DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Bp Milewski o rozlewających się po Polsce „w postaci sześciokolorowej ośmiornicy” marszach

Bp Milewski o rozlewających się po Polsce „w postaci sześciokolorowej ośmiornicy” marszach
diecezjaplocka.pl

„Mocni Bożym Duchem” – pod takim hasłem 6 sierpnia rano wyruszyło około tysiąca pątników w 38. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę – z powodu remontu tzw. „starego” mostu wyjątkowo z parafii św. Benedykta w Płocku-Radziwiu. Bp Milewski podkreślił, że wędrówka pątników do Czarnej Madonny będzie różnić się od marszy, które w ostatnich miesiącach, „w postaci sześciokolorowej ośmiornicy”, rozlewają się po Polsce i niestety dotrą niebawem także do Płocka, stolicy diecezji, „miasta świetlistego szlaku orędzia o miłosierdziu”.

 

Wyjście pielgrzymki poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego: - Musimy strzec depozytu naszej wiary i wartości zapisanych w Ewangelii – zwrócił się do wiernych.

 

Bp Mirosław Milewski w homilii odwołał się do ewangelicznego opisu przemienienia Jezusa na Górze Tabor. Podczas przemienienia Piotr, Jan i Jakub dowiedzieli się, że Jezus jest kimś więcej niż tylko ich Nauczycielem i Mistrzem – że jest Mesjaszem. Chciał, aby na Niego patrzyli, aby Go kontemplowali, a przez to lepiej pojęli, czym jest zbawienie, którego dokonuje.

 

Zaznaczył, że obecne czasy zdominowane są przez kulturę obrazów. Człowieka nazywa się często „homo spectator” - żyje on tym, na co patrzy. Obraz ma moc przenikania ciała i duszy. Mówi się, że oko jest światłem duszy, ale też, że oko jest bramą duszy. - Nie łudźmy się, że zbawi nas wielość telewizyjnych czy internetowych obrazów, filmy na You Tube czy zdjęcia na Instagramie. Zbawienie przyjdzie tylko i wyłącznie przez Niego – przez Chrystusa, i to właśnie w Niego powinniśmy z uporem się wpatrywać, poznawać, starać się naśladować. I to jest wasze główne zadanie podczas pielgrzymowania na Jasną Górę – patrzeć na Jezusa! W tym sensie pielgrzymowanie przypomina Górę Tabor – stwierdził hierarcha.

 

Podziękował pielgrzymom za to, że znaleźli czas, aby wejść na górę przemienienia, aby w ciszy drogi, we wspólnocie uczniów, wpatrywać się w blask oblicza Jezusa i przez Ducha Świętego upodabniać się do Niego. Życzył, by spotkanie z Panem przemieniło ich serca, umocniło wiarę oraz wyzwoliło z niewoli materii i trosk dnia codziennego.

 

Bp Milewski zaznaczył też, że wędrówka pątników do Czarnej Madonny będzie różnić się od marszy, które w ostatnich miesiącach, „w postaci sześciokolorowej ośmiornicy”, rozlewają się po Polsce i niestety dotrą niebawem także do Płocka, stolicy diecezji, „miasta świetlistego szlaku orędzia o miłosierdziu”. - Ze swymi niebezpiecznymi postulatami, roszczeniami, które odrzucają prawo naturalne „praniem mózgu” - zwłaszcza ludzi młodych - teoriami o rzekomej agresji, z jaką spotykają się na co dzień ludzie o odmiennej orientacji seksualnej. Nie możemy poddać się tym tęczowym prowokacjom, musimy to przetrwać i przemodlić. Szanując każdego człowieka, bez wyjątku, nie możemy godzić się na przewracanie świata do góry nogami - podkreślił biskup.

 

Zwrócił się też do diecezjan, by pielgrzymowali „w mocy Bożego Ducha”, strzegli depozytu wiary i wartości zapisanych w Ewangelii i dekalogu, powierzali Jezusowi i Maryi wszystkie swoje sprawy, a także modlili się za Ojczyznę, by była wierna chrześcijańskim korzeniom. Pielgrzymi z diecezji płockiej będą wędrować na Jasną Górę pod hasłem „Mocni Bożym Duchem”, przez 9 dni, w 11 grupach oznaczonych kolorami. Jedna z grup: „miedziana” z Mławy wyruszyła wcześniej i pieszo dotarła także do Płocka. Pielgrzymi codziennie pokonywać będą około 30 km. Łącznie przejdą około 270 km. Do Częstochowy dotrą 14 sierpnia w godzinach rannych. Głównym przewodnikiem pielgrzymki po raz siódmy jest ks. Jacek Prusiński, ojciec duchowny w Szkołach Katolickich w Płocku.

 

Tradycyjnie podczas pielgrzymki pątnicy będą uczestniczyć w codziennej Mszy św. i wieczornym Apelu Jasnogórskim, korzystać z sakramentu pokuty, słuchać konferencji. Będą mogli przyjąć szkaplerz Maryjny, podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego czy podpisać Krucjatę Wyzwolenia Człowieka (zobowiązanie do abstynencji). Powstaną także tzw. róże różańcowe. W trzecim dniu pielgrzymki szczególną modlitwą będą otaczać księży, dzień czwarty będzie dniem pokutnym, a w szóstym dniu utworzona zostanie osobna grupa dziecięca. Poza tym zebrana zostanie taca na budowę kościoła w parafii św. Barbary w Modlinie Twierdzy (Nowym Dworze Mazowieckim) – jej proboszcz ks. kan. Janusz Nawrocki od wielu lat uczestniczy w pielgrzymce płockiej.

 

Kilkukrotnie w apelach wieczornych będzie uczestniczył biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

 

Pątnikom pieszym z diecezji płockiej towarzyszą pielgrzymi duchowi. Otrzymali oni modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień, wraz z trasą pielgrzymki i zobowiązali się do codziennego uczestnictwa w Apelu Jasnogórskim.

 

KAI

pt

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Bp Milewski o rozlewających się po Polsce „w postaci sześciokolorowej ośmiornicy” marszach


DATA: 2019-08-08 13:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Zaznaczył, że obecne czasy zdominowane są przez kulturę obrazów." Szczególnie w katolicyzmie.
ponad 1 rok temu / Cf
 
Chcemy właśnie takich biskupów - którzy nie ulegają kłamstwu, choćby obrona prawdy była trudna. To dzięki nim i nam łatwiej jest trwać wówczas przy prawdzie. Na tym opiera się przecież miłość pasterzy do wiernych, a wiernych do pasterzy. Na tym opiera się jedność Kościoła. Cieszę się, że pośród prześladowania Prawdy dane jest nam doświadczyć wzrostu tej miłości.
ponad 1 rok temu / sp
 
"Sześciokolorowa ośmiornica...". Wreszcie biskupi zaczynają nazywać po imieniu!
ponad 1 rok temu / Frondo z Krainy
 
"rozlewają się po Polsce i niestety dotrą niebawem także do Płocka" co za DEFETYZM, dotrą jak się nikt nie sprzeciwi. Dlaczego Jego Ekscelecja nie apaeluje, nie rozmawia, nie walczy. Przecież rządzi partia PRAWO I SPRWIEDLIWOŚC. Czyje PRAWO? Tak potulnie, tak na zimno, NIESTETY. A może, owi pielgrzymi powinni zostać w Płocku, i stanąć murem w poprzek.
ponad 1 rok temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.