DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Biskup Schneider krytykuje Franciszka – jednak sprzeciwia się oskarżaniu go o herezję

Biskup Schneider krytykuje Franciszka – jednak sprzeciwia się oskarżaniu go o herezję
Biskup Athanasius Schneider. Źródło: YouTube / Polonia Christiana

Biskup Astany Athanasius Schneider odniósł się do listu otwartego teologów oskarżających Franciszka o herezję. Przestrzegł przed zbyt pochopnym oskarżaniem papieża. Podkreślił, że przykłady zdań Franciszka cytowane przez oskarżających go teologów nie stanowią podstawy do oskarżeń o formalną herezję.

 

16 maja w odcinku „The World Over” telewizji EWTN z Raymondem Arroyo pomocniczy biskup Astany stwierdził, że list papieża do biskupów argentyńskich, w którym dopuścił on Komunię dla niektórych rozwodników w nowych związkach, nie był ustanowieniem błędnej normy dla całego Kościoła. Jednocześnie jednak określił go mianem negowania prawdy w praktyce.

 

Biskup Schneider odniósł się także do twierdzeń Franciszka dotyczących kary śmierci. Stwierdził, że jej absolutny zakaz sprzeciwia się trwającemu 2 tysiące lat nauczaniu Kościoła. Jednak również w tym przypadku hierarcha nie posunął się do oskarżenia papieża o herezję.

 

Kazachski hierarcha podkreślił również, że potrzebna jest publiczna korekta oświadczenia z Abu Dhabi na temat pluralizmu religijnego. Znajdujące się w niej twierdzenia określił mianem dwuznacznych i błędnych. W lutym 2019 roku, gdy Franciszek przebywał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wygłosił oświadczenie wraz z islamskim autorytetem religijnym Ahmedem el-Tajebem – wielkim imamem egipskim, stojącym na czele Uniwersytetu Al-Azhara. 

 

W oświadczeniu tym stwierdzono między innymi, że pluralizm religijny jest wyrazem woli Boga. Jednak, jak twierdzi biskup Schneider, takie twierdzenie jest dopuszczalne tylko w przypadku, gdy mówimy o Bożym dopuszczeniu tegoż pluralizmu, a nie Jego pełnej akceptacji tegoż zjawiska. Podczas prywatnego spotkania z kazachskimi biskupami papież przyznał, że tak właśnie należałoby rozumieć jego słowa i pozwolił na ujawnienie tego faktu.

 

Z drugiej jednak strony, jak stwierdził prowadzący wywiad redaktor EWTN, Papieska Rada Dialogu Międzyreligijnego nakazała rozpowszechnianie tekstu deklaracji w oryginalnej formie, bez wyjaśnienia wątpliwej kwestii. Według biskupa Schneidera oznacza to, że niezbędna jest formalna korekta tej deklaracji. 

 

Biskup Astany wyraził natomiast zadowolenie z powodu jasnych słów Franciszka wykluczających diakonat kobiet.

 

Oprócz kwestii związanych z papieżem podczas wywiadu poruszono także kwestię wysuwanego przez część progresistów pomysłu kapłaństwa kobiet. Biskup Astany skrytykował również możliwość radzenia sobie z niedoborem kapłanów poprzez ustanawianie kapłaństwa żonatych mężczyzn, o czym część komentatorów mówi w kontekście zaplanowanego na październik „Synodu Amazońskiego”. Pojawiają się poglądy, jakoby dopuszczenie żonatych do kapłaństwa w rejonie Amazonii stanowiło rozwiązanie problemu braku księży. Tymczasem, jak podkreślił biskup Schneider, nie jest to właściwe rozwiązanie.

 

Wszak historia dowodzi, że wiara może przetrwać nawet w sytuacji braku księży. Świadczy o tym przykład ludzi mieszkających na terenie byłego Związku Radzieckiego. Dlatego też zdaniem biskupa Schneidera rozwiązaniem problemu braku księży jest wzmocnienie katolickich rodzin i proszenie Pana Boga o powołania do stanu duchownego. Rezygnacja z celibatu to zaś pomysł czysto laicki. 

 

W trudnych dla Kościoła czasach kryzysu, dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że tego typu trudności działy się już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką. Wszak zgodnie z obietnicą Chrystusa Pana bramy piekielne go „nie przemogą”.

 

Nie ustawajmy więc w modlitwie za Kościół i za Papieża! 

 

Źródło: lifesitenews.com / EWTN

mjend


DATA: 2019-05-21 10:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Życie to nie teatr ani film, w którym występuje dobry i zły policjant. Biskup Schnejder krytykuje i równocześnie broni p. Franciszka nie biorąc pod uwagę , że NORMALNI wierni nie są od tego aby na bieżąco dokonywać WERYFIKACJI i ROZRÓŻNIEŃ TEGO CO POWIEDZIAŁ PAPIEŻ. Krytyka Bp Schnejdera OGRANICZA się do najbardziej jaskrawych BŁĘDÓW modernistycznego Kościoła z pominięciem PRZYCZYN i prawdziwych źródeł kryzysu. Wmawianie ludziom , że tego typu REFORMY miały miejsce już wcześniej jest niezgodne z historią Kościoła , którego zadaniem BYŁO i JEST OBRONA DEPOZYTU WIARY i TRADYCJI. Dziś mamy ZMIANY uderzające w depozyt i tradycję. Nigdy wcześniej nie było także sytuacji aby każdy Biskup głosił przez media "SWOJE OPINIE" stojące w sprzeczności z nauczaniem K.K. A w szczególe czy Biskup S. czytał Iota Unum R. Amerio i wie co się tak NAPRAWDĘ STAŁO ? Gdzie Rzym a gdzie Kazachstan ? Co oznacza być Biskupem Astany miasta przyszłości i mówić o Rzymie?
ponad 1 rok temu / iskierka
 
"Nie ma nic niestosownego w dociekaniu czy ten, czy ów jest masonem. Ważniejsze: Niezależnie od tego czy ten, czy ów jest masonem, jeśli mówi i działa jak mason, szkody duszom wyrządzi jednakie. Analogicznie: Nie ma nic niestosownego w dociekaniu czy ten, czy ów popełnił herezję formalną. Ważniejsze: Niezależnie od tego czy ten, czy ów popełnił herezję formalną, czy tylko materialną, jeśli mówi i działa jak heretyk, obiektywnie odkształcający katolicki depozyt wiary, szkody duszom wyrządzi jednakie." Sacerdos Hyacinthus
ponad 1 rok temu / Leaf427 za Sace
 
Ave Maria! Nawet jeśli to nie jest formalna herezja, to te błędy w słowach i czynach papieża Franciszka są bardzo widoczne i niekiedy wręcz rażące, dla mnie np. szczególnie rażąca była wypowiedź papieża, że islam to religia pokoju, bo oczywiste jest dla mnie, że dawcą prawdziwego pokoju jest tylko Jezus Chrystus. Przykłady możnaby mnożyć, niestety jest ich dużo.
ponad 1 rok temu / Ewcia
 
"Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
ponad 1 rok temu / Reselka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.