DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Brytyjskie korporacje chcą wszczepić czipy swoim pracownikom

Brytyjskie korporacje chcą wszczepić czipy swoim pracownikom
RFID po wszczepieniu (zdjęcie ilustracyjne). By Amal Graafstra [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Niektóre brytyjskie korporacje planują zaoferować implanty mikroczipowe swoim pracownikom. Przedsiębiorstwa tłumaczą, że będą one pełniły „funkcję identyfikatorów”.

 

Biohax, szwedzka firma, która w tym roku zaoferowała czipy przedsiębiorstwom w swoim kraju, przyznała, że prowadzi rozmowy handlowe z brytyjskimi korporacjami, rozważającymi wprowadzenie implantów wśród swoich pracowników.

 

Mikroczipy mają usprawnić wykonywanie codziennych czynności, takich jak kupowanie żywności i wchodzenie do budynku. Elektroniczne implanty są również w stanie ograniczyć dostęp do niektórych obszarów.

 

W brytyjskich korporacjach miałyby one pełnić rolę identyfikatorów pracowników wewnętrznych, przyznając dostęp do budynków i umożliwiając płatności za rzeczy w biurze, takie jak jedzenie lub drukowanie. Niektórzy pracownicy mieliby ograniczony dostęp do pewnych miejsc.

 

Na razie wszczepiane obwody elektroniczne pomiędzy kciuk i palec wskazujący miałyby być opcjonalne dla pracowników. „The Telegraph” podał, że wprowadzenie czipów rozważają duże korporacje finansowe zatrudniające setki tysięcy pracowników.

 

Implanty są podobne do mikroczipów powszechnie stosowanych u zwierząt domowych. Jak informuje Biohax, proces implantacji zajmuje tylko kilka sekund. Po wszczepieniu mikroprocesory działają podobnie do systemów płatności zbliżeniowych. Pracownik będzie musiał po prostu zbliżyć rękę do skanera.

 

Brytyjskie związki zawodowe krytycznie wypowiedziały się o tej praktyce. – Wiemy, że pracownicy obawiają się już, iż niektórzy pracodawcy użyją technologii do kontroli i ograniczenia ich prawa do prywatności – argumentował sekretarz generalny TUC Frances O'Grady.

 

Jowan Österlund, założyciel Biohax, przewidywał taką reakcję, ale zapewnił, że pracownicy nie powinni się martwić. – Gdyby to rząd zaproponował, też bym się martwił jak wy. Jednak tak nie jest i nic się nie stanie – zapewniał.

 

Jak zauważają media, w Szwecji już około 3 tys. 500 osób zdecydowało się na umieszczenie miniaturowego urządzenia między kciukiem a palcem wskazującym. Zastępują one karty płatnicze.

 

Na łamach „The Independent” ukazał się artykuł Moa Petersen, która jest wykładowcą na uniwersytecie Lund i zajmuje się kulturą cyfrową. Wyjaśnia, dlaczego Szwedzi są tacy skorzy do zakładania czipów.

 

Petersen tłumaczy, że wynika to z chęci „ulepszenia” ludzkiego ciała i pokładania dużej nadziei oraz zaufania w technologii.

 

Opisała zjawisko „biohakerów”, które odnosi się do amatorskich biologów, prowadzących eksperymenty w zakresie biomedycyny. Robią to poza tradycyjnymi instytucjami, takimi jak uniwersytety, firmy biotechnologiczne i inne środowiska kontrolowane przez naukowców. Tak jak hakerzy komputerowi włamują się do komputerów, „biohakerzy” hakują wszystko, co jest biologiczne.

 

„Biohaking” to również kultura i różnorodność, z wieloma różnymi podgrupami - wszystkie z różnymi rodzajami zainteresowań, celów i ideologii. Jednak w tej różnorodności są dwie główne grupy: „hakerzy wetware” i „transhumaniści”.

 

Ci pierwsi są biologami zajmującymi się naukami przyrodniczymi, którzy budują sprzęt laboratoryjny na bazie sprzętów gospodarstwa domowego. Prowadzą tak zwaną „oszczędną naukę”, szukając niedrogich rozwiązań, mających poprawić standardy życia ludzi w krajach rozwijających się.

 

Koncentrują się raczej na eksperymentach z roślinami genetycznie modyfikowanymi, by stały się fluorescencyjne lub glonami używanymi do produkcji nowych rodzajów piwa.

