2 stycznia 2020

Białystok: inwestor rezygnuje z planów budowy Centrum Kultury Muzułmańskiej

(Miejsce planowanej budowy Domu Kultury Muzułmańskiej - obecnie siedziba sekretariatu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP - fot. Adam Białous)

Inwestor zdecydował, że rezygnuje z pomysłu budowy Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Jego decyzja ma m.in. związek z falą protestów mieszkańców osiedla Piasta, gdzie miało powstać „muzułmańskie centrum”. Problemem była również konieczność wyburzenia budynku, który aktualnie służy spotkaniom muzułmanów w Białymstoku.

 

Sprawa budowy gmachu Centrum Kultury Muzułmańskiej na osiedlu Piasta w Białymstoku miała swój początek w listopadzie roku 2019, kiedy do Urzędu Miasta trafił wniosek Muzułmańskiego Związku Religijnego (to organizacja zrzeszająca głównie polskich Tatarów – przyp. red.) o wydanie pozwolenia na realizację tej inwestycji. Po rozpatrzeniu wniosku, prezydent miasta Tadeusz Truskolaski wydał pozytywną decyzję. 17 grudnia 2019 roku do Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta” dotarła decyzja prezydenta ustalająca warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie Domu Kultury Muzułmańskiej z siedzibą przy ulicy Piastowskiej 13F.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Od wielu lat, pod wskazanym przez inwestora adresem, stoi nieduży drewniany, dom, w którym spotykają się muzułmanie mieszkający w Białymstoku i okolicach. Jest to centrala i sekretariat Muzułmańskiego Związku Religijnego. Jest to również islamski dom modlitwy, na terenie którego odbywają się muzułmańskie obrzędy religijne. Z pozwolenia na budowę nowego obiektu, udzielonego przez prezydenta miasta wynika, że drewniany dom miał zostać rozebrany, a na jego miejscu inwestor miał wybudować zupełnie nowy obiekt.

 

Wysokość nowego budynku służącego muzułmanom miał być o wiele większych rozmiarów niż ten, istniejący obecnie. Plan zakłada, że jego długość to aż 20 metrów, natomiast szerokość sięgałaby 13 metrów. Największy sprzeciw spółdzielców wzbudziła jednak zaplanowana wysokość nowego obiektu, która sięgałaby 14 metrów, a licząc z „dominantą wysokościową” – 16 metrów.

 

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, na której terenie planowano budowę muzułmańskiego obiektu zauważa, że owa „dominanta wysokościowa” byłaby minaretem, czyli wieżą meczetu. – Wysokość planowanego budynku Domu Kultury Muzułmańskiej i jego wieży, która jak się domyślam jest minaretem, burzy porządek architektoniczny otoczenia. Obiekt ten przewyższałby bloki mieszkalne, które go ze wszystkich stron otaczają – powiedział PCh24.pl Mirosław Tałałaj, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta” w Białymstoku.

 

Z tego powodu oraz w związku z licznymi protestami mieszkańców osiedla, wniesiono odwołanie od decyzji urzędu miasta, dotyczącego pozwolenia na budowę Centrum Kultury Muzułmańskiej. Zawiadomiono również właścicieli 1240 mieszkań znajdujących się w blokach okalających planowaną inwestycję. Mirosław Tałaj podkreśla, że wcześniej inwestor informował o swoich planach jedynie spółdzielnię, choć powinien także mieszkańców. – Moim zdaniem jest to nieprawidłowość – powiedział. Dodał, że w najbliższej okolicy znajduje się również kościół pw. Ducha Świętego oraz duża Szkoła Podstawowa nr 19, której uczniami w zdecydowanej większości są dzieci pochodzące z rodzin katolickich.

 

Duży wpływ na decyzję o wstrzymaniu budowy islamskiego Domu Kultury miały również protesty mieszkańców. – Jestem przeciwna budowie Domu Kultury Muzułmańskiej w pobliżu bloku, w którym mieszkam. Tym bardziej, że z projektów budowy wynika, że ma być to raczej ogromny meczet z minaretem. Nasze osiedle może stać się terenem konfliktu religijnego. Nam mieszkańcom osiedla, może to zakłócić normalne funkcjonowanie – mówi pani Krystyna, mieszkanka jednego z pobliskich bloków.

 

Na skutek licznych protestów i sprzeciwu mieszkańców osiedla, na którym miało powstać Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, inwestor wycofał się z decyzji o budowie tego obiektu. Tuż po Nowym Roku do departamentu urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło pismo pełnomocnika Muzułmańskiego Związku Religijnego w Białymstoku. W piśmie związek zrzeka się prawa do decyzji o warunkach zabudowy i wycofuje złożony przez pełnomocnika wcześniejszy wniosek.

 

Przypomnijmy, że w Białymstoku ma również swoją siedzibę oddział Centrum Kultury Muzułmańskiej należący do Ligi Muzułmańskiej w RP, drugiego muzułmańskiego związku wyznaniowego, wpisanego do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych w 2004 roku. Liga zrzesza muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, emigrantów, a także osoby przechodzące na islam. Według szacunków, w całej Polsce liczy ona około 25 tys. członków. 

 

 

Adam Białous

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 160 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram