DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Bogdan Dobosz: żeby Notre-Dame, była Notre-Dame. Nie wszyscy jednak tego chcą

Bogdan Dobosz: żeby Notre-Dame, była Notre-Dame. Nie wszyscy jednak tego chcą
Argonowski [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

Prezydent Macron zadeklarował odbudowę paryskiej katedry Notre-Dame w ciągu 5 lat. Przy okazji padła ładna deklaracja na temat dziedzictwa narodowego, które konstytuuje Francję. Eksperci są bardziej ostrożni co do dat. Padają terminy – 10, a nawet 15 lat. Bertrand de Feydeau, wiceprezes Fundacji Dziedzictwa np. przypomina, że do budowy katedry użyto w XII i XIII wieku dębowych belek z istniejących wtedy lasów pierwotnych. Ich rozmiary (100 m długości) pokazują, że dzisiaj już takich drzew po prostu nie mamy. Trudności i przeszkód jest bardzo dużo. Nie tylko to budzi jednak pewne obawy.

 

Prezydent Emmanuel Macron w telewizyjnym przemówieniu ogłosił zarazem „Odbudujemy katedrę jeszcze piękniej”. Czy to zapowiedź wprowadzenia jakichś innowacji i zmian? Francuscy prezydenci znani są z zostawiania po sobie różnych „pomników” w stolicy. Można przypomnieć centrum Pompidou, bibliotekę Mitteranda, lotnisko de Gaule’a, czy Mitterandową szklaną wieżę na dziedzińcu Luwru. Macron może tu mieć silną pokusę pozostawienia i po sobie śladu, a okazja właśnie się nadarza.

 

Franck Riester, minister kultury Francji zaproszony do telewizji mówił na temat „rekonstrukcji Notre-Dame de Pari” i dodawał, że „wyborów będą dokonywali specjaliści”. Padło konkretne pytanie – skoro głowa państwa chce uczynić katedrę „jeszcze piękniejszą”, czy Notre-Dame zostanie odbudowana identycznie, czy też część będzie nosiła ślady nowoczesności? Riester odpowiedział tu dyplomatycznie, że „wiele oryginalnych elementów konstrukcji obróciło się w dym, więc mogą istnieć nowe techniki, być może nowe materiały”. Dodał, że czas na taką debatę dopiero nadejdzie.

 

Dyskusja już jednak się rozpoczęła, co samo w sobie brzmi dość niebezpiecznie. Pokusa nadania katolickiej świątyni jakiegoś np. rysu „republikańskiego braterstwa” będzie bardzo silna. Już teraz w mediach pojawiają się pytania, czy katedrę należy odbudować całkowicie zgodnie ze stanem poprzednim, czy też może zmodernizować? Na razie padają głównie argumenty architektoniczne i historyczne. Wskazuje się, że XIX-wieczna iglica była elementem niepasującym do całości, że trzeba pomyśleć o nowych materiałach. Oby nie wpadli na pomysł wyposażenia gotyckiej katedry i jej architektonicznego przesłania w nowe elementy zupełnie innego przesłania…

 

Ładne deklaracje prezydenta, który zorganizował sobie inaugurację na urząd na tle symbolicznej piramidy, nie muszą budzić zaufania. Zwłaszcza kiedy mówi, że Notre-Dame ma być „jeszcze piękniejsza”.

 

Bogdan Dobosz

 

Zobacz także: 

Grzegorz Kucharczyk: Notre-Dame Domem Bożym czy… centrum dialogu?

 

 


DATA: 2019-04-17 15:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Spoko. Człowiek myśli, Pan Bóg kreśli. Jezu ufam Tobie!!!
10 miesięcy temu / Maria
 
Oczywiscie że katedra będzie jaka jej posluga katolicka Mr Macron nasz prezydent katolik absolwent nie tylko wielkich uczelni ale także szkoły i liceum katolickiego w Amiens z rodziny bardzo wierzacej Wiec Panowie Polacy specjalisci od wszyskiego arete en fin- pozostawcie to mam Francuzom gdyż mamy na tyle casy i umiejętności że sobie poradzimy
10 miesięcy temu / Zenek
 
to nie makron decyduje tylko loza wielkigo wschodu we Francji a jak dotad to wszystko po ich mysli spalili a teraz przebuduja na nowa religie dla diabla a katolicy na calym swiecie dadza na to pieniadze juz oglaszaja konkurs na architekture nowej wiezy zgodnej z duchem obecnych czasow
10 miesięcy temu / zbigniew
 
Biada! By słudzy szatana próbowali katedrę Notre-Dame zmodernizować. Prorok Izajasz mówi: Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem, którzy zamieniają ciemności na światło, a światło na ciemności, którzy przemieniają gorycz na słodycz, a słodycz na gorycz!... Otóż to biada, dotyczy najpierw odwiecznego lewactwa, potem modernistów w Kościele, a na końcu wszystkich letnich wierzących, którzy pośród rozmaitych filozofii, mają swoją, która brzmi: Mi to wisi. Ponieważ lewactwo przewraca wszystko na drugą stronę, moderniści z zapałem diabła zmieniają w Kościele co się da na modłę masoństwa, a letni "wierni" przyjmują wszystko jak leci, bo im to wisi. Biada! By słudzy szatana próbowali katedrę Notre-Dame zmodernizować, "upiększyć", czy zbezcześcić ekumenicznie plugastwem pogańskich religii. Tak, oni to rozpoczną, ale jako że są całkowicie pozbawieni Ducha Bożego, nie dokończą. Bóg upomni się o swoje, a wtedy oni zapłoną od ognia gniewu Bożego. Króluj nam Chryste!
10 miesięcy temu / ry.janszarmach3
 
Neron podpalił Rzym żeby zrobić go jeszcze piękniejszym...
10 miesięcy temu / QWE
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.