DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Biskup z Teksasu oczekuje śledztwa w Kościele w związku z doniesieniami abp Vigano

Biskup z Teksasu oczekuje śledztwa w Kościele w związku z doniesieniami abp Vigano
Bp Joseph E. Strickland. FOT.EWTN/YouTube

W niedzielę świat poznał treść listu abpa Carla Marii Vigano. Były nuncjusz apostolski w USA stwierdza w nim, że pedofilskie i homoseksualne akty usuniętego już z Kolegium Kardynalskiego Theodora McCarricka były znane niektórym hierarchom z papieżem włącznie. Jednak mimo tego nic nie zrobiono z niemoralnym duchownym i – co więcej – proszono go o rady. Wobec tych doniesień biskup Tyler w Teksasie Joseph E. Strickland stwierdził, że zarzuty przeciwko papieżowi i innym wysokim rangą kardynałom są „wiarygodne”. Dlatego też wezwał do „szczegółowego śledztwa”.

 

Biskup Joseph E. Strickland z diecezji Tyler w Teksasie polecił kapłanom, aby „odczytali jego list 26 sierpnia i natychmiast zamieścili go na swoich stronach internetowych i w innych mediach społecznościowych”.

 

Arcybiskup Carlo Maria Vigano w obszernym jedenastostronicowym liście zarzucił papieżowi Franciszkowi, że wiedział o molestowaniu seksualnym seminarzystów przez byłego kard. Theodora McCarricka, a mimo to usunął sankcje nałożone na hierarchę przez papieża Benedykta XVI.

 

Arcybiskup Vigano, który pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Waszyngtonie w latach 2011-2016 twierdzi, że po swoim wyborze papież Franciszek sprawił, iż McCarrick stał się „jego zaufanym doradcą” i że przyjął jego radę w sprawie nominacji kilku kluczowych liberalnych duchownych w USA, w tym kardynała Blase Cupicha w Chicago, kardynała Josepha Tobina w Newarku oraz biskupa Robert McElroya w San Diego.

 

Abp Vigano wskazuje także na innych hierarchów ukrywających przypadki molestowania. Chodzi o takich kardynałów jak Sodano, Bertone i Parolin. Były nuncjusz w USA twierdzi ponadto, że kardynał Wuerl, obecny arcybiskup Waszyngtonu, był świadomy czynów McCarrick’a – mimo że temu zaprzecza.

 

„Wyjaśnijmy, że nadal są to zarzuty, ale jako Wasz pasterz uważam je za wiarygodne” – napisał biskup Strickland. „Typowe w takim przypadku musi być przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia, podobnego do postępowania przeprowadzanego w każdym przypadku, gdy zarzuty są uważane za wiarygodne” – dodał.

 

„Nie mam upoważnienia do wszczęcia takiego śledztwa, ale udzielę głosu w sposób, który jest konieczny, by doprowadzić do jego wszczęcie i ustalenia odpowiedzialności wszystkich uznanych za winnych, nawet na najwyższych szczeblach Kościoła” – kontynuował biskup z Teksasu.

 

Kardynał Raymond Burke komentując sprawę dla portalu Life Site News podkreślił, że zarzuty abpa Vigano muszą być traktowane poważnie. Również on wezwał do dokładnego zbadania każdego zarzutu.

 

– Zepsucie i brud, które wkradły się do ​​życia Kościoła, muszą zostać oczyszczone u jego korzeni – mówił kard. Burke. – Oświadczenie prałata o takim autorytecie, jak arcybiskup Carlo Maria Vigano, muszą zostać wzięte głęboko do serca przez ludzi odpowiedzialnych za Kościół. Każda taka deklaracja musi podlegać dochodzeniu, zgodnie z wypróbowanym przez Kościół prawem procesowym – dodał hierarcha.

 

Poniżej publikujemy treść całego listu biskupa Stricklanda:

 

Drodzy Kapłani, Diakoni, Zakonnicy i wszyscy Wierni w diecezji Tyler,

 

Arcybiskup Vigano, były nuncjusz w Stanach Zjednoczonych, stawia poważne zarzuty i wzywa do rezygnacji wielu wysokich rangą hierarchów, w tym papieża Franciszka.

