DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Bp Jenky: prawdziwa Obecność Pana Jezusa w Eucharystii to nie kwestia opinii, lecz fundament Wiary

Bp Jenky: prawdziwa Obecność Pana Jezusa w Eucharystii to nie kwestia opinii, lecz fundament Wiary
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (James Chan)

Uznając dowody, że „przez kilka pokoleń” Kościół katolicki nie nauczał w wystarczającym stopniu swoich podstawowych prawd, biskup Daniel R. Jenky wezwał, by wszystkie parafie w jego diecezji (Illinois, USA) „celowo skoncentrowały się” na rzeczywistej obecności Pana Jezusa w Świętej Eucharystii.

 

Dokument biskupa zatytułowany „Prawdziwa Obecność” wydano 16 września – sześć tygodni po publikacji ankiety Pew Research Center, z której wynika, że ​​większość katolików w Stanach Zjednoczonych nie wierzy, iż chleb i wino używane podczas Mszy św. stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.

 

„Ta porażka wiary i przekonań zdarzyła się pomimo faktu, iż otrzymane nauczanie sięga czasów apostolskich i zawsze było uważane za fundament naszej katolickiej tożsamości” – napisał duchowny. „Więc jako wasz biskup uważam, że jest to dla mnie poważny osobisty obowiązek, aby starać się mówić tak jasno, jak tylko potrafię, o kilku podstawowych prawdach dotyczących Najświętszego Sakramentu” – czytamy w liście.

 

Bp Jenky przedstawił znalezione w Piśmie Świętym, Katechizmie Kościoła Katolickiego i w świadectwach świętych „trwałe dowody” prawdziwej Obecności.

 

„Jest to określony dogmat Kościoła Katolickiego, objawiony przez Ducha Świętego i zachowany przed wszelką możliwością błędu. Ciało i Krew, Dusza i Boskość Jezusa Chrystusa są naprawdę i zasadniczo obecne w Najświętszej Eucharystii” – napisał. „Nie jest to opinia, którą należy porównywać z jakimikolwiek sondażami, ale raczej boskie Objawienie wyrażone przez absolutny Autorytet Pisma Świętego i Tradycji”.

 

Hierarcha skierował także mocne słowa do katolików, którzy zaprzeczają temu nauczaniu. „Pan powiedział kiedyś: Kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Tak więc ci, którzy zaprzeczają Prawdziwej Obecności, w pewnym sensie odrzucają Jezusa i sytuują się poza przekonaniami naszej wiary” – napisał.

 

Od czasu swojego ingresu w Peorii w 2002 roku hierarcha wydaje (zwykle na początku roku kalendarzowego) coroczny dokument zatytułowany „List rocznicowy”. W liście wprowadzającym do „Prawdziwej Obecności” biskup powiedział, że jego „List rocznicowy – 2020” został wydany wcześniej, by nadać ton różnym inicjatywom w parafiach wraz z wdrożeniem programów pracy tej jesieni. Pełny tekst zostanie wydrukowany w 29. numerze „The Catholic Post” – diecezjalnej gazety Peorii.

 

„Chociaż każda doktryna naszej wiary jest ważna, wiara w Eucharystię jest wyraźnym fundamentem chrześcijaństwa katolickiego” – napisał bp Jenky w liście wprowadzającym. „Dlatego proszę, aby w tym roku i w nadchodzących latach cały nasz lokalny kościół szukał sposobów na wzmocnienie naszego nauczania i świadectwa o Najświętszym Sakramencie”.

 

Hierarcha przypomniał, że ​​katolicy ponoszą „odwieczną odpowiedzialność wobec Wszechmogącego Boga”, aby przekazywać Boską prawdę bezkompromisowo i bez uszczerbku. I chociaż nauczanie Kościoła na temat rzeczywistej Obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie nie zmieniło się, duchowny zwrócił uwagę na „zauważalny spadek naszej rytualnej czci i uznania” w ostatnich dziesięcioleciach.

