DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Bp Georg Bätzing: Papież jest sercem z nami, w Niemczech

Bp Georg Bätzing: Papież jest sercem z nami, w Niemczech
fot. youtube

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing zapewnia, że papież Franciszek kibicuje niemieckiej Drodze Synodalnej. Ojciec Święty „jest sercem z nami, tu, w Niemczech” i „życzy sobie, byśmy poszli naprzód”, twierdzi hierarcha.

 

Bp Georg Bätzing przewodzi Konferencji Episkopatu Niemiec od marca tego roku. Zastąpił w tej funkcji kard. Reinharda Marxa, inicjatora Drogi Synodalnej i bliskiego współpracownika papieża Franciszka w Radzie Kardynałów. W minioną sobotę bp Bätzing był gościem Franciszka w Rzymie. Jak zapewnił, przeprowadził z Ojcem Świętym „intensywną i kolegialną rozmowę”. Papież ma „być sercem z nami, tu, w Niemczech” i pilnie śledzić przebieg Drogi Synodalnej. Według ordynariusza Limburga Franciszek „życzy sobie, by dobrze się nam udało” i by sprawy poszły naprzód.

 

Biskup powiedział też, że Franciszek ubolewał w rozmowie z powodu „ponownego pojawienia się nacjonalizmu” w Europie i innych krajach. Papież ma znać niemiecką partię Alternatywa dla Niemiec i być zaniepokojony jej polityczną linią. Według Bätzinga Franciszek „obawia się podziału społeczeństwa”. Papież ma być przy tym „proeuropejski” i mieć duże nadzieje co do niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się w lipcu.

 

Biskupi i świeccy na Drodze Synodalnej proponują poluzowanie zasady celibatu, przekazanie większej władzy w ręce świeckich, nową rolę kobiet w Kościele (w tym święcenia diakonatu) i głęboką rewizję katolickiej moralności seksualnej.

 

W czerwcu 2019 roku papież wysłał do Niemców list, w którym przestrzegł przed skupianiem się na reformach strukturalnych, prosząc o położenie nacisku na ewangelizację. Część komentatorów uznała list za przejaw papieskiej krytyki pod adresem Drogi. Jednak jego właściwym autorem był modernista kard. Walter Kasper, a ówczesne kierownictwo niemieckiego Episkopatu ogłosiło, że papież w istocie popiera cele Drogi.

 

Kilka tygodni temu bp Georg Bätzing powiedział, że chce poprosić papieża, by po zakończeniu Drogi Synodalnej zwołał Synod Biskupów ds. Europy. Zgromadzenie miałoby być podobne do Synodu Amazońskiego. Ojcowie Synodalni mieliby zająć się w dużej mierze pomysłami wypracowanymi za Odrą.

 

Watykan jak dotąd nie odniósł się do tej propozycji.

 

Źródła: PCh24.pl, Katholisch.de

 

Pach


DATA: 2020-06-30 16:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeszcze za pontyfikatu Piusa XII nie zostałby w ogóle dopuszczony do święceń kapłańskich, a współcześnie może przewodniczyć episkopatowi Niemiec. Czy potrzeba czytelniejszych znaków kryzysu współczesnego Kościoła?
3 miesiące temu / Anna
 
Ogłupiony niemiecki kościoł igra z Szatanem
3 miesiące temu / DNA
 
Do baranek. No właśnie najpierw był kierunek do Ameryki Płd a teraz spowrotem ale jakby z wielką troską o tę Europę.
3 miesiące temu / pl
 
Zawsze mnie zastanawia dlaczego ludzie, ktorym w Kosciele Katolickim przeszkadza to ze nie jest protestancki, zamiast sie przeniesc do protestantow, to chca KK zmieniac i psuc.
3 miesiące temu / Ewa
 
Przyszło mi do głowy, ze ktos, kto ma takie mozliwosci i znajomośc historii, mogłby zbadac wpływ nazistowskich "emigrantów"z czasow po II wojnie, na mentalnośc mieszkańców Argentyny.....
3 miesiące temu / baranek
 
do DNA, oczywiście, że milczy. Jeszcze się nie zorientowałeś/aś, że to pontyfikat zamieszania i niepokoju?
3 miesiące temu / Neptun
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.