DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Biskupi Europy: Nie dla manipulowania prawdą o historii

Biskupi Europy: Nie dla manipulowania prawdą o historii
fot. PerSona77 [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).

 

„Rocznica 75 lat, które upływają od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, w duchu słów Papieża Franciszka, zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych” – czytamy w oświadczeniu Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy.


„W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych. Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy” - podkreślają Biskupi Europy.


Biskupi przypominają, że Auschwitz stał się symbolem wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych i wszystkich tego rodzaju miejsc zagłady.


„To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku. To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi. Tu naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest. Tu eutanazja spotkała się z eugeniką. Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga. Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo” - podkreślili.


Oświadczenie podpisali Kard. Angelo Bagnasco - Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), kard. Jean-Claude Hollerich - Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), kard. Vincent Nichols - Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz abp Stanisław Gądecki - Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).


Źródło: episkopat.pl / KAI
PR


DATA: 2020-01-25 10:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Potępienie: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu. Przecież to jest język liberalnej demokracji. A gdzie słowa o braku miłości wobec bliźniego ? Czy prymas Polak bierze udział w jakichkolwiek katolickich inicjatywach czy tylko ogranicza się do obecności w muzeum Polin ?
30 dni temu / Prymas hołowni
 
W obozie Auschwitz doszło do zdeptania godności człowieka, to był szczyt nienawiści do człowieka. To nie był rasizm, ksenofobia ani antysemityzm. To był niemiecki NAZIZM. Zdeptano? Tym ludziom zabrano wszystko. Zabrano im przeszłość i przyszłość, godność, intymność, rodzinę i pamięć. W tych ludziach zabijano wiarę w Boga. Więźniów obozów sprowadzono do poziomu numerów wytatuowanych na przedramieniu i popiołu wywożonego z krematoriów. W tym piekle na ziemi w obronie Boga, Rodziny i Człowieczeństwa staną Maksymilian Kolbe, który własnym życiem dał świadectowo prawdzie. Dzisiaj też jest potrzebne świadectwo prawdy. Na świecie nie mamy dymiącego Auschwitz-Birkenau ale mamy na masową sklę popierane przez ONZ mordowanie nienarodzonych dzieci. Nazizm zabijał ludzi zgodnie ze swoim prawem a dzisiaj ONZ i prawo w krajach "cywilizowanych" zezwala w klinikach aborcyjnych i szpitalch na masowe ludobójstwo bezbronnych dzieci. Tym dzieciom zabiera się wszystko tak jak w Auschwitz
30 dni temu / Robi
 
To dobra wypowiedź. Jest potępienie nazizmu, lecz drugą część stanowi potępienie innego zła - komunizmu i jego wielomilionowych ofiar. Zatem żydowski holokaust nie jest dla Biskupów wyjątkowy, jak chcieliby żydzi. Wiemy o nadreprezentacji żydow wśród komunistów, żydzi też wiedzą. Ta wypowiedź "nie będzie im się mieścić w żadna rubryka".
30 dni temu / stop
 
Ani raz nie pada słowo Niemcy lub państwo niemieckie. Wzorowy przykład dla określenia hipokryzji jako daniny składanej cnocie przez występek.
30 dni temu / Andrzej
 
A do jakich wniosków dochodzisz, czytając tę wypowiedź?
30 dni temu / @Jot
 
Ale jaka jest według nich ta prawda? Żeby się znowu nie okazało że tylko Żydzi cierpieli.
30 dni temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.