DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Były wiceminister finansów: Światu grozi pułapka Tukidydesa, a Polsce - nowa Jałta

Były wiceminister finansów: Światu grozi pułapka Tukidydesa, a Polsce - nowa Jałta
fot. youtube/telewizjarepublika

Polska jest dziś w dużo gorszej sytuacji, niż 30 lat temu. Wówczas USA były zainteresowane naszym sukcesem, Niemcom wciąż brakowało swobody ruchu, Rosja była w stanie rozkładu, a niemałe wsparcie zapewniał nam też św. Jan Paweł II. Dziś wszystko to uległo zmianie - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekonomista Cezary Mech, wiceminister finansów w latach 2005-2006.

 

Według Cezarego Mecha sytuacja Polski A. D. 2020 nie jest godna pozazdroszczenia. Nasze społeczeństwo starzeje się; wiszą nad nami olbrzymie zobowiązana emerytalne (to aż ok. 300 proc. PKB), rosną koszty funkcjonowania opieki zdrowotnej. Nasze instytucje nie są w najlepszym stanie, o czym świadczy, jak sądzi Mech, problem z szybkim wyprodukowaniem prostych maseczek. Polska nie ma dziś samodzielnej produkcji, a badania i rozwój - wyemigrowały. Polski eksport dostarcza dla central w innych krajach, a my staramy się obniżać koszty i sprowadzamy masowo imigrantów.

 

Te problemy finansowe i gospodarcze nie są jednak wszystkim, bo dużo trudniejsza jest też sytuacja międzynarodowa. Jak mówi Mech, 30 lat temu naszym sukcesem żywo zainteresowane były Stany Zjednoczone, Niemcy nie posiadały jeszcze tak dużych jak dziś wpływów, a Rosja była w rozkładzie. Pomagał nam też znacząco św. Jan Paweł II, zawsze gotów, by wstawiać się na arenie międzynarodowej za Polską.

 

A jak jest dzisiaj?

 

- Wyrosły potężne Chiny, które doganiają Stany Zjednoczone. Ameryka obawia się o pozycję supermocarstwa, co generuje olbrzymie napięcie na linii Pekin–Waszyngton, grożąc pułapką Tukidydesa. [...] USA zabiegają, aby przy pomocy Rosji okrążyć Chiny, a przy okazji zapewnić bezpieczeństwo Izraela na Bliskim Wschodzie. Sukces tych planów może jednak oznaczać kolejną Jałtę dla Polski. Zwłaszcza że również Niemcy wyrywają się spod wpływów USA, a Rosja im w tym pomaga - przekonuje.

 

Mech uważa jednak, że jest pewna nadzieja. Także 30 lat temu zmarnowaliśmy wiele szans: Polskę, przekonuje, wtłoczono w struktury globalnych korporacji, pozwoliliśmy na wyprzedaż dóbr narodowych po znajomości, ideologicznie zostaliśmy opanowani przez lewicowe ośrodki. Politycznie z kolei uzależniliśmy się od Brukseli; co więcej, podpisując Traktat Lizboński, dokonaliśmy „samobójczej eliminacji z ośrodka decyzyjnego” w UE. Jeżeli mimo wszystko udało się przetrwać, to szanse są i dziś, o ile tylko nie zmarnujemy nadarzających się okazji i prowadzić będziemy bardzo roztropną politykę, mówi były wiceszef resortu finansów.

 

Źródło: rp.pl

 

Pach


DATA: 2020-05-10 15:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo realistyczne widzenie rzeczywistości i logiczne wnioski. Rodzi się "hipotetyczna nadzieja" - pisze autor - jeśli będziemy prowadzić roztropną politykę, tzn. jaką? Na takie pytanie trudna znalezć jednoznacznie pewną odpowiedz? Za dużo niewiadomych.
25 dni temu / t
 
Cezary Mech robi propagande dla Stanów Zjednoczonych.Nawet ewidentnie przedmiotowe obecne potraktowanie Polski przez rząd USA przypisuje "zrozumiałej" konieczności wynikającej z reguł geopolitycznej gry.To taki piekny przykład deterministycznego światopoglądu,wykluczającego wolna wole,u człowieka przedstawiającego sie jako katolik. Nieprawdziwość jego stwierdzenie o "amerykaskim zainteresowaniu naszym sukcesem" wyjasnili poniżej inni komentatorzy,dlatego ja daruje sobie wyjaśnianie tej kwestii.Natomiast proamerykańska postawa Cezarego Mecha wyjaśnia, w czyim interesie faktycznie działa "katolicka masoneria",czyli Opus Dei, ponieważ cała kariera Cezarego Mecha po 89 roku jest związana z jego związkmi z tym dziełem. Ok 10 lat temu Jacek Bartyzel w artykule "Neokonserwatyści jak Opus Dei",mozna go znależć na Bibule, opisał jak destrukcyjną odegrało Opus Dei w Hiszpanii.W tym artykule brakuje wskazania inspiratorów OD,ale to właśnie wyjaśnił nam Cezary Mech
25 dni temu / Mirek
 
Posągi 5 pierwszych królów Polski, postaci z 2 piastowskich legend, 4 edukacyjne makiety oraz 8 tablic informacyjnych i 3 interaktywne infokioski utworzyły w 2018 roku nowy szlak turystyczny w Pierwszej Stolicy Polski. Przewodnikiem między elementami tzw. Traktu Królewskiego w Gnieźnie jest 15 rzeźb królików, nawiązujących do najważniejszych momentów i postaci z dziejów miasta. \\ Mamy ?Królika? Woja Piastowskiego, ?Królika? Napoleona,?Królika? Powstańca Wielkopolskiego, ?Królika? Żołnierza Pruskiego, obok ?Królików? Kolejarza , Hokeisty,- Murarza, Medyka, Skryby, Bogacza, Rajcy, Szofera, Degustatora.\\ PODZIWIAM tych co dali pieniądze na to bezeceństwo, poczucie humoru tych co je projektowali, i tych co nie mają mdłości przy oglądaniu. Przecież to DRWINA z niemal całej polskiej historii.
26 dni temu / Ryś
 
Tak, pod warunkiem, że PIS zrezygnuje z tchórzostwa i się na zmiany odważy. I chyba właśnie o to możemy się modlić, o odwagę dla polityków PISu, czyz nie pani K.Pawłowicz?
26 dni temu / grimm
 
Św. Jan Paweł II wzywał Polskę do wstąpienia do UE: OD UNII LUBELSKIEJ DO UNII EUROPEJSKIEJ, 19 maja 2003r.
26 dni temu / Ryś
 
Dzisiaj naród jest w większości autorasistowski, nienawidzi swojego kraju i narodu. Lepiej narzekać na innych rodaków i wytykać im błędy zamiast samemu się poprawić i dawać swój przykład. Stąd to całe zło, nihillizm, bierność bo bardziej jesteśmy wkurzeni na siebie wzajemnie niż na rządzących.
26 dni temu / koteq
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.