem tylko reżyserem”, to od razu po wypowiedzeniu tych słów wylicza swoje zarzuty względem Kościoła. O ile żądanie surowej walki z problemem nadużyć seksualnych uznać należy za całkowicie uzasadnione, o tyle kwestia wypowiedzenia konkordatu, „systemu finansowego Kościoła” i usunięcia nauczania religii ze szkół to postulaty stricte polityczne i ideologiczne.

 

Na końcu rozmowy Smarzowski nawiązuje do… bluźnierczej „Klątwy”. Ubolewa, że spektakl Olivera Frljicia zobaczyli ludzie o poglądach zbliżonych do przekonań twórców, zaś ludzie, którzy – jego zdaniem – powinni osobiście obcować z takimi treściami, protestowali. Filmowiec wyraża nadzieję, że jego film trafi do szerszych mas. – Trzeba trafić do tych, w których głowach można coś otworzyć – mówi w stylu antyklerykalnego agitatora „tylko reżyser” Wojciech Smarzowski.

 

Przypomnijmy, że w trakcie teatralnego spektaklu w reżyserii Olivera Frljicia dopuszczono się wulgarnego znieważenia krzyża oraz osoby papieża Jana Pawła II. Na scenie doszło do obscenicznych gestów wobec figury świętego.

 

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

MWł

 

  


DATA: 2018-09-20 07:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cała wrzawa wokół filmu, wpisuje się w kampanię wyborczą opozycji. Jak trudno o dobre argumenty, to sięga się po antyklerykalną pałkę. Już było to wykorzystywane po 1990 roku. Pożyjemy, zobaczymy jak długo będzie trwać euforia wokół filmu, po wyborach samorządowych . Jak znam życie, to się nie mylę!
ponad 1 rok temu / POLAK 2018
 
Ten wściekły atak na Kościół Katolicki, który jest uskuteczniany od jakiegoś czasu, a którego częścią jest pan Smarzowski ma jeden cel: przekształcić całą Europę w państwo marksistowskie. Żeby to zrobić europejscy marksiści w rodzaju Merkeli, Timermansów, Schulców czy innych Junkersów muszą zniszczyć moralność europejskich autochtonów. Żeby to osiągnąć z kolei muszą odciągnąć ludzi od wiary i od KK. Plan jest bardzo prosty, ale ludzie go nie widzą, bo nie jest nadawany w wiadomościach, ani drukowany w gazecie wyborczej, czy polskiej. Mój głos nie jest jakąkolwiek obroną nadużyć w KK. Jeśli jakiś ksiądz zgwałcił osobę nieletnią, to jego miejsce jest w więzieniu i kropka, ale proszę o szersze spojrzenie i samodzielny pomyślunek, dlaczego nagle wszystkie media atakują KK i księży.
ponad 1 rok temu / Piotr
 
mysle, ze Polske zadziwiajaco omijaja zawsze reformatorskie zapedy, wiec w jakims sensie jest to niebezpieczne dla kosciola kosciol katolicki na calym swiecie byl wstrzasany aferami i dobrze na tym wyszedl u nas zamiata sie wszystko pod dywan czy biskupi, ksieza, zakonnicy nie grzesza ? nie wierze w to, ze wszyscy, co mi opisuja dziwne rzeczy, klamia
ponad 1 rok temu / slimakk
 
Pomimo błędów, upadków Kościół Katolicki jest Święty. Człowiek piękny sercem tworzy piękne dzieła. Powinien zrobic film o ateistach/komunistach gdzie od 1918 do 1990 uśmiercono 100 milionów ludzi może film o rabinach. Paul Johnson "W Poszukiwaniu Boga"
ponad 1 rok temu / Mateusz
 
Stormer, miałeś obowiązek oglądać Smoleńsk. Kto ci taki obowiązek nałożył?
ponad 1 rok temu / tony0000
 
@los lobos - tak , zgadzam się z tą wypowiedzią . Kościół trwa i trwać będzie bo to Kościół Chrystusowy , jedynej prawdziwej religii na świecie . A swoją drogą czym tu się chełpić - ateizmem , czyli ślepotą . Człowiek , który dobrowolnie rezygnuje z modlitwy , tego przewodu , który łączy go z Bogiem i Jego ENERGIĄ już za życia jest martwy . Polecam homile ks. P. Pawlukiewicza .
ponad 1 rok temu / c-a
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.