DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Bp Schneider: Modlitwa o powołania zamiast wyświęcania żonatych

Bp Schneider: Modlitwa o powołania zamiast wyświęcania żonatych

Żonaci kapłani nie wzmocnią Kościoła katolickiego w Amazonii. Nadchodzący Synod musi obudzić świadomość świętości kapłaństwa, wzmacniać rodziny, zainicjować praktykę modlitwy i adoracji eucharystycznej w intencji nowych powołań. Nie ma innej drogi – mówi bp Atanazy Schneider.

 

Bp Atanazy Schneider z Astany w Kazachstanie udzielił wywiadu kanadyjskiemu portalowi „LifeSiteNews”. Mówił w nim między innymi o nadchodzącym Synodzie Biskupów, który poświęcony będzie sprawom Amazonii. W tym kontekście hierarcha zdecydowanie odrzucił koncepcję viri probati – żonatych mężczyzn o ustalonej opinii dobrych katolików, którzy mieliby otrzymywać święcenia kapłańskie. W jego ocenie nie jest to w ogóle rozwiązanie kryzysu powołań.

 

Więcej nawet, według biskupa Schneidera cios w celibat jest ciosem „w ostatnią twierdzę” która chroni Kościół katolicki. Jak podkreślił, sam wychowywał się w Związku Sowieckim i niedzielę często musiał świętować bez mszy; wie dobrze, że katolicka rodzina może to przetrwać i umacniać swoją wiarę. Schneider nie daje się też zwieść argumentom odwołującym się do specyficznej rzekomo sytuacji Brazylii; biskup dobrze zna kraj, bo żył i pracował w nim przez siedem lat. Hierarcha wie, że idea viri probati nie mogła wyjść od samych Brazylijczyków, ale została im przyniesiona przez zachodnich duchownych, którzy „nie żyją głębokim, apostolskim i świętym życiem”.

 

Jak przypomina portal „LifeSiteNews”, takimi duchownymi są zwłaszcza bp Erwin Kräutler oraz bp Fritz Lobinger, obaj wychowani w Austrii. Bp Kräutler, wieloletni biskup brazylijskiego Xingu, spotykał się z papieżem Franciszkiem i namawiał go do zgody na viri probati; bp Lobinger, hierarcha z Aliwal w Republice Południowej Afryki, optuje z kolei od dawna za powoływaniem w lokalnych społecznościach czegoś w rodzaju „Rady Starszych”, która mogłaby sprawować Eucharystię i udzielać Komunii świętej. Zdaniem bp. Lobingera do pomyślenia byłoby włączanie do takiej „Rady” nie tylko żonatych mężczyzn, ale także kobiet. Na myśl tego biskup papież Franciszek powołał się osobiście podczas samolotowej konferencji prasowej w styczniu tego roku, mówiąc o rozwiązaniach dla Amazonii. Lobinger uważa tymczasem, że taki nowy rodzaj kapłanów mógłby funkcjonować w Kościele katolickim obok „normalnych” księży; co istotne, jego zdaniem najpierw należy wprowadzić taką posługę w Amazonii, bo tam są dobre warunki do tego, by zacząć; w ostateczności jednak „Rady Starszych” powinny funkcjonować w całym Kościele.

 

Bp Atanazy Schneider ma na ten temat jasne zdanie.

 

- W Amazonii brakuje kapłanów, ale brakuje ich także gdzie indziej. Coraz większy brak panuje w Europie. Brak księży jest tylko oczywistym pretekstem, by praktycznie (nie teoretycznie) zlikwidować celibat w Kościele łacińskim. To cel od czasów Lutra. Wśród przeciwników Kościoła i sekt pierwszym krokiem jest zawsze usunięcie celibatu. Kapłański celibat to ostatnia stwierdza, którą należy zburzyć w Kościele. Życie sakramentalne to jedynie pretekst, by to uczynić – powiedział w rozmowie z „LifeSiteNews”.

 

- Brak kapłanów w Amazonii jest moim zdaniem przykładem czegoś przeciwnego: być może księżom brakuje głęboko oddanego, uświęconego życia w duchu Jezusa, Apostołów i świętych. Stąd szukają ludzkich substytutów. Miejscowe, żonate duchowieństwo nie poprowadzi do pogłębienia i wzrostu w Kościele amazońskim. Wraz z pojawieniem się żonatych księży w rdzennej kulturze Amazonii i innych częściach świata rytu łacińskiego niewątpliwie nadejdą nowe problemy – stwierdził dalej.

 

- To, czego potrzeba najbardziej, to pogłębienie korzeni wiary i wzmocnienie kościoła domowego w Amazonii. W Amazonii należy rozpocząć krucjatę pośród rdzennych rodzinnych, wśród katolickich chrześcijan – na rzecz powołań, błagając Boga o powołania do bezżennego kapłaństwa; i one nadejdą. Nasz Pan mówi, by się modlić, a więc ten brak jest znakiem tego, że nie modlimy się wystarczająco. Ludzie będą kuszeni, by modlić się coraz mniej, bo niektórzy wypełniają ich głowy obietnicami, że w październiku otrzymają możliwość posiadania żonatych kapłanów. Nie będą więc modlić się o to, by ich synowie stawali się kapłanami jak Jezus, który żył w celibacie. A Jezus jest modelem dla wszystkich kultur – stwierdził dalej hierarcha.

