DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Burmistrz amerykańskiej metropolii zagroził trwałym zamknięciem świątyń

Burmistrz amerykańskiej metropolii zagroził trwałym zamknięciem świątyń
Fot. Pixabay

Nowojorski burmistrz Bill de Blasio zagroził, że zamknie „na stałe” wszystkie świątynie, które nadal spełniają swoją posługę z naruszeniem zakazu dotyczącego jakichkolwiek zgromadzeń – donosi Catholic News Agency.

 

Burmistrz skarżył się na „niewielką liczbę wspólnot religijnych, określonych kościołów i konkretnych synagog”, które nadal sprawują nabożeństwa, pomimo zakazu przebywania ludzi w odległości mniejszej niż sześć stóp od siebie. Ograniczenia zostały wprowadzone, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 

De Blasio ostrzegł, że jeśli okaże się, iż wspólnoty te dalej będą odprawiać nabożeństwa, „nasi agenci nie będą mieli innego wyjścia, jak zamknąć świątynie”.

 

Duchowni mogą zostać ukarani grzywnami za ciągłe nieposłuszeństwo – ostrzegał de Blasio, który jest orędownikiem prawnej swobody uśmiercania dzieci poczętych praktycznie aż do urodzenia. Dodał, że poza grzywnami, „dodatkowe działanie” może obejmować „potencjalne zamknięcie budynków na stałe”.

 

Kościoły katolickie w archidiecezji nowojorskiej i diecezji brooklyńskiej zawiesiły publiczne odprawianie Mszy świętych już 14 marca. Władze cywilne przedłużyły blokadę do 15 kwietnia.

Groźba burmistrza Nowego Jorku spotkała się z ostrą krytyką ze strony ekspertów w zakresie prawa do wolności religijnej. Pierwsza poprawka do konstytucji Stanów Zjednoczonych stanowi bowiem, że „Kongres nie ustanowi ustaw (…) zabraniających swobodnego wykonywania praktyk religijnych; ani ustaw ograniczających wolność słowa lub prasy; bądź naruszających prawo do pokojowych zgromadzeń i wnoszenia do rządu petycji o naprawę krzywd.

 

Ponadto, ustawa zasadnicza stanu Nowy Jork również gwarantuje, że swoboda kultu religijnego „bez dyskryminacji czy preferencji, będzie na zawsze dozwolona w tym stanie dla całej ludzkości”.

- Burmistrz de Blasio z pewnością nie miał na myśli tego, co powiedział, ponieważ nie ma możliwości – podobnie jak żaden inny urzędnik rządowy – zamknięcia kościoła, synagogi czy meczetu na stałe – komentował Mark Rienzi, prezes Fundacji Becketa na rzecz wolności religijnej.

 

Rienzi wskazał, iż biorąc pod uwagę obecną sytuację, burmistrz „wydaje się mówić o tymczasowej potrzebie zapewnienia odpowiedniego dystansu społecznego w czasie kryzysu”. Według komentatora, sformułowania włodarza miasta są bardzo niefortunne i nie pomagają uspokoić obaw grup religijnych, zwłaszcza że te same wspólnoty udzielają pomocy w nagłych wypadkach osobom dotkniętym chorobą COVID-19.

 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:




DATA: 2020-04-01 07:36
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Aha Pytasz jako katolik czy protestant? Nie czytałeś w Biblii J 8,32-34, że gdy zapytano Jezusa Chrystusa aby wyjaśnił co ma na myśli mówiąc: "będziecie wolnymi" skoro żydzi już uważali się za wolnych ludzi. On odpowiedział, że "każdy kto grzeszy jest niewolnikiem grzechu". Jeśli ktoś wybiera fałsz zamiast prawdy, grzeszy, jaka jest więc tu jego wolna wola? Żadna. Tu działa wola zniewolenia, a nie wola wolna, która służy jedynie do wyboru prawdy, a nie kłamstwa. Fałszywe religie są zniewoleniem, tak samo jak fałszywe świadectwo, czyli kłamstwo. W swoim komentarzu nie umiesz rozróżnić między obowiązkiem a przymusem. Bóg nikogo do niczego nie przymusza, tak jak nie przymusił Adama i Ewy do życia bez grzechu i zbawienia. Oni sami wybrali niewolę grzechu, czy wolno im było, czy im Bóg na to zezwolił? Nie wolno im było. Tak też nikomu nie wolno wybrać dowolnie religii, lecz tylko jedyną prawdziwą wiarę katolicką. Wybór prawdziwej religii to OBOWIĄZEK człowieka, a nie przymus.
9 miesięcy temu / Murem
 
@Stan Przeczytaj komentarze. Tylko tym razem ze zrozumieniem. Gdyby jakiś ateista tak pisał o Kościele to zapewne byłbyś pierwszy do rzucania kamieniem.
9 miesięcy temu / Q
 
@Q gdzie ty widzisz antysemityzm w postach? Tym bardziej nienawisc? Ale wiem, kazdy zobaczy to co chce zobaczyc.
9 miesięcy temu / Stan
 
Te żydowskie też?
9 miesięcy temu / Janusz
 
Czytam Wasze - ziejące nienawiścią i antysemityzmem - komentarze i zastanawiam się jak to jest, że potem jesteście przeciwko islamowi, który w swoim radykalnym skrzydle ma takie samo podejście do siebie jako wybranej, jedynej religii, której nie można odrzucić.
9 miesięcy temu / Q
 
nawet nie pytam o narodowość bo jego zajadły atak mówi kto to!
9 miesięcy temu / polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.