DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2019 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Bp Laun: Kościół nie powinien „nauczać” o globalnym ociepleniu. Biskupi nie mają na ten temat wiedzy

Bp Laun: Kościół nie powinien „nauczać” o globalnym ociepleniu. Biskupi nie mają na ten temat wiedzy
fot. YouTube/Demo für alle

Chrześcijanie mogą i powinni zajmować się klimatem, ale w żadnym wypadku nie może robić tego z pozycji autorytatywnych Kościół. Biskup i nawet sam papież nie ma na temat środowiska żadnej szczególnej wiedzy. Globalne ocieplenie to nie jest temat dla Kościoła – pisze bp Andreas Laun.

 

Emerytowany biskup pomocniczy austriackiego Salzburga Andreas Laun wyraził na łamach portalu kath.net swoje krytyczne zdanie o stosunku Stolicy Apostolskiej do kwestii ekologicznych i klimatycznych. Jak wskazał, Watykan nie powinien zabierać w tych tematach autorytatywnego głosu. Zamiast z globalnym ociepleniem wierzący mogliby natomiast walczyć z bardziej realnymi zagrożeniami dla zdrowia ludzi i zwierząt.

 

„Misją Kościoła jest bycie filarem prawdy (1 Tm 3, 15) odnośnie Boga i Jego przykazań. Ale nie prawdy w medycynie i fizyce, nie prawdy w naukach przyrodniczych. […] To, że [wierzący] zastanawiają się też nad pogodą, przyjął za oczywiste sam Jezus (Łk 12, 54) i najwyraźniej tego chciał, ale nie mają oni większej i lepszej wiedzy w tym obszarze dlatego, że są chrześcijanami, podobnie jak i w innych sprawach. Dotyczy to także biskupów, którzy nie powinni mówić o kwestiach, w których nie są kompetentni” – pisze biskup Laun.

 

„Kościół, także papież, nie powinien mówić o zmianie klimatu, bo nie wie o tym nic więcej od innych ludzi” – stwierdza hierarcha.

 

„Pozwolę sobie zauważyć: Nie wierzę, że klimat się zmienił, bo mniej jeździmy na rowerach, a więcej samochodami. Każdy ma prawo myśleć w tej sprawie inaczej niż ja; ale nikt nie powinien mi wierzyć dlatego, że jestem biskupem. Mówię to tylko dlatego, że jestem człowiekiem, że znam fachowców, którzy tak uważają, dlatego, że uczyłem się kiedyś o Salzburgu, który w epoce lodowcowej cały ukryty był pod lodem – a teraz, tu i ówdzie, dojrzewają figi, bez związku ze zmianą środków lokomocji” – kontynuuje hierarcha.

 

Zwraca przy tym uwagę, że zamiast toczyć wojnę przeciwko samochodom mającym rzekomo powodować globalne ocieplenie, lepiej skupić się na walce z realnymi zagrożeniem dla środowiska. A to, na przykład, wciąż nasilający się zalew plastiku, który niszczy zdrowie ludzi, zatruwając morza i zwierzęta. „Przykładów na to jest dość i nie trzeba mieć doktoratu, by wiedzieć, dlaczego w morzach na całym świecie unoszą się gigantyczne dywany z plastiku, które nie rozłożą się same z siebie” – wskazuje autor. Biskup pisze też o wielkim problemie smogu niszczącym zdrowie mieszkańców wielu miast. I to z takimi zagrożeniami należy się zmagać, a nie ze zmianą klimatu, która – jak uważa – jest całkowicie naturalnym procesem.

 


Źródło: Kath.net
Pach

 

  

 

  


DATA: 2018-12-10 13:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobry biskup, przypomniał herarchi kościelnej priorytety nauczania. Ma całkowitą rację.
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Biskupi maja natomiast inna wiedzę, że sprzeciwianie się obecnemu obłędowi ideologicznemu zupełnie im się nie kalkuluje, a popieranie go jak najbardziej. Bo Kościół, że użyję tu prehistorycznego hasła reklamowego, "musi iść z czasem, z postępem i z osiągnięciami", żeby nie był traktowany przez świat jako "relikt średniowiecza, ostoja ciemnoty i zabobonu". Także jakąś tam wiedzę w temacie biskupi mają. Może nie o kwestiach klimatycznych, ale za to mają właściwe rozeznanie, jak wieją ideologiczne wiatry i ustawiają się zgodnie z ich kierunkiem.
1 miesiąc temu / Iw
 
@katolik w kwestiach bioetycznych też pełnej wiedzy nie mają - ma ja Bóg: patrz Dekalog #5 Nie zabijaj!
1 miesiąc temu / AAA
 
P O P I E R A M.
1 miesiąc temu / ANTRE
 
A w kwestiach bioetycznych biskupi mają odpowiednią wiedzę i mogą się wypowiadać w sposob autorytarny?
1 miesiąc temu / Katolik
 
To już kolejna, mądra wypowiedź tego biskupa. Szkoda, że już emeryta!
1 miesiąc temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.