 

„To, jak się modlimy, jest z pewnością integralną częścią naszego sposobu wierzenia” – napisał. „Uważna cisza w kościele – a także rytuały, w tym klęczenie, błogosławieństwo wodą święconą i modlitwy przed i po Mszy – zachęcały do ​​pewnego rodzaju wspólnej nabożnej czci przed czymś, co miało nastąpić i wydawało się tak święte i cudowne”. Ale współczesna kultura amerykańska jest „nieubłaganie nieformalna” – ubolewał hierarcha, wskazując, że „czasem nasze kościoły mogą wydawać się bardziej hotelowymi lobby niż niezwykłym Domem Bożym”. Duchowny zachęcił do oddawania czci Najświętszemu Sakramentowi poprzez częsty udział w różnych nabożeństwach, procesjach, ale także poprzez ciche chwile osobistej modlitwy.

 

Powiedział, że Msze na weselach i pogrzebach dają „wielkie możliwości świadectwa naszej wiary w Eucharystii jako duszpasterski dar dla tych, którzy mogli być słabo katechizowani lub nawet odpadli od wiary”. Zachęcał też, by Komunia Święta była ofiarowana, zarówno pod postacią chleba, jak i wina, o ile to możliwe „ze względu na pełnię znaku ustanowionego przez Chrystusa”.

 

Wymieniając korzyści płynące z wiary indywidualnej i wspólnotowej, które mają miejsce podczas każdej Mszy świętej, bp Jenky zapytał: „Jak moglibyśmy kiedykolwiek odważyć się zaniedbywać niedzielną Mszę lub nie dzielić się z przyszłymi pokoleniami nieskończonym skarbem Prawdziwej Obecności naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie?”.

 

„Jesteśmy Kościołem Eucharystycznym, którego życie i posługa koncentrują się wokół daru Eucharystii” – napisał duchowny. Wyjaśniając, w jaki sposób Eucharystia umożliwia katolikom docenienie i przeżywanie wszystkich innych sakramentów, dodał, że „tak jak Chrystus wstąpił do nieba, tak naprawdę zstępuje w Sakramentach, dopóki nie przyjdzie ponownie w chwale”.

 

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 

  


DATA: 2019-09-19 15:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"przez kilka pokoleń Kościół katolicki nie nauczał w wystarczającym stopniu swoich podstawowych prawd" - jak do tego mogło dojść? I co z tego wynika? Dlaczego praktycznie, nawet w Polsce, zlikwidowano Komunię Świętą na klęcząco?
9 miesięcy temu / Ryś
 
Bp.Jenky mowi do nas czysto I prosto co w naszym zyciu ziemskim jest najwazniejsze. Mozna go latwo zrozumiec o co chodzi. Mowi o nawroceniu. W dzisiejszych czasach ludzie maja tyle pracy, ze zapominaja o Mszy Swietej I o Bogu. Nie wiadomo gdzie zawsze tak bardzo sie spiesza I po co. Dlaczego tak ciezko pracuja? Ci co wybieraja Pana Boga, maja wiele latwiejsze zycie. Wrocmy do fundamentu naszej katolickiej wiary I do Eucharystii. Pan Jezus czeka na nas w kazda niedziele, abysmy przyszli do kosciola na modlitwe do niego, bo tam dzieje sie cud I trzeba nam w to wierzyc aby otrzymac laski. Z Bogiem Kochani!
9 miesięcy temu / wierny
 
Komunia na klęcząco
9 miesięcy temu / Ja1
 
A Pan jej odpowiedział: Marto, Marto martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego.Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona? 10, 41-42
9 miesięcy temu / Nick
 
"Ta porażka wiary i przekonań zdarzyła się .." To FAKT za przyzwoleniem posoborowych Hierarchów dzięki PRZEDEFINIOWANIU NAUKI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO , który wspomina i do którego się odwołuje Bp Jenky PRZEMILCZAJĄC , że CIĄGŁOŚĆ NAUCZANIA ZOSTAŁA ZERWANA - czego dowodem jest także Jego WEZWANIE / apel. Jednakże stanowcza REAKCJA Bp Jenky jest opóźniona co wskazuje, na słabą komunikację w temacie wiedzy o zdarzeniach i obowiązujących dokumentach Kościoła Bp. Bergollio. Polecam wszystkim włącznie z Ks. prof. Guzem lekturę DOKUMENTU "Od konfliktu do komuniii" Komisji Dialogu d.s. JEDNOŚCI. Tym bardziej, że 31.X.br. będziemy "świętować" JUŻ 20 ROCZNICĘ PODPISANIA Wspólnej Deklaracji w sprawie NAUKI O USPRAWIEDLIWIENIU
9 miesięcy temu / iskierka
 
Deo gratias
9 miesięcy temu / katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.