DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Bp Gurda ubolewa z powodu odrzucenia w Siedlcach Samorządowej Karty Praw Rodzin

Bp Gurda ubolewa z powodu odrzucenia w Siedlcach Samorządowej Karty Praw Rodzin
bp Kazimierz Gurda/YouTube

Siedlecka Rada Miasta na tej samej sesji podjęła uchwałę związaną z setną rocznicą urodzin Papieża Polaka oraz uchwałę odrzucającą w praktyce Jego nauczanie - pisze biskup Siedlec Kazimierz Gurda o odrzuceniu Samorządowej Karty Praw Rodzin.

 

Radni w Siedlcach odrzucili uchwałę o Samorządowej Karcie Praw Rodzin. Uchwała przepadła zaledwie jednym głosem. Od kilku dni w Siedlcach trwała szeroko zakrojona akcja przeciwko Karcie. Lokalny tygodnik o profilu lewicowym publikował listy rzekomych Siedlczan sprzeciwiających się dokumentowi; z kolei przed siedzibą rady miejskiej w dniu głosowania protestowała grupa zwolenników ruchu LGBT. Więcej o sprawie portal PCh24.pl pisał TUTAJ.

 

Teraz głos w sporze o Kartę zabrał biskup siedlecki, Kazimierz Gurda. Słowo biskupa zostanie odczytane we wszystkich kościołach diecezji siedleckiej.

 

Publikujemy poniżej jego treść.

 

Drodzy Siostry i Bracia – Mieszkańcy Siedlec!


Obecny rok w szczególny sposób skierował naszą myśl w stronę rodziny. Panująca epidemia spowodowała odkrycie przez wielu wartości własnej rodziny, jako miejsca bezpiecznego wobec zagrożeń płynących ze świata zewnętrznego. Podkreśleniem roli małżeństwa i rodziny jest obchodzona również w tym roku setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II, nazywanego Papieżem Rodziny. Rozpoczęty w przededniu tej rocznicy proces beatyfikacyjny Karola i Emilii Wojtyłów, rodziców naszego wielkiego Rodaka, stanowi również znamienny znak, który jako ludzie wierzący odczytujemy w kategoriach Bożego daru. Idąc za nauczaniem św. Jana Pawła II papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, iż rodzina jest cennym skarbem Kościoła i państwa, „który trzeba zawsze wspierać i chronić”.


W obliczu dokonujących się ideologicznych ataków na rodzinę i małżeństwo Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris 18 kwietnia 2019 r. opracował Samorządową Kartę Praw Rodziny. Karta ta w zamyśle jego twórców stanowić ma instrument dający rodzicom realny wpływ na wychowanie dzieci zgodnie z własnym sumieniemi wartościami chrześcijańskimi. Jest ona praktycznym zobowiązaniem rządzących w gminie czy mieście, by w procesie wychowania dzieci i młodzieży dawać pierwszeństwo rodzicom, którzy będą mogli poprzez realny wpływ na szkołę, kształtować środowisko wychowawcze swoich dzieci. Samorządowa Karta Praw Rodziny stanowi potwierdzenie zawartej w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej ochrony małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz rodziny. Jest ona zatem Kartą za rodziną, a nie przeciwko komuś. Zapisy Karty nikogo nie obrażają, a tylko podkreślają rolę rodziców w wychowaniu dzieci według wartości, którymi sami żyją.


Kartę tę przyjęło w Polsce już 37 samorządów lokalnych, w tym – na terenie diecezji siedleckiej – władze miasta Biała Podlaska oraz władze gminy, powiatu i miasta Radzyń Podlaski. Z ubolewaniem, w obliczu wspomnianych wyżej wezwań, przyjąłem odrzucenie w minionym tygodniu przez siedlecką Radę Miasta, stosunkiem głosów 10 do 11, z jednym wstrzymującym się, Samorządowej Karty Praw Rodziny. Za jej odrzuceniem głosowali radni klubów lewicowych i liberalnych oraz jedna osoba z partii prawicowej. Samorządowa Karta Praw Rodziny została przedstawiona siedleckiemu samorządowi jako inicjatywa obywatelska, poparta przez ponad 20 organizacji pozarządowych oraz 1628 mieszkańców naszego Miasta. Odrzucenie tejże Karty skutkować może utrudnieniem rodzicom kontroli nad programami wychowawczymi w szkołach oraz brakiem rodzicielskiej kontroli nad rodzajami organizacji pozarządowych, które będą mogły –także w tajemnicy przed rodzicami – działać na terenie szkół siedleckich. Zastanawia ponadto fakt, że na tej samej sesji Rada Miasta podjęła uchwałę związaną z setną rocznicą urodzin Papieża Polaka oraz uchwałę odrzucającą w praktyce Jego nauczanie.

 

Ubolewam także, że w czasie debaty na posiedzeniu Rady Miasta dochodziło do niezgodnego z prawdą i wbrew całościowemu ujęciu cytowania Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz dokumentów św. Jana Pawła II.


Jednocześnie pragnę serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy poparli tę inicjatywę, zwłaszcza dziesięciu Radnym głosującym za przyjęciem Samorządowej Karty Praw Rodziny w naszym Mieście. Wyrażam nadzieję, że nie jest to ostatnia próba realnej ochrony rodziny przez samorząd naszego Miasta. Zwracam się z prośbą do wszystkich rodziców o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu ochrony konstytucyjnego i ogólnoludzkiego prawa rodziców do wychowania własnych dzieci zgodnie z wartościami, na których buduje się chrześcijańską rodzinę. Gorącą modlitwą otaczam wszystkie rodziny, także i te, które przeżywają trudności oraz żyją w stanie niepełnym. Proszę wszystkich Duszpasterzy i Wiernych o stałe wspieranie wszelkich inicjatyw chroniących rodzinę i małżeństwo.
Wszystkim, którym na sercu leży dobro rodziny, z serca błogosławię.


