DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Bp Józef Zawitkowski: Ani zaborcy, ani okupanci nie zatrzymali nigdy pielgrzymki

Bp Józef Zawitkowski: Ani zaborcy, ani okupanci nie zatrzymali nigdy pielgrzymki
Fot. diecezja.lowicz.pl

- Dziwne jest to, że ani zaborcy, ani okupanci - choć utrudniali pielgrzymowanie - nie zatrzymali nigdy pielgrzymki łowickiej, która na Jasną Górę wyruszyła w tym roku 365. raz. Tym razem udało się to policji w wolnym kraju - powiedział „Naszemu Dziennikowi” ks. bp Józef Zawitkowski. 

 

Łowicki biskup pomocniczy senior w poniedziałek rano wyprowadził z kościoła Sióstr Bernardynek w Łowiczu 365. Pieszą Pielgrzymkę Łowicką na Jasną Górę. Po Mszy św. wyruszyło ok. 130 osób. W okolicach Słupii pątników zatrzymała policja. Po kolejnej interwencji rozwiązano pielgrzymkę.

 

- W sprawie odbywającej się pielgrzymki Łowicz – Jasna Góra policja interweniowała zgodnie z obowiązującym aktualnie stanem prawnym, czyli rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 maja w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – tłumaczyła w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” mł. insp. Joanna Kącka, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi.

 

Specjalny apel do prezesa rady ministrów wystosowały stowarzyszenia: Europa Tradycja, Klub Inteligencji Katolickiej w Mielcu, Stowarzyszenie Mieszkańców Krosna i Stowarzyszenie Jaślanie - Łączy nas Jasło. „Życie wraca do normy. O kontrowersyjnych przepisach epidemicznych z lekceważeniem wypowiada się już nawet premier. Tymczasem restrykcje skierowane przeciw katolikom i Kościołowi nie słabną, a wręcz eskalują” – czytamy w liście.

 

Tradycja łowickich pielgrzymek sięga 1656 r. 125 lat temu pielgrzymkę zakłóciła epidemia cholery. Kiedy w trakcie marszu otrzymano informację, że zaraza ustąpiła, uczestnicy pielgrzymki w geście wdzięczności w okolicach Gidel usypali Przeprośną Górkę, a na jej szczycie ustawiono krzyż z napisem: „Krzyż stoi, choć świat się kręci”. W tym roku pielgrzymce towarzyszyły dwie intencje; o ustanie zarazy i prośba o deszcz.

 

- Rozwiązanie 365. pielgrzymki łowickiej, tzw. Jaskółki, to wydarzenia bez precedensu. W minionym roku wzięło w niej udział więcej pątników niż w diecezjalnej pielgrzymce odbywającej się w sierpniu. Jest to uderzenie w tradycję wiary, z którą bardzo zżyci są nasi wierni – mówi ks. Marek z diecezji łowickiej. Kapłan zaznacza, że parki i galerie handlowe są tłumnie odwiedzane, a wobec gromadzących się tam i łamiących zalecenia sanitarne niewyciągane są żadne konsekwencje.

 

Źródło: Nasz Dziennik

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-05-27 09:53
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
31
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zachwycamy się naszymi Seniorami Biskupami , SŁUCHAMMY ICH POUCZEŃ i poezji w R.M. , podzielamy ich szacunek dla TRADYCJI . Jednakże powraca pytanie : dlaczego ,manifestując swój tradycjonalizm szczególnie na emeryturze NIE MIELI ODWAGI jako młodzi biskupi dokładnie poznać dokumentów II Soboru Watykańskiego - HISTORIĘ ZAMACHU na Kościół Katolicki. Dlaczego NIE ZATRZYMALI MODERNISTYCZNYCH REFORMATOROW łącznie z Kard. Wojtyłą i HERETYKÓW przed udziałem w OBRADACH NA SYNODZIE. Dziś słyszymy głos w obronie Tradycji ale jeszcze tej dozwolonej "muzealnej" z lamusa na którą Watykan sie godzi bo to taki folklor. Jakże łatwo pokazywać swoja odwagę w stosunku do władzy świeckiej jakie to medialne a jakże TRUDNO POKAZAĆ SWOJE ŚWIADECTWO przynależności do Pana Boga i wierności Prawdziwemu Kościołowi Rzymsko-Katolickiemu a nie ZMODERNIZOWANEJ i ZLAICYZOWANEJ HIERARCHII kościelnej. Poczucie bezpieczeństwa wygrywa z prawdą.
7 miesięcy temu / iskierka
 
Ktoś używa mojego imienia i pisze wbrew moim poglądom.PIS od kiedy przeją władze,najbardziej gwarantuje umocnienie naszej wolności.W PIS ilościowo jest najwięcej katolików, dlatego trzeba glosować na nich i na prezydenta Dudę.Co do pielgrzymki reakcja policji była niefortunna.Biskup wypowiedział swoje rozgoryczenie,które uważam za słuszne i prawdziwe.Nie może być tak,aby ograniczać praktyki religijne,gdy inni nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa.Miejmy nadzieje,ze znajdziemy sposób organizacji pielgrzymek w czasie zarazy i następne odbędą się zgodnie z planem.A teraz glosujcie na Dudę,on jeden ma szanse,aby Polska była Polską.Dobrze też życzę Bosakowi i Konfederacji.Potrzeba siły na prawicy polityki,która będzie bronic życia i tradycji przed "odlotem" ich przedstawicieli.
7 miesięcy temu / Tomas
 
Cóż ma niby wynikać z faktu, że ani zaborcy, ani okupanci - choć utrudniali pielgrzymowanie - nie zatrzymali nigdy pielgrzymki łowickiej? Co więcej, nie uczynili tego także komuniści. Takie resentymenty chyba nie są na miejscu, bo wskazują, że podłe czasy należałoby oceniać pozytywnie tylko dlatego, bo Kościół był wtedy lepiej traktowany i miał lepszą sytuację, niż w wolnej Polsce.
7 miesięcy temu / wwm
 
W wolnym kraju nikt nie może zatrzymać pielgrzymki. Skoro w Polsce zatrzymali pielgrzymkę, tzn., że Polska to nie jest wolny kraj. Proste i logiczne. Jak katolik może teraz popierać PiS? chyba, że fałszywy.
7 miesięcy temu / Tomas
 
Precz z brudnymi łapami od pielgrzymek, wszystko mozna wyprosic przez Maryję, nawet ustanie pandemii. Oni nie narazali życia tylko walczyli o nie
7 miesięcy temu / Jan
 
Moim zdaniem ksiądz biskup powinien zalecić podległym księżom zakaz świadczenia posług policjantom, którzy brali udział w akcji i ich przełożonym, którzy wydali takie rozkazy. Rodziny też można objąć.
7 miesięcy temu / ssss
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.