DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 

Bp Edward Kawa: Pobożny wirus, który chodzi do kościoła, ale omija supermarkety

Bp Edward Kawa: Pobożny wirus, który chodzi do kościoła, ale omija supermarkety
fot. bonifratrzy

Jeśli mamy prawdziwe zagrożenie pandemią (którego nie wykluczam), dlaczego w kościele może być do 10 osób, niezależnie od wielkości budynku kościoła, a w dużych hipermarketach i domach handlowych przebywa jednocześnie po kilkaset osób? – mówił Bp Edward Kawa, biskup pomocniczy rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej w wywiadzie udzielonym o. Romanowi Łabie OSPPE. Lwowski hierarcha odniósł się w nim do bieżącej sytuacji związanej z życiem Kościoła w czasie pandemii koronawirusa.

 

Nie będę się wypowiadać na temat COVID-19 z medycznego punktu widzenia. Zastanawia mnie jednak, że w środowiskach medycznych nie wypracowano jednego kierunku działań. Wielu naukowców o światowej sławie nie popiera drakońskiej kwarantanny wprowadzonej w ich krajach, chociaż nie umniejszają powagi samej sytuacji. Jednocześnie niektóre ich wnioski są rażąco ignorowane przez państwo. Myślę, że mamy do czynienia z wielkim niebezpieczeństwem, które można opisać jako prymat ideologii nad nauką. Od samego początku ogłoszenia pandemii przez WHO rodzi się wiele pytań, na które nie otrzymujemy żadnej albo otrzymujemy bardzo mizerne odpowiedzi. Dużo paniki, strachu, a jednocześnie brak konkretnych wyjaśnień na współczesnym etapie rozwoju medycyny. Wygląda na to, że wirus rozprzestrzenia się bardziej w globalnych mediach, niż drogą kropelkową. Wydaje się, że nie powstał on bez udziału globalnych interesów środowisk wrogich Kościołowi. Wszakże podczas światowej kwarantanny życie Kościoła zostało znacznie ograniczone, zwłaszcza dostęp do Sakramentów, w szczególności do Sakramentu Eucharystii – powiedział bp Kawa.

 

Hierarcha zauważył, że „poprzez to wydarzenie Bóg pokazał, jak powiedział niedawno kardynał Robert Sarah, kruchość człowieka, a zatem rodzaj kruchości Kościoła. Jednak Bóg chce, abyśmy byli przygotowani na podobne sytuacje, ufając Mu i mając na sobie pełną zbroję Bożą (Ef 6). Co to dokładnie znaczy? Oznacza to, że musimy chronić i rozwijać życie Kościoła w każdych warunkach i we wszystkich okolicznościach. Powtarzam, co wyznawali pierwsi chrześcijanie: nie możemy żyć bez niedzieli, bez Dnia Pańskiego, to znaczy nie możemy żyć bez Eucharystii. Kościół powinien zachować i rozwijać życie duchowe, wypracowując teraz nowe modele duszpasterstwa w kwarantannie. Nawet jeśli w przyszłości, aby zachować życie duchowe chrześcijan, trzeba będzie zejść do podziemia, to trzeba zejść do podziemia. To nie jest nowe doświadczenie dla Kościoła!”.

 

