DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Bp Edward Kawa: niedługo będziemy się bali zrobić znak krzyża, żeby nikogo nie urazić

Bp Edward Kawa: niedługo będziemy się bali zrobić znak krzyża, żeby nikogo nie urazić
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.REUTERS/Eric Gaillard/FORUM

Jako obywatele swego państwa, jako katolicy, jako ludzie wierzący, musimy bronić swoich wartości – podkreślił bp Edward Kawa, który w poniedziałek wieczorem przewodniczył Mszy Świętej w czasie Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

 

Nawiązując do ewangelicznej sceny cudu z Kany Galilejskiej, bp Kawa stwierdził, że i dzisiaj my – wierni „potrzebujemy tego wina, tego Ducha Świętego”. – Byśmy byli mocni w wierze, abyśmy dzisiaj wiedzieli w kogo wierzymy, na czym polega nasza wiara i abyśmy bronili tych wartości, które wypływają z wiary i mojej relacji z Bogiem. Abyśmy je przekazywali, abyśmy nimi żyli i dawali światu prawdziwe świadectwo ludzi wierzących – wskazywał.

 

Lwowski biskup pomocniczy podkreślił, że bardzo potrzeba, abyśmy byli świadomymi i odważnymi katolikami. – Możemy milczeć, patrzeć, z czasem możemy się zacząć bać. Już niedługo będziemy się bali nawet zrobić znak krzyża w miejscu publicznym, bo możemy kogoś urazić. A możemy dzisiaj, jako obywatele swego państwa, jako katolicy, jako ludzie wierzący, właśnie bronić swoich wartości. Mówić o tym, że to ja jestem katolikiem, to ja należę do tego Kościoła, to mnie przede wszystkim obraża to, że ktoś publicznie łamie moje przekonania religijne, znęca się czy wyśmiewa moją wiarę, łamie moje prawa – mówił stanowczo.

 

KAI

TK


DATA: 2019-08-13 06:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

chrześcijanie których zjadły lwy nie bali się ,jest okazja zginać za wiarę i tyle
3 miesiące temu / ale ale
 
Symbolika jest ważna krzyża nie wolno się wstydzić, ale ważniejsze jest życie Chrystusem. Sam krzyż bez życia z Chrystusem staje się tylko symbolem...Chrystus żyje, to powinno być przesłanie a czy jest ?
3 miesiące temu / Marek
 
"już niedługo"?-w moich realiach to już się dzieje od ponad 50 lat! Popatrzcie w jaki sposób znak krzyża czynią Wierni w samym Kościele, podczas Mszy Św. i Nabożeństw?-przecież to jakaś groteska, to ukradkiem zredukowane do jakichś esów floresów kreślonych ręką wokół piersi, COŚ. Proszę zobaczyć reakcję przeciętnego Kapłana na pozdrowieniem naszego Zbawiciela: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - opędzają się jak od natrętnej muchy, czy coś w tym rodzaju. Osobiście czynię znak Krzyża przed posiłkiem w publicznych miejscach i spotkałem sie nawet z podziękowaniem od Muzułmanów, siedzących obok przy stole, za odważne świadectwo Wiary. A Wy Biskupi chowacie Krzyże na swoich Pasterskich piersiach, pomijam już fakt, jak wyglądają te niby Krzyże, bo z prawdziwą Pasyjką nie maja one już wiele wspólnego, może tylko alegoryczne detale wskazujące na sens tego czegoś na Waszych piersiach!!!
3 miesiące temu / AndrzejBR
 
Jak wiemy po powrocie z Brukseli na lotnisku w Warszawie hierarchowie zapytani dlaczego pochowali Krzyże do kieszeni wewnętrznych marynarek oświadczyli: "aby nie drażnić".
3 miesiące temu / Ryś
 
Są różne formy sprzeciwu i walki o Chrystusa... Nie tylko mówienie, lecz również konkretną walka siłowa... Rocznica Bitwy Warszawskiej pokazała, że walczyliśmy nie tylko z wrogiem militarnym, ale również duchowym, którego sztandarem była nienawiść do Boga. Abp Jędraszewski zwrócił na to uwagę... Reakcją było oburzenie tych, dla których Ewangelia w całym przesłaniu jest nie do przyjęcia... Pan Jezus jest kością niezgody, sam zresztą to wyraźnie podkreślał, że nie przyszedł przynieść pokoju, lecz miecz, który oddzieli tych, którzy idą za Nim, od tych którzy go odrzucili... Przypowieść o kozłach i owocach, symbolicznej alegorii opisującej Sad Ostateczny jest tego dowodem.
3 miesiące temu / Krakusik
 
Taki mały apel ośmielę się skierować do duchownych, którzy czytają ten portal, ma to związek z tematem. Nie bójcie się nosić sutanny. Niech panuje stara praktyka żeby nikomu się nie pokazywać w stroju świeckim. A sutanna to wielki znak dla przechodniów, podróżnych i wszystkich ludzi.
3 miesiące temu / K.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.