DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Biskupi dyskutują o imigrantach. Dołączy do nich papież Franciszek

Biskupi dyskutują o imigrantach. Dołączy do nich papież Franciszek
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

W niedzielę papież Franciszek przybędzie do włoskiego Bari, aby oficjalnie zakończyć trwające od 19 do 23 lutego spotkanie ponad 50. biskupów z 19 krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego. Koncentrują się oni na sprawach migracji i „wspólnym losie”.

 

Organizatorem szczytu jest konferencja episkopatu włoskiego. Temat przewodni brzmi: „Morze Śródziemne, granica pokoju”. Papież Franciszek ma przemawiać na konferencji w niedzielę. Pozdrowi wówczas uczestników, z których wielu już zna. Odwiedzi bazylikę św. Mikołaja w Bari i pomodli się przed jego relikwiami, a także pozdrowi tamtejszą społeczność dominikańską. Odprawi Mszę na świeżym powietrzu w centrum miasta.

 

„Przystanek w bazylice – komentuje cruxnow.com - nadaje całodniowej wycieczce oczywisty ekumeniczny charakter, ponieważ Bari jest chętnie odwiedzane przez pielgrzymów prawosławnych, zwłaszcza rosyjskich, którzy szczególnie czczą św. Mikołaja”. Dwa lata temu, po spotkaniu Franciszka i patriarchy Cyryla w Hawanie, fragmenty kości Świętego Mikołaja zostały wypożyczone z Bari do Moskwy na osobistą prośbę papieża. Tym samym opuściły one po raz pierwszy od ponad 1000 lat Włochy.

 

Imigranci w centrum

 

Centralnym punktem obecnego programu konferencji jest migracja. Morze Śródziemne opisywano w ostatnich latach jako „cmentarz Europy” z powodu imigrantów, którzy zginęli, próbując dostać się do Europy na zatłoczonych, niebezpiecznych łodziach.

 

Zgodnie z oficjalnym programem, inne omawiane kwestie, to: ewangelizacja młodych ludzi, bezrobocie, wymiana kulturowa i przywracanie pokoju. Włoski episkopat – drugi najbardziej wpływowy w Europie obok niemieckiego – zabiega o jednolite katolickie podejście w całym regionie wobec poruszanych kwestii społecznych.

 

Crux ma nadzieję, że chociaż w programie nie ma mowy o losie prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie, to również ta kwestia będzie omawiana, zwłaszcza, że spośród populacji chrześcijańskiej, liczącej przed inwazją USA w Iraku w 2003 r. około 1,5 miliona osób, obecnie pozostało około 250 tys. Byłoby więc dziwne, gdyby biskupi z tych różnych krajów nie omawiali tego problemu.

 

W rzeczywistości, możliwości migracji wyczerpują się w związku z szerszym kryzysem uchodźczym. Irakijscy studenci np. z Uniwersytetu Katolickiego w kurdyjskim mieście Erbil w północnym Iraku mówią, że powodem, dla którego nie zamierzają wyjeżdżać są trudności w uzyskaniu wizy i nie chcą spędzić dwóch lat życia, a nawet więcej, w otchłani, jaką jest obóz dla uchodźców.

 

- Gdyby Europa i Ameryka otworzyły drzwi, każdy chrześcijanin jutro już by wyjechał – uważa kapłan z Niniwy w północnym Iraku.

 

Kościół śródziemnomorski i imigranci

 

Chaos polityczny, stagnacja gospodarcza i jawne prześladowania stworzyły toksyczne środowisko dla prawie wszystkich, ale w szczególny sposób problemy te dotyczą chrześcijan.

 

Biskupi, którzy reprezentują mniejszość chrześcijańską w regionie podczas tegorocznego spotkania w Bari mieli naświetlić, jakie są ich potrzeby i jak można im pomóc – komentuje Crux.

 

Jak zaznacza szef episkopatu Włoch kard. Gualtiero Bassettim „spotkanie w Bari ma być laboratorium dla ścieżek pokoju”.

