DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

Beskidy: wandale zdewastowali krzyż na Trzech Lipkach. To drugi atak w ciągu kilku dni

Beskidy: wandale zdewastowali krzyż na Trzech Lipkach. To drugi atak w ciągu kilku dni
źródło: pixabay.com

Nieznani sprawcy zniszczyli papieską tablicę, która znajduje się u podnóża Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na Wzgórzu Trzy Lipki w Starym Bielsku. Wypalaną w glinie pamiątkową tablicę przedstawiająca papieża z pastorałem oraz kamienną podstawę krzyża ktoś oblał czerwoną farbą.

 

To kolejny akt wandalizmu, jaki ostatnio dotknął miejsca związane z kultem religijnym w Beskidach. Kilka dni temu jeden z turystów odkrył, że doszło do zniszczenia 136-letniej kapliczki na „Przełęczy u Panienki” w Beskidzie Małym. Sprawę wyjaśniają policjanci z Kobiernic.

 

Tym razem nieznani sprawcy zdewastowali za pomocą farby płaskorzeźbę poświęconą Janowi Pawłowi II u stóp Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej. Wypalana w glinie pamiątkowa tablica przedstawia papieża z pastorałem. Obok umieszczono cytat z homilii papieskiej wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża. Uszkodzono także cokół krzyża.

 

Bielska policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Zdarzenie zakwalifikowano jako profanację kultu religijnego.

 

Wzgórze Trzy Lipki to jedno z najpiękniejszych miejsc Bielska-Białej. Docierają tu liczne procesje i sprawowane są Msze św. Nieopodal znajduje się jedyny w Polsce klasztor sióstr redemptorystek. Przychodzi tu też wielu turystów, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i Beskidów.

 

Widoczny z daleka 40-metrowy, stalowy krzyż stanął na wzgórzu w 2001 roku, a władze Bielska-Białej zagospodarowały teren wokół symbolu religijnego. Pojawiły się rośliny i kamienie ozdobne oraz ławki. Utworzono też asfaltową drogę dojazdową i mały parking.

 

Ze starobielskim wzgórzem wiążą się legendy. Miały się wokół niego toczyć walki ze Szwedami w 1645 roku oraz wędrować wojska polskie idące na odsiecz Wiedniowi. Nazwa Trzy Lipki wzięła się od rosnącego tam w przeszłości lipowego lasu, po którym zostały jedynie trzy drzewa.

 

KAI

TK


DATA: 2020-02-02 17:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wyznajesz kult tchórzostwa? Nie wychylać się, nie reagować...
2 miesiące temu / @Nieżyczliwy
 
Więcej, informujcie o tym jeszcze więcej, niech wiedzą, że ich czyny zdobywają rozgłos. To na pewno pomoże.
2 miesiące temu / Nieżyczliwy
 
Policja powinna naprawdę poważnie podejść do śledztwa, a jeśli ktokolwiek wie coś na temat sprawców, powinien natychmiast o tym powiadomić organy ścigania. Oczywiście najważniejsze, że to profanacja, ale i niszczenie obiektów polskiej kultury, więc i osoby niewierzące powinny takie czyny ostro potępić. Należy też ustalić czy to zwykli, tępi wandale, czy mają jakichś sponsorów?
2 miesiące temu / L
 
Reka diabla w zniewolonym przez nalogi , oszalalym ludzkim ciele .
2 miesiące temu / paulus
 
Takiego plugastwa na ulicach i profanacja jak za pisu nie było dawno może nawet nigdy. Ile tysięcy paszportów wydano edomitom
2 miesiące temu / Palestyna
 
To też część wojny kulturowej, niszczenie pamiątek chrześcijańskiej przeszłości, których coraz mniej na naszej ziemi ale najwięcej jeszcze w Polsce południowej i wschodniej. Dbajmy o nie!
2 miesiące temu / Babunia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.