DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Bohater homoseksualnego skandalu ważną postacią dialogu Watykan-Chiny

Bohater homoseksualnego skandalu ważną postacią dialogu Watykan-Chiny
Fot. Reuters / Forum

Istotną rolę w kontaktach pomiędzy Watykanem a Chinami odegrał w ostatnich latach arcybiskup Theodore McCarrick, który niedawno, w związku ze skandalem na tle homoseksualnym, pożegnał się z godnością kardynalską – informuje amerykański portal katolicki.

 

Redakcja National Catholic Register zamieściła obszerny artykuł opisujący zaangażowanie czołowego przedstawiciela „lawendowej mafii” w budowanie porozumienia pomiędzy kurią rzymską a reżimem w Pekinie.

 

„W ciągu ponad 20 lat arcybiskup McCarrick podróżował do Chin co najmniej osiem razy, czasami przebywając w kontrolowanym przez państwo seminarium w Pekinie, często pełniąc funkcję nieoficjalnego pomostu między Watykanem a chińskimi biskupami wyznaczonymi przez rząd do 2016 roku” – czytamy.

 

Według mediów Państwa Środka, ex-kardynał był otwartym orędownikiem porozumienia chińskiego prezydenta Xi Jinpinga z Kościołem pod wodzą papieża Franciszka.

 

„Dostrzegam liczne aspekty, które naprawdę otwierają wiele drzwi, ponieważ prezydent Xi i jego rząd troszczą się o sprawy, którymi zajmuje się papież Franciszek” – powiedział McCarrick w wywiadzie opublikowanym na łamach „The Global Times” w lutym 2016 roku. Materiał zawiera cytat z ówczesnego kardynała, który miał się wyrazić, że podobieństwa między papieżem Franciszkiem a Xi Jinpingem mogą być „specjalnym darem dla świata”.

 

Gazeta kontrolowana przez władze w Pekinie pisała też, że w trakcie swej ówczesnej wizyty McCarrick „powiedział, iż odwiedza starych znajomych”.

 

„Jego poprzednie wizyty obejmowały spotkania z Wang Zuo'an, szefem administracji państwowej ds. religii i zmarłym już biskupem Fu Tieshanem, byłym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Kościoła Katolickiego w Chinach, organizacji nieuznawanej przez Stolicę Apostolską” – relacjonował „The Global Times”.

 

Z kolei w czerwcu 2014 r. David Gibson napisał w „Washington Post”, że McCarrick podróżował do Chin „w zeszłym roku” na „delikatne rozmowy dotyczące wolności religijnej”. Potwierdzenie tej wizyty znajduje się też w „Świadectwie” arcybiskupa Carla Marii Vigano, byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych.

 

Ujawniony przez Wikileaks dokument amerykańskiego Departamentu Stanu mówi natomiast, że McCarrick gościł w seminarium pekińskim podczas co najmniej dwóch wyjazdów do Chin.

 

National Catholic Register opisuje też kontakty McCarricka z „biskupami” zatwierdzonymi przez reżim, natomiast nieuznawanymi przez Stolicę Apostolską, m.in. wspomnianym Michaelem Fu Tieshanem, który, obok funkcji pełnionej w „Kościele Patriotycznym”, był także wiceprzewodniczącym Komitetu Stałego Chińskiej Partii Komunistycznej przy Chińskim Narodowym Kongresie Ludowym.

 

McCarrick był – jak pisze portal – „pierwszym kardynałem z zachodniego kraju, który odwiedził Chiny, ponieważ stosunki między nimi a Watykanem były zamrożone wskutek sporu o kanonizację w październiku 2000 roku”.

 

14 września obecnego roku dziennik „Wall Street Journal” ogłosił, że Stolica Apostolska może wkrótce zawrzeć z Pekinem umowę, która obejmie uznanie siedmiu nielegalnie konsekrowanych biskupów służących w Chińskim Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolickim – całkowicie zależnej od państwa strukturze. Pekin nie przestaje przy tym tłumić przejawów prawowiernego kultu katolickiego, m.in. burzyć kościołów i nękać wiernych – przypomina portal.

 

 

Źródło: ncregister.com

RoM

 

 

Wkrótce porozumienie Watykan-Chiny?

 

 

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 62. W środku m.in. kard. Joseph Zen Ze-kiun o porozumieniu z chińskimi komunistami

 

Polonia Christiana 62

 

 


DATA: 2018-09-27 13:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ważny >człowiek< w ważnym miejscu. Człowiek od specjalnych pouczeń. Zaufany papieża Franciszka.
8 miesięcy temu / iskierka
 
McCarrick chyba już dawno nie jest katolikiem, jeżeli mnie pamięć nie myli (i Vigano mówi prawdę) to rozgrzeszał wspólnika grzechu nieczystośći (=ekskomunika).
8 miesięcy temu / uuuu
 
Arcybiskup nie przestrzega reguł, Chine rowneż. Na pewno sie dogadają. Tylko czy Kościół (w rozumieniu Wspólnoty chrześcijańskiej, a nie administracyjnej) będzie mieć z tego pożytek, wątpię. Tylko zdrowe drzewo rodzi dobre owoce.
8 miesięcy temu / PM
 
Przecież bycie homoseksualistą jest trendy! Platforma Obywatelska promowała i czyniła: Rabiej manifestuje, prezydent Słupska manifestuje swoje homo, z list ich wyborczych w Krakowie kandydował/ła przywieziona nie wiadomo skąd Anna Grodzka(Bęgowski), w Wadowicach burmistrzem został i jest .....by poniżyć miasto Papieża Sw.Jana Pawła II i wiele innych? Gdy wygrają wybory może dzieci w szkole będą słuchać obowiązkowo promocji ich sodomizmu?
9 miesięcy temu / Wacek
 
"podobieństwa między papieżem Franciszkiem a Xi Jinpingem" - oficjalne porównanie papieża do komucha? Nonono, miał ten kardynał odwagę.
9 miesięcy temu / hehehe
 
Smutne jest to, że względy "postępowych" hierarchów tak łatwo zdobywają ludzie wrodzy Kościołowi.
9 miesięcy temu / krisbac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "62940"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.