DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Białystok: wojewoda podlaski wstrzymał wprowadzenie w życie uchwały godzącej w dobre imię „Łupaszki”

Białystok: wojewoda podlaski wstrzymał wprowadzenie w życie uchwały godzącej w dobre imię „Łupaszki”
FOT.: Adam Białous

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wstrzymał wykonanie uchwały Rady Miasta Białystok dotyczącej zmiany nazwy ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na ulicę Podlaską. Wojewoda – jako przedstawiciel rządu nadzorujący działalność prawną samorządu – wszczął postępowanie w sprawie uchwały, ponieważ, jak twierdzi, „narusza ona zapisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Bohdan Paszkowski stwierdził też, że uchwała przegłosowana (tylko jednym głosem) przez koalicję białostockich radnych miejskich z PO oraz FMP boleśnie dotyka środowiska kombatanckie. „Podjęcie uchwały w oparciu o niepotwierdzone i jednocześnie krzywdzące zarzuty, stoi również w wyraźnej sprzeczności z zapisami ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (…), która w preambule stanowi, że kombatantom oraz ofiarom represji należny jest głęboki szacunek wszystkich rodaków oraz szczególna troska i opieka ze strony instytucji państwowych, samorządów terytorialnych i organizacji społecznych” – czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody podlaskiego wstrzymującej wykonanie uchwały białostockiej Rady Miasta.

 

Równie poważny jest drugi zarzut stawiany przez wojewodę uchwale godzącej w dobre imię bohatera narodowego pułkownika Zygmunta Szendzielarza. „Analiza uzasadnienia podjętej uchwały daje podstawy do stwierdzenia istotnego naruszenia zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej tj. art. 7” – podano w uzasadnieniu decyzji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ten przepis Konstytucji RP stanowi, że wojewoda ma obowiązek otaczać specjalną opieką bohaterów walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Postępowanie wojewody w sprawie uchwały Rady Miasta Białystok może trwać do 30 dni.

 

Decyzja wojewody dotycząca uchwały Rady Miasta Białystok nosi nazwę „Wszczęcie postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały”. Bardzo prawdopodobne, że postępowanie to rzeczywiście zakończy się uchyleniem uchwały. Świadczyć mogą o tym słowa zawarte w decyzji. „W ocenie organu nadzoru [prawników wojewody-red.] kwestionowana uchwała dotknięta jest wadą uzasadniającą stwierdzenie jej nieważności w późniejszym czasie” – czytamy. Decyzję, z upoważnienia wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, podpisała Zofia Silwonik, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jeżeli uchwała zostanie uchylona, Rada Miasta może zaskarżyć decyzję wojewody podlaskiego do sądu administracyjnego.

 

28 października białostocka Rada Miasta, głosami radnych koalicji PO – Forum Mniejszości Podlasia, odebrała ulicy imię zamordowanego przez komunistów żołnierza Niezłomnego majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”. Projekt uchwały godzącej w dobre imię polskiego bohatera narodowego złożyli radni Forum Mniejszości Podlasia, którzy określają się jako Białorusini lub prawosławni.

 

Nowa białostocka ulica (przedłużenie ulicy Chrobrego) otrzymała imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” w roku 2018. Uchwałę w tej sprawie przygotowali i przegłosowali radni PiS, którzy wówczas mieli większość w Radzie Miasta. Po ostatnich wyborach samorządowych i zmianie układu sił w radzie miasta samorządowcy reprezentujący mniejszość białoruską i prawosławną zgłosili projekt uchwały znoszący imię ulicy „Łupaszki”. Chcieli, aby dostała ona nową nazwę „100-lecia Praw Kobiet”. Jednak tej nowej nazwy ulicy koalicjanci FMP z PO nie zaakceptowali, nadając jej nazwę „ulica Podlaska”. Po przyjęciu uchwały godzącej w dobre imię bohatera narodowego zaprotestowało wiele organizacji patriotycznych i instytucji – m.in. Światowy Związek Żołnierzy AK oraz IPN. Uchwała wywołała tez oburzenie społeczne i odbiła się medialnym echem po całej Polsce.

 

Pułkownik Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” jest polskim bohaterem narodowym i żołnierzem Niezłomnym. Był zawodowym oficerem i brał udział w kampanii wrześniowej. Podczas wojny walczył w szeregach ZWZ – AK. Był dowódcą słynnej 5. Wileńskiej Brygady AK. 30 czerwca 1948 roku w małopolskim Osielcu „Łupaszka” został aresztowany przez funkcjonariuszy MBP. Po długotrwałym śledztwie 2 XI 1950 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. Przetrzymywano go w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Został tam stracony 8 II 1951 r. Prowadzone przez IPN prace ekshumacyjne na warszawskich Powązkach (2013) doprowadziły do identyfikacji szczątków majora Łupaszki. Pośmiertnie awansowano go do stopnia pułkownika. Bohaterski „Łupaszka” spoczął z honorami w grobie rodzinnym na Powązkach. W całej Polsce jest dziś wiele ulic imienia Zygmunta Szendzielarza. Ma on też wiele pomników.

 

 

Adam Białous

 

  


DATA: 2019-11-08 12:08
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@szpulas11 Dziwne, że nie protestujecie przeciwko tej łódzkiej ulicy, przecież wy wszędzie widzicie komunistów.
ponad 1 rok temu / Barnaba
 
@Barnaba w mieście Łódż jest ulica Czerwonego Kapturka, serio serio, można się przenieść:D
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
Dlaczego o tym przy jakiej ulicy mieszkam ma decydować IPN, albo wojewoda, a nie ja i moi sąsiedzi ?
ponad 1 rok temu / Barnaba
 
komunistyczni zbrodniarze wymordowali tak ze 200 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci na świecie, a ile w Polsce? A wciąż ich progenitury chętne do niszczenia
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
@Nunga:doczytaj historię i nie bądź ignorantem. Żyje jeszcze w Białymstoku i na Podlasiu wielu ludzi pamiętających ochotników z mniejszości - w szeregach PPR, PZPR, milicji, LWP, KBW i UB, którzy zwalczali polskie podziemie. Ich pobratymcy donosili do komunistycznej władzy na swoich polskich sąsiadów. Właśnie za to karał Łupaszka. W stanie wojny: śmierć za śmierć.
ponad 1 rok temu / gość
 
Ani kot nie myśli, ani myślenie nie jest zaletą kota.
ponad 1 rok temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.