DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Bp Marian Eleganti krytycznie o synodzie amazońskim: jego wynik był dawno przesądzony

Bp Marian Eleganti krytycznie o synodzie amazońskim: jego wynik był dawno przesądzony
fot.REUTERS/Christian Hartmann/FORUM

Właściwe cele Synodu Amazońskiego zostały nakreślone już w 2014 roku. Chodził o wprowadzenie viri probati. Zależało na tym głównie niemieckim biskupom – mówi biskup pomocniczy szwajcarskiego Chur, Marian Eleganti.

 

„Po Synodzie jest jak przed Synodem” - mówi bp Marian Eleganti ze szwajcarskiego Chur. W nagraniu dla portalu Kath.net hierarcha krytycznie ocenia postanowienia końcowe Synodu amazońskiego.

 

W jego ocenie właściwy cel zgromadzenia był jasny już w roku 2014 – czyli na długo przed jego zwołaniem. Chodziło w istocie o wprowadzeni żonatych księży – tak zwanych viri probati. Według bp. Elegantiego niemieccy hierarchowie „stali w blokach startowych”, czekając tylko na możliwość ruszenia w tej materii naprzód.

 

Biskup przypomniał, że Sobór Watykański II podkreślał wielkie znaczenie celibatu. - To nie jest tylko kościelne prawo, ma o wiele głębszy wymiar. Przypominam o Jezusie, który żył w celibacie. Jezus jest prototypem księdza. Jezus jest ikoną, jest wzorem. Celibat ma wewnętrzną stronę – stwierdził.

 

Jak powiedział hierarcha, zastosowana metodyka jest tu oczywista: zaczyna się od niewielkiego przypisu, od wyjątku dla peryferyjnego obszaru. Teraz kolejnym krokiem, sądzi bp Eleganti, będzie kapłaństwo kobiet. Zasygnalizował to już austriacko-brazylijski biskup Erwin Kräutler.

 

- Odważę się powątpiewać w to, że te synody są prawdziwym słuchaniem i rozróżnianiem Ducha, bo dokumenty końcowe, gdy idzie o ich istotę, są już od dawna spisane – wskazał.

 

Biskup negatywnie ocenił też sposób działania papieża Franciszka. - Panuje zamieszkanie, a papież milczy. Wydaje mi się, że trzeba go mierzyć raczej nie tyle podług tego, co mówi, ale podług tego, czego nie mówi i czego nie wzbrania – stwierdził.

  

Źródło: Kath.net

Pach

 


DATA: 2019-10-29 07:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Redukcja. Jeżeli w diagnozowaniu powszechnego odstępstwa od wiary katolickiej nie bierze się pod uwagę horyzontu chronologicznego obejmującego przynajmniej ostatnich sześćdziesiąt lat, mamy do czynienia z ujęciem dalece redukcyjnym." Za Sacerdos Hyacinthus " "Zwodzenie trwa" Napisany przez verbumcatholicum "Stosując hermeneutyki różne, i herezję można przedstawić jako ortodoksję. Kyrie, eleison."
9 miesięcy temu / Leaf427
 
Tak, dawno napisany scenariusz czekajacy tylo na przychylne wiatry aby go forsowac i wypaczac przeinaczac oblicze Kosciola.Dziekujmy Panu Bogu za otwarte Serce i prosmy o laske wytrwania w Wierze Katolickiej az do konca.
9 miesięcy temu / Nick
 
@Karol. Duchowe katakumby nie wystarczą. Tak zrobiło setki hierarchów po Vaticanum II a tylko dwóch postanowiło działać. I właśnie tylko to działanie dało Kościołowi coś dobrego, gdy tymczasem milczenie pozostałych pozostało bez znaczenia tak, jakby aprobowali wszystko.
9 miesięcy temu / Ireneusz
 
"Jesteś zamkniętym ogrodem moja siostro, Oblubienico, ogrodem zamkniętym, źródłem zapieczętowanym. Pnp 4,12 Maryja nie musiała być otwartą księgą, a wszyscy umieli czytać w Niej Chrystusa!
9 miesięcy temu / kwiatek77
 
Swego czasu lata 80te Kurdowie zwyczajowo urządzili sobie napad , polowanie, na potomków Pana Jezusa, Aramejczyków, wciąż tam żyjących. Polegało to na mordowaniu, w różny rozmyślny sposób, bezbronnych ludzi. oto jeden z nich zaczął podrzynać nożem gardło jednego staruszka, ale coś mu nie wychodziło, więc rozsierdzony staruszek wyrwał mu ten nóż i wołając - Tak to się robi durniu - dokończył dzieła. Nasz elegancki Biskup też chyba robi to samo, bo jak można podłe bluźnierstwa traktować z kurtuazyjną powagą i taktem?! Katolik widząc te podłości stoi bezsilny i woła o Pomstę do Pana Boga bo po ludzku tylko: bezsilność ; bezradność i niemoc totalna! - tak nas podeszli . . .
9 miesięcy temu / AndrzejBR
 
nic dodać nic ująć, wszystko zostało już powiedziane o papieżu - sługa Boży Fulton Sheen i o Kościele bł Katarzyna Emmerich.
9 miesięcy temu / axe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.