 

Drugą grupę stanowią transhumaniści, którzy dążą do ulepszenia ludzkiego ciała, by „w dłuższej perspektywie ulepszyć rasę ludzką”. – Tylko dzięki poprawie samych siebie - i przełamywaniu biologicznych granic - ludzie będą w stanie konkurować ze sztuczną inteligencją w przyszłości – przekonuje Petersen.

 

Wykładowczyni szwedzkiej uczelni zauważa, że „biohakerzy” europejscy zasadniczo różnią się od swoich północnoamerykańskich odpowiedników. Ci ostatni zajmują się opracowywaniem alternatywy dla ustalonych praktyk w zakresie opieki zdrowotnej.

 

Tymczasem grupy europejskie są bardziej skoncentrowane na poszukiwaniu sposobów „pomagania ludziom w krajach rozwijających się lub angażowaniu się w biologiczne projekty artystyczne”.

 

Ponadto szwedzka „kultura biohakingu” różni się od reszty Europy. Szwedzcy biohakerzy są generalnie częścią ruchu transhumanistycznego. I to transhumaniści – a dokładniej podgrupa „grinders” – wstawia chipy NFC tysiącom Szwedów. Są to te same mikroczipy, które były używane od dziesięcioleci do śledzenia zwierząt i paczek.

 

Dlaczego Szwedzi tak chętnie wszczepiają sobie mikroczipy? Jedna z teorii głosi, że Szwedzi są bardziej skłonni do dzielenia się swoimi danymi osobowymi, ze względu na strukturę szwedzkiego systemu zabezpieczenia społecznego.

 

Ten mit naiwnego Szweda, który ufa rządowi i szwedzkim instytucjom, jest przesadą – zapewnia Petersen. Bardziej przekonujący jej zdaniem jest fakt, że Szwedzi mają silną wiarę we wszystko, co jest cyfrowe. – Szwedzi mają głęboką wiarę w pozytywny potencjał technologii – wyjaśnia wykładowczyni.

 

W ostatnich dwudziestu latach szwedzki rząd zainwestował w infrastrukturę technologiczną. Szwedzka gospodarka opiera się w dużej mierze na cyfrowym eksporcie, usługach cyfrowych i innowacjach technologicznych. Szwecja stała się jednym z najlepiej prosperujących krajów właśnie, wskutek eksportowania produktów cyfrowych – wyjaśnia Petersen.

 

Petersen zachęca mieszkańców innych krajów, by tak jak Szwedzi zdecydowali się na implanty elektroniczne w celu budowania ściślejszego związku ze wszystkim co cyfrowe.

 

Szwecję podaje się jako wzór do naśladowania z powodu przykładnego realizowania założeń „zrównoważonego rozwoju”.

 

Źródło: businessinsider.com, independent.co.uk

AS


DATA: 2018-11-26 08:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jednym słowem - szwedzi to durnie.
ponad 1 rok temu / Jacek
 
Ap 13,16 I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło 17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia
ponad 1 rok temu / Kefas
 
@ fensys :)jak już się poddać, to może jakiś gustowny kolczyk:)
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
Mmj- czytałem wiele podkreślam wiele i to KATOLICKIEJ literatury i słuchałem wielu Kapłanów, którzy mówili i mówią o czipie. Tak powiedział sam Pan Jezus (ale nie pamiętam już do kogo) - że każdy kto przyjmie czipa straci na zawsze łaskę Bożą i pójdzie w ogień wieczny. Radzę interesować się tematem, słuchać czytać a wtedy oczy się otwierają na prawdę. Mi to zajęło kilka dobrych lat.
ponad 1 rok temu / Jakub
 
"Gdyby to rząd zaproponował, też bym się martwił jak wy. Jednak tak nie jest i nic się nie stanie" - naprawdę ludzie tam w to uwierzą. Totalne ogłupienie. Na początku zaproponują, a za jakiś czas - " nie masz czipa- nie integrujesz/identyfikujesz się z firmą. Może poszukaj sobie innej pracy".
ponad 1 rok temu / Mirrro
 
@Asia i Jakub. Traci łaskę ten kto popełnia grzech śmiertelny. Z jakiego powodu wszczepienie czipa jest grzechem ciężkim? Pozwolenie na wszczepienie czipa jest głupotą, zezwoleniem na ograniczenie wolności osobistej, zezwoleniem na bycie szpiegowanym.
ponad 1 rok temu / Mmj
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.