DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Bp Erwin Kräutler: nadchodzi nowa epoka dla Kościoła. Synod Amazoński jest jej początkiem

Bp Erwin Kräutler: nadchodzi nowa epoka dla Kościoła. Synod Amazoński jest jej początkiem
fot. You Tube / Edward Pentin

„Uważam, że Synod Amazoński to krok w stronę nowej epoki Kościoła, bez którego nie może być zrozumiana. To nowe otwarcie zarówno dla Amazonii jak i całego Kościoła powszechnego” – powiedział w rozmowie z Edwardem Pentinem, bp Bishop Erwin Kräutler z diecezji Xingu w Brazylii.

 

Zdaniem duchownego, zawarte w dokumencie końcowym propozycje zmian (święcenie żonatych mężczyzn, nowy ryt Mszy Świętej, czy otwarcie na problemy ekologiczne) stanowią pierwszy w krok w stronę „nowej epoki” Kościoła. Będą one miały konsekwencje nie tylko dla Amazonii, ale wspólnoty wiernych na całym świecie. Amerykański watykanista zapytał bp. Kräutlera, czy kościół w Niemczech będzie cieszył się z postanowień synodalnego zgromadzenia. – Tego nie wiem – odparł. – Nie jestem Niemcem, ale urodzonym w Austrii Brazylijczykiem – podkreślił biskup.    

 

W odpowiedzi na pytanie dotyczące diakonatu kobiet, Kräutler nie miał wątpliwości, że ten pomysł przejdzie. – To bardzo istotne pytanie. Myślę, że w przyszłości zostanie wprowadzony – podkreślił.

 

Brazylijski biskup napisał książkę na temat nowej epoki Kościoła. Sam pracując przez 25 lat jako duszpasterz amazońskich Indian, z dumą podkreślał, że nie ochrzcił – co więcej, nie zamierza tego robić – żadnego rdzennego mieszkańca regionu. Jego zdaniem byłaby to zbytnia ingerencja w ich kulturę i zwyczaje.

 

W punkcie 103 dokumentu końcowego, ojcowie synodalni zawarli potrzebę wprowadzenia święceń diakonatu dla kobiet. Propozycję poparło 137 ojców synodalnych, przeciw było 30. Jak czytamy w dokumencie, „w wielu konsultacjach przeprowadzonych w regionie Amazonii podkreślano fundamentalną rolę kobiet zakonnych i świeckich w tamtejszym Kościele. Podczas wielu z tych konsultacji proszono o stały diakonat dla kobiet. Dlatego też temat ten był ważnym punktem obrad synodu”.

 

Papież ma kilka tygodni na opracowanie posynodalnej adhortacji, w której może (ale nie musi) zawrzeć przegłosowane propozycje.

 

Źródło: You Tube / Edward Pentin

PR    


DATA: 2019-10-28 15:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Powoli do przodu czyli zwiedzenie na pelnych obrotach.szatan nie spi i jego pacholki czasu bowiem maja niewiele.teraz wejdziemy w schizme kosciola ekumenicznego.czyli wszystkie religie i sekty do jednego wora z Naszym Panem.co za bluznierstwo i spustoszenie.krzyzujecie Chrystusa kolejny raz.po chaosie ekumenii wejda prawa Noachickie.bezwzgledne posluszenstwo antychrystowi.czyli nwo.ci co sa slabej wiary beda wpadac w pulapki szatana.
7 miesięcy temu / Wioletta
 
Jedyną ostoję chcą "zreformować" tak aby Kościół czyli nas dostosować do tego coraz bardziej zagubionego Świata. Jeżeli spadkobiercy faszystów się nie opamiętają to z państwa niemieckiego po raz kolejny rozleje się zło. Istnieje też taka ewentualność, że za naszą zachodnią granicą postanie kalifat i wszystkim innowiercom oraz z zaburzeniami osobowości będą głowy obcinać. Mam nadzieję, że Polska będzie gotowa do obrony Wartości swoich dziadów i nie pozwolimy na schizmę w naszym Kościele.
8 miesięcy temu / Zatroskany
 
może zbyt szybko po poszło w ilość a nie w jakość
8 miesięcy temu / @ Klf
 
@ewa Przypomnij sobie, jak postępowali Apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego - natychmiast udzielali Chrztu, a Kościół z każdym dniem się rozrastał.
8 miesięcy temu / Klf
 
do Ewa, z całym szacunkiem, ale widać, że mało znasz biskupa, niestety, Kräutlera. Poczytaj co ten koleś wygaduje, a przestaniesz twierdzić, że ten człowiek jest odpowiedzialny. To najzwyklejszy w świecie modernista, który chce innego Kościoła niż Kościół Katolicki.
8 miesięcy temu / Neptun
 
o ile w naszych stronach katolicyzm jest od wieków i dzieci rodzą się w katolickich rodzinach to można chrzcić niemowlęta o tyle tam przynajmniej pierwsze pokolenie musi samo dojrzeć i o chrzest poprosić czyli chrzcić dorosłych ,uważam ze ten biskup jest odpowiedzialny i ma racje ,może nikt dorosły go o chrzst nie poprosił ,przypominam ze Jezus był ochrzczony jako dorosły
8 miesięcy temu / ewa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.