DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Białoruś: sąd w Lidzie skazał Polaka za… modlitwę w intencji arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza

Białoruś: sąd w Lidzie skazał Polaka za… modlitwę w intencji arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (David Peterson)

Za udział w modlitwie o powrót na Białoruś ks. abp. Tadeusza Kondrusiewicza mieszkaniec Lidy Aleksander Szor został skazany na 270 rubli (405 złotych) grzywny.

 

Aleksander Szor jest członkiem Związku Polaków na Białorusi. Brał udział we wspólnej modlitwie, którą od kilku dni pod krzyżem stającym przed wejściem do lidzkiej fary pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wierni odmawiają w intencji powrotu do kraju zwierzchnika Kościoła na Białorusi. Ludzie modlą się w tej intencji Nowenną Pompejańską.

 

Polak został oskarżony przez służby bezpieczeństwa o udział w „nielegalnej akcji ulicznej”, za którą uznano wspólną modlitwę. Został wezwany – jako oskarżony – do sądu w Lidzie. Świadkiem był milicjant. Rozprawa była bardzo krótka. Sędzia zapytał Szora: „Co robił pan przy kościele?”, na co Polak odpowiedział, że się tam modlił. Padło następne pytanie sędziego: „Za kogo pan się modlił?”. Oskarżony wyznał szczerze: „Za powrót ekscelencji Tadeusza Kondrusiewicza”. To wystarczyło sędziemu, żeby uznać Aleksandra Szora winnym i skazać go na 270 rubli grzywny.

 

Jest to kolejne uderzenie władz Białorusi w mniejszość polską oraz Kościół katolicki. Dzień wcześniej ten sam sąd w Lidzie za udział w nielegalnym zgromadzeniu skazał na grzywnę Annę Kosko, cenioną lekarkę, córkę Ireny Biernackiej – prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie.

 

Lida to miasto, w którym mieszka wielu Polaków. Są oni tu zorganizowani w kilku prężnie działających organizacjach, m.in. Związku Polaków na Białorusi. Cechuje ich duża religijność. Z Lidy pochodzi wielu księży i osób konsekrowanych posługujących na Białorusi, w Polsce oraz innych krajach świata.

 

Za cios wymierzony w Kościół katolicki na Białorusi należy uznać także niewpuszczanie do kraju ks. abp. Tadeusza Kondrusiewicza, który obecnie przebywa w Polsce. Władze Białorusi podają wciąż inny powód zamknięcia granicy przed zwierzchnikiem Kościoła na Białorusi, w sytuacji kiedy ma on pełne prawo przebywać na terenie tego kraju.

 

 

Źródło: kresy24.pl / belsat.eu

Adam Białous

 

  

 

Czytaj także:
DATA: 2020-09-17 14:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Aha Św. Paweł zachęcając ludzi do pobożnej i świętej modlitwy, szczegółowo wylicza jej elementy: ?Polecam więc przede wszystkim, aby zanoszono prośby obsecrationes, modlitwy orationes, błagania postulationes, dziękczynienia gratiarum actiones za WSZYSTKICH ludzi? 1 Tm 2,1.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Niestety, prawo jest jak pajęczyna, \\ bąk się przebije, a muchę wina.\\ Czy bąki przeproszą prezydenta Łukaszenkę?
1 miesiąc temu / Ryś
 
Módlcie się dalej za Łukaszenkę drodzy czytelnicy
1 miesiąc temu / Aha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.