 

Wyjaśnijmy, że nadal są to zarzuty, ale jako Wasz pasterz uważam je za wiarygodne. Typowe w takim przypadku musi być przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia, podobnego do postępowania przeprowadzanego w każdym przypadku, gdy zarzuty są uważane za wiarygodne.

 

Nie mam upoważnienia do wszczęcia takiego śledztwa, ale udzielę głosu w sposób, który jest konieczny, by doprowadzić do jego wszczęcie i ustalenia odpowiedzialności wszystkich uznanych za winnych, nawet na najwyższych szczeblach Kościoła.

 

W związku z rozwojem wydarzeń, wzywam wszystkich w diecezji Tyler, aby żarliwie modlili się w intencji Świętej Matki Kościoła i błagali o wstawiennictwo Matki Najświętszej. Jesteśmy trzodą Jezusa Chrystusa. On jest Panem Tego Kościoła, a Jego Duch Święty przeprowadzi nas przez tę ciemność.

 

Wszechmocny Boże, Ojcze, Synu i Duchu, zmiłuj się nad swoim Kościołem i oczyść Go w ogniu Twojej Miłości.

Błogosławiona Maryjo, módl się za nami.

Wszyscy święci papieże i biskupi w Niebie, módlcie się za nami.

Wszyscy święci mężowie i kobiety, módlcie się za nami.

 

Polecam wszystkim kapłanom, aby 26 sierpnia włączyli ten list do ogłoszeń i niezwłocznie opublikowali go na swoich stronach internetowych i w innych mediach społecznościowych.

 

Jego Ekscelencja Joseph E. Strickland

Biskup Tyler

 

 

Źródło: lifesitenews.com

AS

 

  


DATA: 2018-08-28 00:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

odważny biskup. On troszczy sie o prawdę, Ewangelię owczarnie a nie o własny komfort i piedestał. Niech go Bóg błogosławi. Czekam na głos kardynałów - purpurowa sutanna - symbol męczeńskiej krwi zobowiązuje.
ponad 1 rok temu / szary duchowny
 
Jestem prostym człowiekiem ,który cały sens swojego życia widzi w Panu Bogu w Trójcy Przenajświętszej, w Panu Bogu Miłosiernemu. Wielokrotnie poznałem jaką bestią może być człowiek prowadzony przez zło, ile krzywdy może wyrządzić mówiąc półprawdy lub oszczerstwa.Panie Boże miej w opiece Twój Kościół katolicki, wierny lud i osoby duchowne . Minie to pokolenie ludzi i następne a Kościół Katolicki będzie istniał , bo to jest dzieło naszego Pana Jezusa Chrystusa Boga. Zmienią się hierarchowie kościoła , Papieże i lud Pana Boga , a Kościół będzie istniał aż do skończenia świata. Wrogowie kościoła , masoneria,lewacy cieszą się z obecnej sytuacji, jednak ich radość jest przedwczesna , gdyż kościół będzie istniał aż do skończenia świata , a oni, jak i my wszyscy powstaliśmy z prochu i w proch się obrócimy
ponad 1 rok temu / cichy
 
Goraco dziekuje bp Josephowi Stricklandowi z Teksasu za wezwanie publicznie Kosciola katolickiego do przeprowadzenia oficjalnego sledztwa w sprawie faktow, ujawnionych przez abp Carlo Maria Vigano. Niech Pan Bog blogpslawi Ekscelemcjo.
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 
To >czyny< i >słowa< wypowiedziane przez Biskupa Rzymu przez 5 bardzo długich lat bez SPRZECIWU HIERARCHÓW wystawiają ŚWIADECTWO. To ZGLISZCZA I CHAOS KOŚCIOŁA Katolickiego oskarża ZARZĄDCĘ WINNICY PANA. To ZGORSZENIE jest zatrutym OWOCEM ZABIJAJĄCYM WIARĘ nielicznych.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Towarzyszu "cichy" czy jesteście jezuitą, lub wychowankiem tego Towarzystwa?
ponad 1 rok temu / Gęgacz
 
@nemo Już dawno się wylało. Nie wiem czym jeździł i w jakim stanie były jego buty, ale arcb. Paetza nie pozwolił skrzywdzić i ten nadal bryluje w Poznaniu na wszelkich kościelnych uroczystościach
ponad 1 rok temu / wwm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.