DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

Bp Athanasius Schneider: Papież jest grzesznikiem jak my wszyscy

Bp Athanasius Schneider: Papież jest grzesznikiem jak my wszyscy
Bp Athanasius Schneider

Papież nie jest Bogiem. Nie jest bezgrzeszny, jest grzesznikiem jak my wszyscy. Wielcy świeccy byli wdzięczni, gdy ich napominano i wzywano do pokuty – mówi bp Athanasius Schneider o sprawie apelu skierowanego do papieża w sprawie skandalu z Pachamamą.

 

Biskup pomocniczy Astany w Kazachstanie, Athanasius Schneider, udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi katolickiemu „Die Tagespost”. Mówił w nim o skandalu Pachamamy w Watykanie oraz o słynnym apelu skierowanym przez grupę świeckich i duchownych do papieża o pokutę i skruchę.

 

- Publiczny apel bez wątpienia służy zbawieniu dusz. Na oczach całego świata, w obecności papieża, odprawiono jednoznaczne akty religijnego kultu symboli i posążków pogańskich religii południowoamerykańskich, tak zwanej Pachamamy. Co więcej papież usprawiedliwiał obecność pogańskich posążków Pachamamy w kościele Santa Maria in Traspontina i przeprosił za to, że posążki te zostały zabrane z kościoła i wrzucone do Tybru - powiedział biskup.

 

W ocenie hierarchy takie zachowanie Ojca Świętego „powoduje wielkie szkody dla zbawienia dusz”, bo oznacza istotne zlekceważenie pierwszego przykazania. Stąd w jego ocenie apel o pokutę i skruchę jest „aktem wyznania wiary i braterskiego ostrzeżenia przed wielkim niebezpieczeństwem dla zbawienia dusz, a w ten sposób, w ostatecznym rozrachunku, aktem miłości bliźniego”.

 

Sam bp Schneider apelu jednakowoż nie podpisał. Jego zdaniem dobrze, gdyby to wezwanie pozostało w pierwszej kolejności głosem świeckich wiernych, co jest zgodne z wezwaniem Soboru Watykańskiego II.

 

- Im więcej jest dziś zamieszania w życiu Kościoła, tym większą widzimy rolę świeckich, którzy angażują się w obronę prawdy nauczania Chrystusa i przykazań Bożych bez strachu przed ludźmi, nawet jeżeli za to zaangażowanie spotykają się z szyderstwem i pogardą ze strony kościelnego estabilishmentu – stwierdził.

 

Według Schneidera odważni świeccy wierni nierzadko stają się przedmiotem wielkiego braku miłosierdzia ze strony kościelnych hierarchów, których zachowanie trudno niekiedy porównać nawet „z najbardziej żałosnymi przejawami klerykalizmu” w historii Kościoła.

 

Biskup dodał, że nie podpisał apelu jeszcze z jednego powodu; otóż już 26. października jako członek kolegium biskupów wystosował list otwarty przeciwko kultowi Pachamamy w Watykanie, w którym zaproponował także modlitwę wynagradzającą.

 

Biskup pytany, czy świeckim przystoi wzywać papieża do skruchy, odparł: - Papież nie jest przecież Bogiem. Nie jest bezgrzeszny. Papież jest grzesznikiem jak my wszyscy. Wielcy świeccy byli wdzięczni, gdy ich napominano i wzywano do pokuty. Kościół nie jest dyktaturą, gdzie publiczne upomnienie dyktatora może być zagrożeniem dla życia. Kościół jest rodziną, wprawdzie ujętą hierarchicznie i tak zorganizowaną, ale wciąż rodziną.

 

Hierarcha dodał, że papież, jako ojciec, może być w pewnych wypadkach upominany przez swoje dzieci; tym więcej, gdy idzie o dobro całej rodziny. Przywołał tu przykłady wielkich świętych kobiet: Hildegardy z Bingen, Brygidy Szwedzkiej i Katarzyny ze Sieny, które nie wahały się wzywać do nawrócenia papieży swoich czasów. Schneider wyraził przekonanie, że gdyby wymienione święte były świadkami ostatnich wydarzeń z Watykanu, również nie zachowałyby milczenia.

 

Biskup wyjaśnił przy tym, że skoro działanie papieża w sprawie Pachamamy było publiczne, to domagało się publicznej odpowiedzi; jest tak dlatego, że dotychczasowa praktyka pokazała, iż prywatne napomnienia nie przynoszą efektu.

 

Wymienił tu sprawę dopuszczenia tak zwanych rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej i dubiów, jakie przesłali Ojcu Świętemu czterej kardynałowie. Wskazał też, że on osobiście rozmawiał z Ojcem Świętym ustnie i pisemnie o sprawie dokumentu z Abu Dhabi, ale również i to nie przyniosło żadnego skutku. Wręcz przeciwnie, po rozmowie papież powołał specjalny komitet do propagowania rzeczonego dokumentu, nie wprowadzając najmniejszej korektury do jego tekstu.

 

- Gdy płonie dom, nie pomogą czasochłonne dyskusje; każdy w domu może i musi głośno ostrzegać przed niebezpieczeństwem, także z miłości do dobra wspólnoty – podsumował kazachski hierarcha.

 

 

Źródło: die-tagespost.de

 

Pach


DATA: 2019-11-15 18:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie świeccy, a święci: ?Die großen Heiligen waren dankbar? =! ?Wielcy świeccy byli wdzięczni?.
4 miesiące temu / Dawid
 
Polecam: "Księża jedynie z nazwy lecz nie w uczynkach polskie napisy" z kanału Batalion Św Józefa, z dnia 26 sie 2019
4 miesiące temu / kwiatek77
 
Ojciec "święty ",wiele ludzi daje się nabrać.
4 miesiące temu / przez okresleni
 
Masz rację, Ekscelencjo. Ale jednocześnie mamy prawo WYMAGAĆ od Namiestnika Chrystusa więcej, niż od innych hierarchów Kościoła. Zły przykład, jaki daje swym postępowaniem Franciszek, jest więc tym bardziej gorszący. Coraz trudniej, przyznaję, jest mi modlić się za niego...
4 miesiące temu / Karol
 
Obawiam się, że Franciszek nie uważa za grzech bałwochwalstwa, ale za to chce wprowadzić do katechizmu nowy grzech - "ekologiczny". Czyli usuwamy I przykazanie Dekalogu i na to miejsce wprowadzamy "grzech zaśmiecania matki ziemi".
4 miesiące temu / tradycja
 
"Papież nie jest Bogiem." = święte słowa.
4 miesiące temu / kwiatek77
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.