 

Kardynał wskazał, że spotkanie w Bari odzwierciedla „Kościół śródziemnomorski, który reprezentuje bijące serce pierwotnej historii chrześcijaństwa”. Ponadto służy ono wymianie opartej na słuchaniu i rozeznaniu społeczności, aby „w pełni wykorzystać metodę synodalną”, która już staje się konkretną praktyką, jeśli chodzi o rozważania na temat wielkich problemów społeczności tego rozległego obszaru.

 

- W rzeczywistości nie można już twierdzić, że konflikty mające miejsce w odległych regionach nas nie dotyczą. Nie możemy myśleć, że kryzys w jednym kraju nie dotyczy także innych. To błąd o potencjalnie katastrofalnych konsekwencjach. Basen Morza Śródziemnego stanowi kolebkę cywilizacji, w której chrześcijaństwo należy niewątpliwie do członków założycieli – tłumaczył kard. Basetti.

 

- Właśnie dlatego – kontynuował hierarcha - jako kościoły śródziemnomorskie, mamy moralny obowiązek angażować się w promowanie miejsc spotkań i pokoju, a ponadto jesteśmy zobowiązani do dalszej odpowiedzialności: jesteśmy chrześcijanami (…). Potrzebna jest nowa narracja, która może zacząć się tylko od podstawowego elementu: wspólnej wizji.

 

Hierarcha wyjaśnił, że „podczas spotkania postaramy się zrobić mały krok w kierunku promowania kultury dialogu i budowania pokoju w Europie oraz w basenie Morza Śródziemnego”.

 

Dodał, że chodzi także o „pokój dla wszystkich imigrantów, którzy znajdują śmierć w Morzu Śródziemnym oraz pokój dla wszystkich rodzin, które straciły wszystko w wyniku wojny”.

 

Dialog i wyciągnięte ręce

 

Dlatego spotkanie w Bari ma być „laboratorium ścieżki pokoju”. Kardynał Basetti przypomina, że „Morze Śródziemne zawsze było morzem pośrodku lądu, morzem pośrodku kontynentów i z tego powodu nie jest możliwe realistyczne odczytanie tej przestrzeni, z pominięciem dialogu i pomostu - historycznego, geograficznego oraz ludzkiego - między Europą, Afryką i Azją”. - W przeszłości rozwinęło się w nim około 20 cywilizacji, które należą do najważniejszych na świecie. Jest domem Abrahama i trzech religii monoteistycznych.

 

Dlatego, jak podkreslił hierarcha, „w obliczu problemów współczesnego świata, w obliczu problemów pokoju, migracji, różnic społecznych i ubóstwa, musimy skonfrontować się, zaczynając od tego, co nasi ojcowie już wiedzieli, a teraz wydaje się zapomniane. Jeśli chcemy, by brzegi się stykały nawzajem musimy wyciągnąć ręce”.

 

 

Źródło: cruxnow.com., lastampa.it.

AS


DATA: 2020-02-20 19:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kryzys to niewatpliwie właściwe słowo w tej sytuacji. Natomiast ta cała droga synodalna nie prowadzi czasem do takiej sytuacji że lepiej porzucić na rzecz komunizmu, liberalizmu itp tą drogę niż bawić się w udawanie że wszystko jest dobrze?.
3 miesiące temu / ww
 
Kryzys współczesnego Kościoła ma wiele wymiarów, ale jednym z najważniejszych jest kryzys biskupstwa. Oni już dawno zapomnieli, że nić sukcesji apostolskiej łączy ich z gronem najbliższych uczniów Pana. Ci, którym tak dużo dano, będą podlegać szczególnie surowemu osądowi.Noblesse oblige!
3 miesiące temu / Jan
 
Przecież nikt z nich nikogo nie chce ewangelizować, oni pragną jedynie dialogu. Nie zależy im na niczyim zbawieniu, ważny spokój i władza.
3 miesiące temu / @ ot co
 
Właśnie, oto jest pytanie: DLACZEGO?
3 miesiące temu / @Szukający pra
 
Mają pałace - mają gdzie przyjmować te "dzieci Abrahama".
3 miesiące temu / Jot
 
Niech się nie ważą nam wciskać imigrantów! Zadnych islamskich nachodzcow, żadnych korytarzy!
3 miesiące temu / imigracja stop
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.