DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Biskup Grech: Koronawirus pomógł odkryć nowy Kościół

Biskup Grech: Koronawirus pomógł odkryć nowy Kościół
Fot. You Tube / Diocese of Gozo

Po lockdownie „odkryliśmy nową eklezjologię, może nawet nową teologię i nową posługę” – oznajmił biskup Mario Grech, od niedawna sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 

 

Duchowny stwierdził w rozmowie z jezuickim magazynem „La  Civiltà  Cattolica”, że „nowa eklezjologia” polega na „rehabilitacji Kościoła domowego i zapewnieniu mu większej przestrzeni – rodziny kościelnej składającej się z wielu rodzin-Kościołów”.  

 

Według hierarchy, katolicy „muszą żyć Kościołem w naszych rodzinach. Nie ma porównania między Kościołem instytucjonalnym a Kościołem domowym. Duży Kościół wspólnotowy składa się z małych Kościołów, które gromadzą się w domach. Jeśli Kościół domowy zawodzi, Kościół nie może istnieć. Jeśli nie ma Kościoła domowego, Kościół nie ma przyszłości! Kościół domowy jest kluczem otwierającym horyzonty nadziei!” – zachwalał biskup, cytowany przez Life Site News.

 

Sekretarz synodalny odpowiedzialnością za zarzucenie pojęcia Kościoła domowego na wczesnym etapie historii chrześcijaństwa obarczył „klerykalizm”. To on miał przeciwstawiać sobie hierarchiczną strukturę Kościoła oraz Kościół domowy. 

 

„Teologia i wartość duszpasterstwa rodzinnego jako Kościoła domowego zmieniły się na niekorzyść w IV wieku, kiedy miała miejsce sakralizacja kapłanów i biskupów, ze szkodą dla powszechnego kapłaństwa chrztu, który zaczynał tracić swą wartość” – powiedział Grech. „Im bardziej postępowała instytucjonalizacja Kościoła, tym mocniej kurczył się charakter i charyzmat rodziny jako Kościoła domowego” – dodał. 

 

„To nie rodzina jest zależna od Kościoła, ale to Kościół powinien być pomocniczy wobec rodziny” – kontynuował. „Ponieważ rodzina jest podstawową i trwałą strukturą Kościoła, należy jej przywrócić wymiar sakralny i kultowy, domus ecclesiae. Św. Augustyn i św. Jan Chryzostom nauczają, idąc śladami judaizmu, że rodzina powinna być środowiskiem, w którym można celebrować, rozważać i przeżywać wiarę. Obowiązkiem wspólnoty parafialnej jest pomoc rodzinie w pełnieniu roli szkoły katechezy i przestrzeni liturgicznej, w której można łamać chleb na kuchennym stole”. 

 

Grech wyraził nadzieję, że pojęcie Kościoła domowego może zostać wzmocnione nie tylko jako zachęta dla rodzin chrześcijańskich, formułowana przez papieża Jana Pawła II. Wspomniał o tym w kontekście blokad koronawirusa, w efekcie których ogromna większość katolików na półkuli zachodniej nie mogła całymi miesiącami uczestniczyć we Mszy świętej i przyjmować Komunii.  

 

Jednak dla Grecha jest „ciekawe, że wielu ludzi narzekało, iż nie może przyjmować Komunii i celebrować pogrzebów w kościele, ale nie tak wielu martwiło się, jak pojednać się z Bogiem i bliźnim, jak słuchać i celebrować Słowo Boże i jak żyć w służbie”. 

 

Hierarcha przyznał, że „Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego”, jednak wyznał, iż „niepokoi się, że ktoś czuje się zagubiony poza kontekstem Eucharystii lub kultu, ponieważ świadczy to o nieznajomości innych sposobów angażowania się w tajemnicę. Wskazuje to nie tylko na istnienie pewnego duchowego analfabetyzmu, ale świadczy o nieadekwatności obecnej praktyki duszpasterskiej. Jest bardzo prawdopodobne, że w niedawnej przeszłości nasza działalność duszpasterska starała się prowadzić do sakramentów, a nie – przez sakramenty – do życia chrześcijańskiego” – ocenił. 

 

Grech nawiązał do idei synodalności, zgodnie z którą Kościół „idzie razem z mężczyznami i kobietami, uczestniczy w trudach historii”, pielęgnując „marzenie o ponownym odkryciu nienaruszalnej godności narodów i służebnej funkcji władz. Pomoże nam to żyć w bardziej braterski sposób i zbudować świat piękniejszy i bardziej godny człowieczeństwa dla tych, którzy przyjdą po nas” – przewidywał. 

 

Grech w 2017 roku, jako biskup Gozo na Malcie, po wydaniu adhortacji Amoris laetitia przekonywał, że rozwodnicy, którzy zawarli nowe związki, mogą przyjmować Komunię Świętą, co jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła.  

 

 

Źródło: Life Site News

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-10-19 22:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejna NOWA teoria pompująca zwłoki Nowego Porządku, który przy okazji pandemii już cuchnie!
1 miesiąc temu / Trad
 
Chyba chodzi o rozmontowanie struktury Kościoła na wspólnoty plemienne
1 miesiąc temu / Idzi
 
Koronawirus pomógł mi odkryć Tradycję a konkretnie Bractwo św. Piusa X
1 miesiąc temu / Ewa
 
Nowy Kościół rzeczywiście się formuje, albo może lepiej powiedzieć - skupia, przy Matce Bożej. Tylko przy Niej przetrwa i oczyści się Kościół Święty. Jego znakiem będzie właśnie maryjność i wierność prawdziwej, niezafałszowanej Eucharystii. Eucharystia to Ofiara przez Krzyż. Tylko Maryja wytrwała przy Krzyżu z niewzruszoną wiarą, nadzieją i miłością. Inni, którzy bali się Ofiary, chcieli uczty weselnej z Bogiem i wspólnoty miłej i przyjemnej, ale nie chcieli Boga ofiarującego się za zbawienie świata lub byli Krzyżem zgorszeni, uciekli. Tak jest i dzisiaj. Kapłani fałszywi, sprzedajni, lękliwi, bez prawdziwej wiary, kapłani- zdrajcy robią wszystko, by Eucharystię okaleczyć, zneutralizować lub wręcz sprofanować. Dla nich Eucharystia to spotkanie towarzyskie przy kawie z Bogiem, gdzie każdy czuje się świetnie, czuje się miło, jest kochany i zbawiony, nawet będąc w stanie grzechów ciężkich. Nie takiego Kościoła chce Bóg, dlatego raz jeszcze Go oczyszcza, po raz ostatni.
1 miesiąc temu / Gryf
 
Coraz więcej głupków i heretyków ujawnia się pośród biskupów.
1 miesiąc temu / DNA
 
Więcej takich wypowiedzi i liczba 438 kandydatów do seminarium zaliczy stromy spadek.
1 miesiąc temu / Marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.