 

Bp Schneider przypomniał, jak wiele może zdziałać choćby jeden święty kapłan. Wskazał tu na postaci św. Jana Marii Vianneya i św. Ojca Pio. - Nie twierdzę, że musimy spodziewać się tego rodzaju świętości, ale prezentuję ich jako przykłady nadprzyrodzonych owoców, które mogą narodzić się za sprawą świętego kapłana. Nawet prosty, głęboko duchowy człowiek, oddany w celibacie Jezusowi i ludzkim duszom, rdzenny kapłan z Amazonii, niewątpliwie bardzo silnie wzmocni tam Kościół i obudzi swoim przykładem nowe powołania – powiedział.

 

Jak dodał biskup, Kościół zawsze stosował tę właśnie metodę i tak musi być aż do powtórnego przyjścia Pana. - Nie ma innej drogi. Stosowanie czysto humanistycznego, naturalistycznego podejścia nie wzbogaci Kościoła Amazonii. Mamy 2000 lat historii, które tego dowodzą – podkreślił.

 

Jak podsumował hierarcha z Kazachstanu, Synod Amazoński musi skupić się na budzeniu świadomości świętości kapłaństwa oraz wzmacnianiu kościoła domowego i życia rodzin. Potrzeba, by zgromadzenie biskupów zachęciło do głębokiej modlitwy i adoracji eucharystycznej w intencji nowych powołań. - Bez ofiary miłości i bez modlitwy nie wzmocnimy lokalnego Kościoła. Nie zrobimy tego za sprawą żonatych księży. Nie – zaznaczył z mocą.

 

Źródło: lifesitenews.com

Pach


DATA: 2019-03-18 07:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Życie sakramentalne to jedynie pretekst, by to uczynić..." by zburzyć celibat, który ma rangę jedynie dekretu pożądkowego? " być może księżom brakuje głęboko oddanego, uświęconego życia w duchu Jezusa, Apostołów i świętych. Stąd szukają ludzkich substytutów." Tak w żonatych Apostołach Jezus znalazł te" ludzkie substytuty", i chyba się Jego Ekscelencji coś pomyliło?! Jak można wypowiadać takie gardzące pełne nienawiści słowa, jakby wyprubowani ludzie kościoła żyjący przykładnie w swoich sakramentalnych związkach małżeńskich byli gorsi, niż ci, którzy żyją w pożadkowym dekrecie celibatu, który jest osobistym postanowieniem człowieka, mający co najwyżej teologiczną wartość postu!!! Jego Ekscelencja nie czytał pisma św.! Polecam 1 List do Tymoteusza 3,2-4... Dlaczego tyle nienawiści?!
ponad 1 rok temu / okirex
 
A ludzie ciągle swoje! Czemu nie zrezygnować z celibatu, przecież św. Piotr też był żonaty... Celibat wprowadzono dopiero w XIII w...I tym podobne. Ano dlatego, że mamy brać przykład z Naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Ponadto w samym Piśmie św. jest napisane, że posiadający żony myślą bardziej o świecie niż o Bogu. To, że do naszego Kościoła zakradł się szatan i mąci, nie znaczy, że prawdy, które podaje Biblia zdezaktualizowały się, bo " czasy się zmieniły". CHRYSTUS WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO TEN SAM.
ponad 1 rok temu / karol
 
Ta "katolicka" wydmuszka, która pojawia się w miejsce Kościoła Katolickiego, jako dzieło ludzkie jest bez życia - nic dziwnego, że nie kwitnie ani życie zakonne, ani życie kapłańskie, ani życie seminaryjne. proszę o opublikowanie tego wpisu, dodam - w całości
ponad 1 rok temu / obiektywnie
 
Dlaczego brakuje katolickich kapłanów? Jakoś mnie to nie dziwi, patrząc na katolickie nominalnie małżeństwa i rodziny dookoła. I odwrotnie, wielu dzisiejszych kapłanów jest dokładnie takimi, jakimi są, z uwagi na rodziny, w jakich się wychowali i małżeństwa rodziców, które obserwowali. Nie ma tu żadnego przypadku...
ponad 1 rok temu / jj
 
Cudowny kapłan. Myślę że właśnie takich duchownych nam potrzeba, którzy twardo stoją za słowami Chrystusa, którzy mówią tak-tak nie-nie. Niech go Bóg błogosławi.
ponad 1 rok temu / Carly
 
Szanuje tego piskupa i modle sie za niego, ale tutaj sie niezgadzam z nim. Celibat to nie jest kosciol byl wymyslony o wiele pozniej. Grekokatolicy jakos istnieja czemu by u nas tak niemoglo byc???
ponad 1 rok temu / Justus orient
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.