DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Biskup Maine opuszcza ekumeniczną organizację. Chce pozostać wierny nauczaniu Kościoła

Biskup Maine opuszcza ekumeniczną organizację. Chce pozostać wierny nauczaniu Kościoła
fot. You Tube / The CatholicTV Network

Amerykański biskup Robert Deeley opuścił szeregi Rady Kościołów Maine. Jak zaznaczył, nie pozostawiono mu wyboru, gdyż pozostając wiernym nauce Kościoła, nie mógł zgodzić się na stanowisko Rady dotyczące akceptacji postulatów społeczności LGBTQ.

 

Bezpośrednią przyczyną rezygnacji amerykańskiego biskupa z pracy w Radzie, była zmiana przepisów dotyczących prezentowania oficjalnego stanowiska organizacji. Od niedawna, stanowisko dotyczące danego zagadnienia jest ustalane w głosowaniu większościowym. Oznacza to, że jeżeli biskup nie zgadzał się z postulatami, które zostały przegłosowane to i tak widniał jako członek Rady, która je zatwierdziła. W takim przypadku, amerykańskiemu hierarsze nie pozostało nic innego jak opuścić szeregi organizacji.

 

- Jako biskup diecezji Portland, uważam tę decyzję za niefortunną ale jednocześnie właściwą. Nie pozostawiono mi bowiem wyboru. Nasze dalsze uczestnictwo w pracach Rady spowodowałoby akceptację postaw, zdecydowanie przeciwnych naszej wierze – tłumaczył w swoim uzasadnieniu.

 

- To co prezentuję, nie może zostać zamiecione pod dywan w zwykłym głosowaniu. Moje stanowisko jest zakorzenione w nauce Chrystusa. Każde inne stanowisko byłoby sprzeniewierzeniem się moich obowiązków jako biskupa Portland – dodał.

 

Ostatnie tarcia wewnątrz organizacji dotyczyły kwestii związanych z ideologią gender. Część denominacji protestanckich opowiadała się bowiem za przyjęciem stwierdzenia, że homoseksualizm jest „wrodzony” jednocześnie implikując, że Bóg stworzył człowieka namaszczonego grzechem. Oczywistym jest, że katolicki biskup nie mógł zgodzić się z takim stanowiskiem.

 

Rada Kościołów Maine zrzeszała do tej pory przedstawicieli ośmiu wyznań. Kościoła Episkopalnego, Kościoła Katolickiego, Uniwersalizmu unitariańskiego, Zjednoczonego Kościoła Chrystusa, Metodystów, Prezbiterian, Kościoła Ewangelicko - Luterańskiego w USA i Kwakrów. Założona w 1938 r. organizacja, miała na celu działalność ekumeniczną i wypracowywanie wspólnego kierunku działań. Diecezja Portland przystąpiła do organizacji w 1982 r.

 

Jest to kolejny przykład, że ekumenizm ma swoje granice, a nauka Kościoła jest bezkompromisowa i jeżeli ma zachować swoją istotę, nie może podlegać demokratycznemu dyktatowi.

 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR  


DATA: 2018-06-04 10:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

brawo. to przykład b. dobry dla polskich biskupów, ale czy z niego zechcą skorzystać... boje się że w Polsce będzie duży kryzys wiary z powodu hierarchii. i braku oczyszczenia sie z homo...
ponad 1 rok temu / stan
 
czyżby oddzielanie ziarna od plew?
ponad 2 lata temu / szu
 
Czy można zapytać czego w tej Radzie szukał biskup katolicki ? Czyżby nie wiedział jakie są kierunki polityki Watykanu , jakie lobby gejowskie maja władzę i posłuch ?
ponad 2 lata temu / iskierka
 
A więc Duch Święty czuwa nad swoim Kościołem i porusza sumienia biskupów. I widać, że sa biskupi ortodoksyjni broniących prawdy wiary a ni zgniłych kompromisów z kłamstwem. Jak mówił kard. Wyszyński: "non possumus"!
ponad 2 lata temu / szeregowy ksiądz
 
Jedna z niewielu dobrych wiadomości. Może i Watykan skończy z tym ekumenicznym wielobóstwem i wróci do Boga w Trójcy Jedynego?
ponad 2 lata temu / Robert
 
Precz z gender! Precz ze smiertelnym grzechem cudzolostwa i homoseksualizmu, po prostu precz z szatanem i cywilizacja smierci!
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.