DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Brazylia: plaga zabójstw i gwałtów. Te statystyki wstrząsnęły krajem

Brazylia: plaga zabójstw i gwałtów. Te statystyki wstrząsnęły krajem

Brazylia po raz kolejny ustanowiła niechlubny rekord, jeśli chodzi o liczbę zabójstw i gwałtów. W zeszłym roku w tym największym kraju Ameryki Łacińskiej zginęło 63 tys. 880 osób i ponad 60 tys. kobiet zostało zgwałconych – wynika z opublikowanego w czwartek raportu, który wskazuje na drastyczne pogorszenie bezpieczeństwa w przededniu wyborów prezydenckich.

 

Brazylia od dawna jest światowym liderem, jeśli chodzi o ogólną liczbę zabójstw. Z roku na rok sytuacja pogarsza się. W 2016 roku w wyniku rozbojów, napaści itp. zginęło 61 tys. 597 osób. Wcześniej liczba ta utrzymywała się na poziomie nieznacznie poniżej 60 tys.

 

Wzrost przemocy sprawił, że bezpieczeństwo publiczne stało się poważnym problemem dla Brazylijczyków.

 

Brutalna walka

 

Niezależna organizacja, Brazylijskie Forum Bezpieczeństwa Publicznego twierdzi, że przestępczość zorganizowana jest jednym z powodów, dla których statystyki przestępstw stale rosną. Jednak coraz bardziej brutalne operacje policyjne również odgrywają ważną rolę. Władze w zdecydowany sposób starają się stawić czoła gangom narkotykowym i innym organizacjom przestępczym, które kontrolują wiele brazylijskich fawel.

 

Średnio z rąk policjantów – wg raportu – ginęło w ubiegłym 14 osób dziennie. To o 20 proc. więcej w porównaniu z 2016 r.

 

Krytycy wskazują na brutalność służb mundurowych, zwłaszcza w Rio de Janeiro, gdzie prezydent Michel Temer przekazał wojsku wszelką kontrolę nad bezpieczeństwem publicznym do końca roku.

 

Polityka kontra przestępczość

 

Przemoc to główny problem poruszany przez kandydatów na prezydenta w trwającej kampanii przed październikowymi wyborami.  

 

Prawicowo nastawiony kongresman Jair Bolsonaro, który zajmuje drugie miejsce w sondażach opinii publicznej, obiecał zahamować przestępczość m.in. przyznając policji „carte blanche”, by mogli bez ograniczeń strzelać do przestępców.

 

Samira Bueno, dyrektor wykonawczy Brazylijskiego Forum Bezpieczeństwa Publicznego przekonuje, że bezpieczeństwo można zwiększyć, skupiając się na ułatwieniu współpracy ze sobą różnych organów ścigania.

 

W Brazylii policja wojskowa odpowiada za patrolowanie ulic, ale pracuje niezależnie od śledczych policji miejskiej. Rząd przede wszystkim inwestuje w policję wojskową, ponieważ wyborcy chcą widzieć ją na ulicy. Tymczasem policja miejska jest marginalizowana.

 

W zeszłym miesiącu rząd wprowadził jednolity system bezpieczeństwa publicznego, którego celem jest poprawa współpracy między różnymi sektorami policji.

 

Zdaniem Bueno, poprawa współpracy ma kluczowe znaczenie, ponieważ istnieje zagrożenie, że „większość przypadków zabójstw w Brazylii może nigdy nie zostać rozwiązana”. – Brak wyroków skazujących wysyła wiadomość: możesz zabić i uciec – wyjaśniła Bueno.

 

Zdaniem Renato Sérgio de Lima, dyrektora Forum, liczba zabójstw wzrosła, ponieważ istnieją przestarzałe przepisy i procedury policyjne. Zasugerował, że ofiary śmiertelne to głównie młodzi, czarni mężczyźni z biednych obszarów miejskich. - Mamy dwa uporczywe zjawiska: przemoc wobec kobiet i gangi przestępcze zajmujące się narkotykami i handlem bronią – przekonuje Lima.

 

Puste więzenia?

 

Eisandro Lotin, sierżant policji w stanie Santa Catarina w południowej Brazylii i przewodniczący Krajowego Związku Policyjnego wyjaśnia, że zbyt mało morderców trafia do więzienia, a władze skupiają się na represjonowaniu przestępców, zamiast im zapobiegać.

 

Według Instytutu Igarapé w Rio, specjalizującego się w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem, tylko 10 proc. przypadków zabójstw kończy się aresztowaniami domniemanych przestępców i jedynie 4 proc. – postawieniem zarzutów.

 

 

Źródło: abcnews.go.com., guardian.co.uk.,

AS


DATA: 2018-08-12 15:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zbyt mało przestępców trafia do więzienia bo brazylijskie więzienie są przepełnione już co najmniej kilka razy.
ponad 1 rok temu / trooper
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.