DZIŚ JEST:   20   MARCA   2019 r.

Św. Wolframa
Św. Herberta, pustelnika
 
 
 
 

Biskup o sytuacji w Nigerii: bierność Zachodu może umożliwić ludobójstwo chrześcijan

Biskup o sytuacji w Nigerii: bierność Zachodu może umożliwić ludobójstwo chrześcijan
fot. dimitri_c / freeimages.com

Nigeryjski biskup William Avenya przestrzegł przed czystkami etnicznymi w Nigerii. W dramatycznym apelu wezwał społeczność międzynarodową do działania. Podkreślił, że bierność może doprowadzić do powtórzenia się sytuacji z Rwandy – gdy doszło do ludobójstwa pod okiem biernie przyglądającej się społeczności międzynarodowej.

 

Biskup w rozmowie z organizacją „Pomoc Kościołowi w potrzebie” stwierdził, że chrześcijanie w Nigerii są mordowani lub zmuszani do życia na  uchodźstwie, a Zachód wciąż postrzega sprawę jako wewnętrzny problem afrykańskiego kraju – podał w piątek „Catholic Herald”. Duchowny podkreślił, że od początku 2018 roku w prowincji Benue zginęły już 492 osoby.

 

Z kolei 23 czerwca doszło do jednego z najkrwawszych ataków w Nigerii w ostatnich latach. Pasterze Fulani dokonali rzezi w 10 złożonych głównie z chrześcijan wspólnotach w pobliżu miasta Jos. Lokalne źródła mówiły o ponad 200 ofiarach, a policja o 86.

 

Jak stwierdził biskup Avenya, pasterze Fulani świadomie wybierają swoje cele. Nie dopuszczają się bowiem podobnych bestialstw na terenach zamieszkanych przez muzułmanów. Dlatego też można jego zdaniem mówić o czystkach etnicznych wymierzonych w chrześcijan.

 

Wcześniej głos w sprawie zabierali także inni duchowni, przestrzegając między innymi przed dążeniami do islamizacji środkowej Nigerii.

 

Według zajmującej się prześladowaniem chrześcijan organizacji Open Doors, w nigeryjskim Kaduna w ciągu ostatnich 16 miesięcy zginęło 725 osób. Aż 98 procent z nich stanowili wyznawcy Chrystusa.

Chrześcijanie stanowią połowę ze 180 milionów mieszkańców kraju. Co dziesiąty z nich to katolik.

 

„W Nigerii krwawe konflikty na tle religijnym są na porządku dziennym. Cierpią głównie Kościoły chrześcijańskie na północy kraju, gdzie w wielu miejscach islamiści narzucili prawo szariatu. Tysiące osób stało się ofiarami pogromów”. Ich sprawcy nie oszczędzają ani ludzi, ani kościołów – zauważają autorzy opracowania „Prześladowani i zapomniani – Raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2015-2017”. 

 

Źródła: catholicherald.co.uk/Prześladowani i zapomniani Raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2015-2017; red. ks. prof. UKSW dra hab. Waldemara Cisło, ks. dr Andrzej Pasia i ks. dr Mariusza Boguszewskiego.

 

mjend 


DATA: 2018-07-02 11:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie tylko społeczność międzynarodowa się przyglądała
8 miesięcy temu / :)
 
"Nie będziemy umierać za Gdańsk" - skąd my to znamy? "Nie będziemy umierać za Nigerię" bo jedynym środkiem zaradczym, było by wyłapanie owych "pasterz fulani" i deportację tam, gdzie nie sięga włada ludzka.
8 miesięcy temu / Widzący_z_Lublina
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.