DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Bogu dzięki! Polscy biskupi apelują o więcej Mszy Świętych w dobie koronawirusa

Bogu dzięki! Polscy biskupi apelują o więcej Mszy Świętych w dobie koronawirusa
Abp Stanisław Gądecki. Silar / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

„W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych” – napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

 

W obliczu tchórzliwej decyzji włoskich biskupów polscy katolicy z dżeniem serca oczekiwali nowego komunikatu polskiego episkopatu. Okazuje się jednak, że polscy hierarchowie postanowili stanąć w kontrze do politycznej poprawności doby koronawirusa i przypomnieli, że modlitwy mogą wpłynąć na losy świata i indywidualnych ludzi! Dlatego Msze w Polsce nie tylko nie będą zakazane - jak we Włoszech - ale będzie ich  nawet więcej niż dotychczas!  

 

W opublikowanym we wtorek oświadczeniu abp Gądecki podkreślił, że szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha „Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

 

Abp Gądecki przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

 

„Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni” – napisał.

 

Abp Gądecki poprosił o modlitwę w intencji zmarłych na skutek koronawirusa. „Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją Święty Boże, Święty Mocny…” – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

 

Publikujemy treść komunikatu:

 

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. zagrożenia koronawirusem

 

W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.

 

1. W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

 

2. Przypominam, że – w obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

 

3. Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.

 

4. Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.

 

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

źródło: episkopat.pl

TK


DATA: 2020-03-11 15:34
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
29
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli komuś możemy zaufać, to tylko Bogu! "Jeśli Bóg z nami któż przeciwko nam" Z zamknięcia Kościołów to tylko szatan będzie miał radochę. Pozdrawiam wszystkich Szczęść Boże...
10 miesięcy temu / markus086
 
Bardzo dobra decyzja bo tylko z Bogiem i modlitwą mozna przejsć najwieksze smutki i tragedie...Jezu ufam Tobie?
10 miesięcy temu / Dorota
 
Istnieją środki w Kościele sprawdzone w epidemiach od wieków, po co kombinować? Zwiększenie liczby Mszy Św. samo w sobie nie jest oczywiście niczym złym. Niemniej jednak nie możemy Mszy Św. porównać do zwykłych zgromadzeń i chyba każdy katolik powinien wiedzieć dlaczego, zwłaszcza kler...Jak słusznie ktoś nadmienił bardzo roztropny jest przykład procesji na Ukrainie, u nas powinno się zrobić to samo. Jest mnóstwo sanktuariów, omodlonych miejsc kultu świętych itd. czyż nie powinny one wszystkie być wręcz szturmowane w czasie kryzysu bądź możliwego zagrożenia??? Nawet jeśli ta cała pandemia jest niesłusznie rozdmuchana nie czas i miejsce rozważać to tutaj to przecież takie modlitwy nie pójdą na marne.
10 miesięcy temu / tak myślę
 
Sposób na koronawirus?Pieczęć Boga Żywego!!!
10 miesięcy temu / Byczek
 
O ironio, zwiększenie Mszy, a czym to jest to podyktowane, aby nie stali za blisko siebie? I tak ich jest niedużo A może tylko po kilku wpuszczać? Bywały zarazy cholera , dżuma, tyfus czy gruźlica, ale nie było tak genialnych pomysłów, chociaż w kościołach były masy ludzi. A ja zaczynam myśleć, że ostrzeżenia Matki Bożej z Fatimy mogły dotyczyć i tego, bo to straszne, co się dzieje. Księga Daniela nie mówi o ustaniu codziennej ofiary, i co nie ustała we Włoszech? A może ten koronawirus jest okazją do oddzielenia ziarna od plewy.
10 miesięcy temu / Weronika
 
do Izydor Oracz: trzeba uprościć możliwość apostazji, tak aby tylko zainteresowany KK wchodzili do jego statystyk
10 miesięcy temu / Katarzyna W.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.