BISKUP SIEDLECKI


L. dz. 374/2020


Siedlce, dnia 29 maja 2020 r.


Powyższe Słowo Biskupa Siedleckiego należy odczytać w ramach ogłoszeń duszpasterskich, w niedzielę 31 maja br.,we wszystkich kościołach w Siedlcach.


DATA: 2020-05-30 17:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma takich "ważnych powodów" które by usprawiedliwiały życie w grzechu. Pan Jezus tak nie nauczał. Dawniej też zdarzały się rozpady małżeństw i nieraz ludzie zawierali kolejnezwiązki w których mieli dzieci, ale przez 2000 lat ta okoliczność nigdy nie była usprawiedliwieniem dla grzesznego życia. Pkt 84 FC jest zaprzeczeniem zasady nierozerwalności małżeństw.
28 dni temu / tr
 
@tr i @M. Rozwiedzeni mogą pozostać w nowych związkach tylko "dla ważnych powodów ? jak na przykład wychowanie dzieci ? nie mogąc uczynić zadość OBOWIĄZKOWI rozstania się". A więc zezwolenie na pozostanie razem nie dotyczy tych, którzy tego chcą dla swojego tzw. widzimisie... Tu nie ma miejsca na pisanie esejów, więc powiem tylko, że spieramy się o ten jeden fragment, ale w gruncie rzeczy i Wy i ja jesteśmy za nierozerwalnością małżeństwa. Ja nie znalazłam u JPII pochwały rozwodów, ani sugerowania, że to nic złego. Wręcz przeciwnie: np. na początku pkt 84 jest stwierdzenie, że "rozwody są plagą" - dla mnie słowo "plaga" może określać tylko rzeczy złe. Za to w różnych dokumentach papież broni nierozerwalności małżeństwa przez tłumaczenie jej powodów oraz mówi o głębi tego powołania. Te dokumenty są też głosem sprzeciwu wobec liberalnych ideologii. Uważam, że dla dobra rodzin naukę papieża należy propagować, a nie zniechęcać do niej. I dlatego go bronię. Pozdrawiam.
29 dni temu / Karolina
 
Karolina - w pkt 84 jest również napisane: "wzywam gorąco pasterzy i całą wspólnotę wiernych do okazania pomocy rozwiedzionym w nowych związkach, do podejmowania z troskliwą miłością starań o to, by nie czuli się oni odłączeni od Kościoła, skoro mogą, owszem, jako ochrzczeni, powinni uczestniczyć w jego życiu. Niech będą zachęcani do słuchania Słowa Bożego, do uczęszczania na Mszę świętą, do wytrwania w modlitwie, do pomnażania dzieł miłości oraz inicjatyw wspólnoty na rzecz sprawiedliwości, do wychowywania dzieci w wierze chrześcijańskiej, do pielęgnowania ducha i czynów pokutnych, ażeby w ten sposób z dnia na dzień wypraszali sobie u Boga łaskę. Niech Kościół modli się za nich, niech im dodaje odwagi, niech okaże się miłosierną matką, podtrzymując ich w wierze i nadziei..." - ten fragment WPROST wskazuje, że JPII dopuścił życie w kolejnych związkach czyli w grzechu! bez konieczności ich zerwania, a wspólnota Kościoła ma dbać o ich dobre samopoczucie.
29 dni temu / tr
 
@Karolina: Ale ich całe życie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa. Małżeństwo nie sprowadza się do współżycia seksualnego i popełnianego w związku z tym cudzołóstwa ale m.in. również do wspólnoty stołu. Czy łamanie przysięgi małżeńskiej, którą się złożyło wobec Boga i drugiego człowieka, które to łamanie nie ustaje, dopóki trwa się w cudzołożnym związku i nie wraca się do małżonka, któremu się ślubowało, nie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa?
1 miesiąc temu / M.
 
@tr JPII Familiaris Consortio, Duszpasterstwo rodzin w przypadkach trudnych: "Kościół jednak na nowo potwierdza swoją praktykę, opartą na Piśmie Świętym, niedopuszczania do komunii eucharystycznej rozwiedzionych, którzy zawarli ponowny związek małżeński....dopuszczenie ich do Eucharystii wprowadzałoby wiernych w błąd lub powodowałoby zamęt co do nauki Kościoła o NIEROZERWALNOŚCI MAŁŻEŃSTWA. Pojednanie w sakramencie pokuty ? które otworzyłoby drogę do komunii eucharystycznej ? może być dostępne jedynie dla tych, którzy żałując, że NARUSZYLI znak Przymierza i wierności Chrystusowi, są szczerze gotowi na taką formę życia, która nie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa. Oznacza to konkretnie, że gdy mężczyzna i kobieta, którzy dla WAŻNYCH POWODÓW ? jak na przykład WYCHOWANIE DZIECI ? nie mogąc uczynić zadość obowiązkowi rozstania się, .
1 miesiąc temu / Karolina
 
Dlaczego ksieza mieszaja sie do polityki?
1 miesiąc temu / Lukasz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.