DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Były szef Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną: potępienie antykoncepcji jest niezmienne

Były szef Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną: potępienie antykoncepcji jest niezmienne
By Amarvudol [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], from Wikimedia Commons

Prałat Livio Melina w rozmowie z Edwardem Pentinem podkreślił ostateczny charakter nauczania Humanae Vitae. Jak zauważył były przewodniczący Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w sprawie antykoncepcji niemożliwe są jakiekolwiek rewolucyjne zmiany, ani dodawanie nowych elementów.

 

Jak podkreślił ksiądz prałat Livio Melina, kluczowymi fragmentami encykliki Humanae Vitae są paragrafy 12 i 14. Pierwszy z nich podkreśla łączność celu jednoczącego i prokreacyjnego współżycia małżeńskiego. Z kolei ten drugi potępia sztuczną antykoncepcję.

 

Duchowny stwierdził, że Humanae Vitae to akt Magisterium, dotyczący kwestii prawa naturalnego.  Jest zatem czymś więcej niż dokumentem dyscyplinarnym. Prałat Melina podkreślił, że nauczanie Pawła VI ma charakter niezmienny i niepodlegający dyskusji.

 

Nauki Pawła VI były głoszone przez biskupów całego świata w łączności z papieżem. Świadczy o tym zdaniem prałata nauczanie synodów o rodzinie z 1980 roku, a także 2014 i 2015 roku. Zresztą Jan Paweł II w przemówieniu z 5 czerwca 1987 roku podkreślił, że twierdzenia przeciwne do nauk Humanae Vitae oznaczają wprowadzanie małżonków w błąd.

 

25 lipca 2018 roku przypada rocznica uchwalenia encykliki Pawła VI. Papież ten w 1968 roku podkreślił, że „uczciwi ludzie mogą nabrać jeszcze mocniejszego przekonania o tym, jak bardzo uzasadniona jest nauka, którą Kościół w tej dziedzinie głosi, jeśli zwrócą uwagę na następstwa, do jakich prowadzi przyjęcie środków i metod sztucznego ograniczania urodzeń. Niech uprzytomnią sobie przede wszystkim, jak bardzo tego rodzaju postępowanie otwiera szeroką i łatwą drogę zarówno niewierności małżeńskiej, jak i ogólnemu upadkowi obyczajów”.

 

Nie trzeba też długiego doświadczenia, by zdać sobie sprawę ze słabości ludzkiej i zrozumieć, że „ludzi – zwłaszcza młodych, tak bardzo podatnych na wpływy namiętności - potrzeba raczej pobudzać do zachowania prawa moralnego, a przeto wprost niegodziwością jest ułatwiać im samo naruszanie tego prawa” – dodał błogosławiony Paweł VI.

 

Papież zwrócił również uwagę na związany z użyciem antykoncepcji spadek szacunku dla kobiet oraz na możliwość nadużywania kontroli narodzin przez władze państwowe.

 

Źródła: ncregister.com /opoka.org.pl

 

mjend

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 60 + DVD gratis

 

Polonia Christiana 60

 

Polonia Christiana 62

 

Polonia Christiana 62


DATA: 2018-07-25 10:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tester owulacyjny to nie jest ANTYKONCEPCJA! Wszak można go użyć do wspomożenia zajścia w ciążę.
ponad 1 rok temu / do tosia
 
ja proponuję stosowanie antykoncepcji naturalnej, np. stosowanie testera owulacyjnego Afrodyta. to metoda naturalna i nie jest potępiana przez Kościół. :)
ponad 1 rok temu / tosia
 
Ale ważna informacja: Prałat potwierdził >nauczanie< . A co na to PAPIEŻ FRANCISZEK - czy informacja została mu przekazana??????
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Po co przytaczasz nielogiczną definicję? Jeśli nie ingeruje w akt seksualny, to nie jest "anty". Anty oznacza ingerencję negatywną (właśnie przeciw).
ponad 1 rok temu / do trooper
 
@ Andrzej BR antykoncepcja ( łac. anti- przeciw, conceptio- poczęcie, zapłodnienie)- zespół metod i środków mających na celu, nie dopuścić do powstania zapłodnienia. Naturalna antykoncepcja- zespół zespół metod i środków mających na celu, nie dopuścić do powstania zapłodnienia, które nie ingerują w akt seksualny tylko wykorzystują wiedzę na temat dni płodnych u kobiety i podejmowaniu współżycia w dni niepłodne w celu niedopuszczenia do zapłodnienia np. NPR, metoda Billingsów.
ponad 1 rok temu / trooper
 
Naturalna antykoncepcja to np. prezerwatywa wykonana z pęcherza pławnego ryby. Sztuczna antykoncepcja to prezerwatywa wykonana z lateksu. Oczywiście żartuję, nie ma czegoś takiego jak "naturalna antykoncepcja" :)
ponad 1 rok temu / do AndrzejBR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.