DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Bluźnierstwo w najnowszym filmie o Asteriksie i Obeliksie

Bluźnierstwo w najnowszym filmie o Asteriksie i Obeliksie
„Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru” (oficjalny zwiastun). Źródło: YouTube/KinoSwiatPL

Czy można się w pełni cieszyć butelką (ba, nawet beczką) zacnego wina, ze świadomością, że wpadła doń kropla (ba, maleńka kropelka) fekaliów? Jak potraktować przyjemny w sumie film, w którym pojawia się scena jawnej drwiny z samego Boga?

 

Druid Panoramiks, uświadomiwszy sobie wskutek nieszczęśliwego wypadku kruchość własnego życia, postanawia znaleźć następcę, w którego ręce złoży tajemnicę magicznego napoju dającego niezwyciężonym Galom z jego wioski nadludzką siłę w walce z rzymskim okupantem. Wyrusza zatem wraz z nierozłącznymi Asteriksem i Obeliksem na poszukiwanie odpowiedniego kandydata. I gdy tak przemierzają Galię wzdłuż i wszerz, oglądając popisy niezliczonych nieudaczników z branży czarodziejskiej, natrafiają na postać dziwnie nam znajomą: długowłosego mężczyznę z charakterystyczną brodą i o frasobliwym obliczu. Po prostu jak wyjętego z ikony. A jego popisowy numer polega na rozmnażaniu chleba. Szydera, że ślepy by dostrzegł.

 

Scena owa – choć wyrazista nie do przeoczenia – to w istocie marginalny epizodzik, w najmniejszym stopniu nie rzutujący na rozwój akcji całego (skądinąd miłego, zabawnego, sprawnie zarówno pod względem scenariusza, jak i techniki animacji zrealizowanego) obrazu. A na dodatek trwa ona może z pół minuty, co stanowi jakieś pół procenta półtoragodzinnego filmu. Ot, po prostu twórcy najnowszej opowieści o przygodach dzielnych Galów celowo wpuścili do kociołka z napojem magicznym kroplę nieczystości. I oczekują, że gawiedź (czytaj: nasze dzieci) jednym haustem to wypije i zapieje z zachwytu (bo cóż niby kropla znaczy w większej objętości…). Niedoczekanie!

 

 

 Jerzy Wolak

 

 

„Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru” (Astérix – Le Secret de la potion magique); scenariusz: Alexandre Astier; reżyseria: Louis Clichy, Alexandre Astier; Francja 2018; 85 minut.

 

  


DATA: 2019-01-24 11:07
AUTOR: JERZY WOLAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
27
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja myślę, że Jezus potrafi się śmiać, a potrafić się śmiać to przede wszystkim potrafić się śmiać z nas samych. Jeśli zaś autor artykułu odmawia Jezusowi tej umiejętności to bluźni daleko dalej niż twórcy tej kreskówki. Bluźni odmawiając Jezusowi pierwiastka ludzkiego to bardzo ludzka rzecz potrafić się śmiać z siebie samego, a także boskiego, bo przecież boski to między innymi 'wszechmocny'. Zaś umiejętność śmiania się z siebie samego, umiejętność owszem dość trudna nie wykracza chyba poza zakres wszech mocy. Z pozdrowieniami
2 miesiące temu / Otwarte serce
 
Ale to nie mógł być Jezus, bo akcja dzieje się 50 lat przed jego narodzeniem :v
5 miesięcy temu / Rokoko
 
Ale co w tym obraźliwego? Nie każda aluzja do Biblii musi być obraźliwa. Moim zdaniem w przypadku tej animacji miała ona charakter raczej neutralny.
5 miesięcy temu / Grzanka
 
Ale to nie mógł być Chrystus bo na początku filmu powiedziane jest że historia pokazana w filmie dzieje się na 50 lat przed Chrystusem. I co teraz?
5 miesięcy temu / No jak tak można
 
?Humor to ?zabieg religijny?, dzięki któremu potrafisz sobie powiedzieć, jaki jesteś niedorzeczny, troszczysz się o byle głupstwo, masz tyle zmartwień, niszczysz swoje zdrowie, a przecież wszystko jest jak proch, jak śmiecie i ostatecznie może okazać się bez wartości? - ks. Tadeusz Dajczer ?Rozważania o wierze?
5 miesięcy temu / Kościelny
 
Rzeczywiście ta scena mogła być marginalna, lecz tak naprawdę była bardzo ważna w strukturze filmu. Galowie przeszukali całą Galię w poszukiwaniu następcy, wszyscy byli nieudacznikami, już się mieli poddać w poszukiwaniach a druid, który przypomina Jezusa Chrystusa, był ostatnią deską ratunku, ostatnią ich możliwością, a Panoramiks wstępnie wyraził dla niego aprobatę. Tak naprawdę ta scena to jedyny punkt zwrotny w całym filmie, taki "pivotal point", a ludzie na sali zrozumieli aluzję, nie było dużo śmiechu. Ta scena jest bardzo ważną częścią tego filmu i bardzo silną prowokacją. Świadczy o całkowitym braku moralności i zasad autorów, o braku barier w ich postępowaniu. Robaczywe jabłko dla osób wierzących. Zabawa dla osób niemyślących
5 miesięcy temu / Byłem wczoraj
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.