DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Bloomberg: pandemia koronawirusa nie oznacza końca globalizacji

Bloomberg: pandemia koronawirusa nie oznacza końca globalizacji
fot. pixabay

Pandemia koronawirusa sprawiła, że do łask wraca koncepcja realizmu. W żaden sposób nie jest to jednak  wyznacznik końca ery globalizacji – przekonuje felietonista Bloomberga Hal Brands, cytowany przez portal „Forsal”.

 

„Kryzysy to czas próby nie tylko dla liderów. To także czas próby dla idei oraz tego, jak działa nasz świat. Pandemia koronawirusa sprawia, że jedna z takich idei – koncepcja realizmu – znów staje się modna. Przypomina nam to, że wciąż żyjemy w świecie, gdzie współpraca jest trudna, skupienie na własnym interesie dominuje, a globalizacja nie jest magicznym eliksirem. Jednak obecny kryzys pokazuje również, że ta czcigodna tradycja realizmu ma bardzo poważne słabości, a etos człowiek człowiekowi wilkiem koniec końców nie jest tak bardzo realistyczny” – pisze Brands.

 

Wśród wielu koncepcji realizmu, wszystkie zgadzają się co do tego, że światowa polityka to okrutny i pozbawiony skrupułów świat. Państwa muszą pilnować swoich interesów, normy moralne i prawne mają niewielkie znaczenie, „globalna wspólnota” jest iluzją, a handel nie gwarantuje pokoju.

 

I ponownie, jak to było w czasie po zakończeniu II wojny światowej, do łask zdaje się wracać ta starożytna, bo datowana już na czas Tukidydesa koncepcja. Straciła ona na znaczeniu po rozpadzie Związku Sowieckiego, gdzie przestrzeń międzynarodową coraz bardziej wypełniały takie instytucje jak ONZ, Unia Europejska czy WHO. Wiele osób miało nadzieję na to, że globalizacja uczyni ze świata jedną wielką wspólnotę, w tym czasie bestsellerem stała się publikacja Francisa Fukuyamy „Koniec historii i ostatni człowiek”, ukazująca liberalną demokrację jako ostateczny, najdoskonalszy ustrój w historii.

 

Pandemia koronawirusa pokazała coraz mocniejsze przywiązanie do koncepcji realistycznych, czego sztandarowym przykładem jest wstrzymanie przez Niemcy transportu maseczek przeznaczonych dla Włoch. Państwa, nie oglądając się na struktury ponadnarodowe na własną rękę organizują walkę z rozprzestrzenianiem choroby COVID-19.

 

„Wreszcie, koronawirus uwidocznił wszystkie słabości, z jakimi wiąże się globalizacja. Otwartość międzynarodowej gospodarki oraz łatwość podróżowania niewątpliwie ułatwiły rozprzestrzenianie się choroby Wuhan w środkowych Chinach na cały świat. Dziś zdajemy sobie sprawę, że globalizacja nie jest przesądzona i nieubłagana. Obecnie jest raczej zwijana wraz z tym, jak państwa zamykają swoje granice, ograniczają podróże oraz uświadamiają sobie, że globalne łańcuchy dostaw sprawiają, że kraje stają się zależne od swoich rywali w zakresie leków czy innych krytycznych zasobów” – czytamy.

 

Brands przekonuje jednak, że realizm ma też swoje wady. Jedną z nich jest zaostrzanie konfliktu pomiędzy liberalnymi demokracjami a państwami o ustroju autorytarnym. Ponadto „ściśle realistyczna odpowiedź na obecny kryzys okaże się prawdopodobnie krótkowzroczna, a nawet samobójcza. Stanie się tak dlatego, że wąska logika realistyczna może prowadzić państwa do działań maksymalizujących krótkoterminowe zyski, ale już nie pomoże w rozwiązywaniu palących problemów ponadnarodowych”. Przykładem takiego działania może być strategia chińska, pozwalająca na uporanie się z chorobą w kraju, ale przez swój brak transparentności nie pomaga w dostatecznym zbadaniu zagrożenia przez inne państwa.

 

Brands przekonuje, że nie poradzimy sobie bez globalizacji. Jego zdaniem „jedyną drogą, aby zmniejszyć skalę skutków gospodarczych pandemii koronariusa jest droga organizacji międzynarodowych poprzez takie fora, jak G7 czy G20”. Bez odpowiedniej współpracy okaże się to niemożliwe.

 

Jako „przygnębiającą” uważa strategię obraną przez Stany Zjednoczone. „Prezydent USA porzucił tradycyjną rolę Ameryki jako globalnego koordynatora kolektywnych działań oraz zachęcił tym samym inne kraje do stosowania podobnego podejścia” – powtarza za analitykiem polityki międzynarodowej, Kori Schake'em.

 

„Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że jej polityka zagraniczna jest zakorzeniona w realizmie. Tymczasem pandemia koronawirusa ma skutki w tak wielu obszarach, że takie podejście jest mało realistyczne” – przekonuje Hal Brands.

 

Źródło: forsal.pl

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-04-02 13:24
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dużo nawiązań epidemi koronawirusa z dalszym rozwojem globalizmu tzn że będziemy mieli cały czas do czynienia z polityką którą widać w UE tylko przeniesiona na poziom rządów globalnych. To tacy sami nie wybierani przez nikogo ludzie itd. Dla których im mniej ludzi na świecie tym lepiej. Stąd też wrogość do państw których siłą i dobrem jest jak najwięcej obywateli czy wogole ludzi którzy pracują poprostu na te państwa.
9 miesięcy temu / tm
 
W oczywisty sposób jest jej zapowiedzią.
9 miesięcy temu / Ryś
 
A nie koniec.
9 miesięcy temu / To początek gl
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.