Jeśli mamy prawdziwe zagrożenie pandemią (którego nie wykluczam), dlaczego w kościele może być do 10 osób, niezależnie od wielkości budynku kościoła, a w dużych hipermarketach i domach handlowych przebywa jednocześnie po kilkaset osób? Istnieje duża różnica między obszarem bazyliki w Berdyczowie czy Zarwanicy, a powierzchnią małego kościoła na wsi. Ale w pierwszym i drugim przypadku nałożono ten sam limit – 10 osób, a w sąsiedniej Polsce [do niedawna – przyp. red. ] 5 osób. Wierni, jeśli są dobrze zorganizowani, mogą wejść do świątyni i uczestniczyć w liturgii w bezpiecznej odległości od siebie. Duże kościoły na to pozwalają. Przez całą liturgię wierni mogą nie zbliżać się do siebie i przekazywać sobie znak pokoju, kiwając głowami. Natomiast w supermarketach ludzie nieustannie przechodzą z jednej strony na drugą, dotykają różnych towarów, często bez rękawiczek ochronnych (…). Takie stanowisko państwa przyczynia się do zakorzenienia w ludziach niewłaściwego toku myślenia i wizji kościoła jako miejsca rozprzestrzeniania się wirusa. Nadmiar takich stronniczych informacji doprowadzi do tego, że nawet po kwarantannie wiele osób nigdy już nie pójdzie do kościoła. Mówiąc trochę żartobliwie, a jednocześnie poważnie: Według wielu mediów (zwłaszcza lewicowych) mamy do czynienia z pewnego rodzaju „pobożnym” wirusem, który działa nieco w dziwny sposób: chodzi do kościoła, ale omija supermarkety – stwierdził duchowny.

 

Źródło: Credo.pro

Opracowanie i tłumaczenie z j. ukraińskiego:
Marcin Więckowski


DATA: 2020-05-06 14:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
42
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do sklepów nie zabronili kolejkami łazić a do kościoła raz na tydzień nie można ten Diabeł jest nieobliczalny :
5 miesięcy temu / Paweł Chrostek
 
Takie są FAKTY. Nie wystarczy chodzić w niedzielę do Kościoła Parafialnego trzeba też z uwagą i ZROZUMIENIEM słuchać co mówią i jak tłumaczą wprowadzane ZMIANY w Kościele Biskupi i Teolodzy. Samo klęczenie nie wystarczy. Pan Bóg stwarzając człowieka dał mu ROZUM. Jeśli zauważasz, że skoro "KTOŚ" mówi -to powiedział to PROFESOR Ksiądz Andrzej Kobyliński pracujący na UNIWERSYTECIE Kard.S.Wyszyńskiego jesteśmy tuż przed beatyfikacją. Człowiek POWAŻNY i mający wiedzę i doświadczenie w przedmiocie REFORM II.S.W. Zatem to co powiedział i mówi jest TESTOWANIEM czy "pobożni" wierni ROZUMIEJĄ i WIEDZĄ CO SIE STAŁO? Czy też modernistyczne duchowieństwo może kontynuować ZMIANY. Zatem, uwaga skierowana do mnie jako > KOBITKI potwierdza, że jesteś w grupie osób alienujących sie od rzeczywistości i JEST CI BEZ RÓŻNICY do jakiego "kościółka" chodzisz. Człowieku tym co napisałeś potwierdzasz, że EKSPERYMENT oświeconych się udał. Tam gdzie Prawdziwa WIARA tam JEST K.K.
5 miesięcy temu / iskierka
 
Kobitko, skoro ktoś mówi, że nie ma już Kościoła Katolickiego to musi się mylić i takich osób nie warto słuchać. Zdecydowanie lepiej słuchać naszego Pana, który powiedział,że Kościół będzie trwał.
5 miesięcy temu / Do Iskierki.
 
Mecenas Dionizy. Szczęść Boże tak mała uwaga Bp Edward Kawa jest biskupem Lwowa na Ukrainie a tam może być w kościele 10 osób. Z Bogiem
5 miesięcy temu / Heronemo
 
Szczęść Boże.Wirusem można zarazić się w kościele jak i w galerii.Nie 10 osób w kościele bez względu na jego wielkość,tylko 1 osoba na 15 metrów kwadratowych,z osłoną na usta i nos.Może to być maseczka,lub przyłbica.Przepisów sanitarnych powinniśmy przestrzegać w galeriach handlowych i w kościele.
5 miesięcy temu / Mecenas Dionizy
 
Dardzo dobrze powiedziane. Teraz w szczególności powinniśmy się ofiarować Bogu i prosić Go aby zabrał od nas tego wirusa.
5 miesięcy temu / Halina
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.