DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Bp Bronakowski: reklamy alkoholu to toksyczna ideologia

Bp Bronakowski: reklamy alkoholu to toksyczna ideologia
źródło: episkopat.pl

Reklamy, które kojarzą spożywanie alkoholu ze zdrowiem i radosnym byciem razem to rodzaj toksycznej ideologii – mówił bp Tadeusz Bronakowski podczas 30. Pielgrzymki Grup Trzeźwościowych do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Wraz z przewodniczącym Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Mszę św. koncelebrował abp Józef Michalik oraz kapłani zaangażowani w pracę na rzecz trzeźwości.

 

Bp Tadeusz Bronakowski stwierdził w kazaniu, że wprawdzie Polska cieszy się niepodległością i nie jest poważnie zagrożona przez siły zewnętrzne, jednak „straciliśmy czujność”. – Nadto pozwoliliśmy rozprzestrzeniać się wewnętrznym zagrożeniom dla wolności narodu. Jednym z nich, bez wątpienia najgroźniejszym, jest brak trzeźwości – powiedział. – Jako naród nie zawsze dobrze korzystamy z daru wolności – dodał.

 

Jak ocenił, wielu ludzi stało się niewolnikami nałogu, a swoją wolność wykorzystują do niszczenia. Zastanawiał się co zrobić, aby ludzie przestali bezradnie i obojętnie patrzeć na „marsz milionów zmierzających do przepaści, idących w rytmie wybijanym przez niestrudzonych bojowników alkoholowej sprawy”.

 

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości wskazywał, że agresywna reklama i nadmierna dostępność alkoholu są „niczym otwarte wrota do cierpienia, zniewolenia, zatracenia”. – Musimy uczynić naprawdę wszystko, aby te wrota zamknąć. Tylko wówczas uchronimy wiele osób – powiedział.

 

Jego zdaniem w Polsce pełno jest „sprzedawców fałszywych iluzji”, a wiele środowisk zarabia na słabościach bliźnich. – Zarabiają producenci i sprzedawcy alkoholu, zarabia wielki przemysł medialno-reklamowy. Niestety wiele osób nieświadomych staje w szeregach tych, którzy rozpijają naród, ulegając, a czasami promując proalkoholową mentalność, nakłaniając innych do picia, czy ośmieszając działania trzeźwościowe – mówił.

 

Bp Bronakowski podkreślił, że reklamy, które kojarzą spożywanie alkoholu ze zdrowiem, szczęściem, radosnym byciem razem to „rodzaj toksycznej ideologii, która powinna być zakazana”. Uznał, że wstydem jest, iż polskie bało-czerwone barwy są w takich reklamach wykorzystywane i służą „promocji patologicznych zachowań”. Skrytykował również występowanie w takich spotach osób, które pełnią ważne publiczne stanowiska. Jego zdaniem powinno to być zakazane.

 

Dzisiaj widzimy uśmiechniętego trenera kadry narodowej w piłce nożnej w reklamie piwa. Jednocześnie ten sam trener miał ogromne problemy z kadrowiczami, którzy na zgrupowaniu nadużywali alkoholu. Krótkowzroczność takich postaw jest zasmucająca, a wręcz przerażająca – mówił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Te reklamy są tym bardziej szkodliwe, że tysiącom młodych, kilkuletnich nawet dzieci, wpisują w podświadomość połączenie między kibicowaniem a piwem, między wspólnymi emocjami a alkoholem. To jest zatruwanie umysłów i serc przyszłych pokoleń – podkreślił.

 

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej tłumaczył, że Kościół poświęca dużo uwagi apostolstwu trzeźwości, ponieważ chce zapobiegać poważniejszym problemom, zanim staną się zbyt trudne do rozwiązania. Zauważył, że jest to zadanie, w które ofiarnie i skutecznie podejmują nie tylko księża, ale także świeccy. Jako przykłady wymieniał wiele znanych postaci z historii Polski, m.in. bł. ks. Bronisława Markiewicza, św. Maksymiliana Marię Kolbego, ks. Franciszka Blachnickiego czy gen. Józefa Hallera. Wskazywał, że ich dzieła powinny być kontynuowane współcześnie.

 

Naszym zadaniem jest promowanie tego niełatwego, ale jakże pięknego, jak bardzo wartościowego przesłania pełnej chrześcijańskiej wolności – zachęcał bp Bronakowski. – Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy to dzieło promują, ale przede wszystkim sami w swoim życiu starają się walczyć o tę prawdziwą wolność, wzrastać w tej wolności, wspierać innych na drodze do duchowej wolności, która jest niezbędna – dodał.

 

Pielgrzymka Grup Trzeźwościowych rozpoczęła się w piątek rano w Przemyślu, skąd uczestnicy pieszo wyruszyli do Kalwarii Pacławskiej. W sobotę na dróżkach kalwaryjskich odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Dróżek Pana Jezusa. W programie znalazły się także mityngi AA, Al-Anon i Alateen. Zakończenie pielgrzymki nastąpi w niedzielę.

 

KAI

TK


DATA: 2018-06-24 17:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Modlitwa pokuta i do roboty.
ponad 2 lata temu / Ona
 
Bp Tadeuszu Bronakowski jeszcze bardziej obrzydliwe i grozne jest reklamowanie postaw i zwiazkow homoseksualistow, czy Wasza Prezewielebnosc moglaby cos publicznie o tym napisac?! Bedziemy jako Polacy wdzieczni! Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Bardzo mądre słowa. To co się dzieje obecnie, to taktyka rozpijania Polaków. Pod pozorem super zabawy z puszką w ręku. Niech pokażą tych ludzi 5 godzin po rozpoczęciu "zabawy". Takie spoty dopiero by przemówiły.
ponad 2 lata temu / Em.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.