DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Benedykt XVI przeciwny kształtowi książki kard. Saraha. Nie kwestionuje jednak swojego wkładu

Benedykt XVI przeciwny kształtowi książki kard. Saraha. Nie kwestionuje jednak swojego wkładu
Fot. Mazur / www.thepapalvisit.org.uk / flickr

Benedykt XVI zdystansował się od autorstwa książki o kapłaństwie i celibacie, którą opublikował kard. Robert Sarah. Wciąż jednak potwierdza, że swój tekst składający się na połowę publikacji przekazał do dyspozycji prefektowi Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Papież-senior pozwolił na dowolne dysponowanie tekstem oraz wiedział, że ukaże się w postaci książki.

 

Na prośbę papieża-seniora kard. Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zadzwonił rano we wtorek, aby poprosić francuskiego wydawcę o usunięcie nazwiska i zdjęcia Benedykta XVI z okładki książki. Papież senior odmówił także przypisywaniu mu współautorstwa wstępu i zakończenia mającej ukazać się we środę (15.01) książki.

 

- Tekst o kapłaństwie papież-senior napisał latem 2019 r. - powiedział abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz Benedykta XVI. - Benedykt XVI nie został jednak poinformowany o faktycznej formie i układzie planowanej książki - dodał.

 

Nie wyjaśniono także kwestii praw autorskich Benedykta XVI. Papież-senior, jako współautor, powinien zawrzeć umowę z wydawnictwem „Fayarda”, ale niestety do tego nie doszło.  -Było to nieporozumienie bez kwestionowania dobrych intencji kard. Saraha - dodał abp Gänswein.

 

W obecnym kształcie kwestii celibatu poświęcone jest 175 stron książki, na którą składają się dwa teksty, jeden papieża-seniora, drugi kard. Saraha oraz wprowadzenie i zakończenie podpisane przez obydwu autorów. Wiadomo, że w nowym kształcie książka nie będzie zawierała współautorstwa Benedykta XVI, a z jej okładki zniknie podobizna papieża-seniora.

 

Kolejne wydania książki „Z głębi naszych serc” będą sygnowane „Kard. Sarah przy wkładzie Benedykta XVI” - ogłosił prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

- W związku z polemikami, wywołanymi wydaniem dzieła „Z głębi naszych serc”, postanowiono, że autorem książki w przyszłych wydaniach będzie: Kard. Sarah przy wkładzie Benedykta XVI. Natomiast cały tekst pozostaje absolutnie niezmieniony – oświadczył hierarcha na Twitterze. Tym samym Benedykt XVI będzie figurował jedynie jako autor własnego tekstu, a nie współautor całej książki.

 

Źródło: KAI / catholicherald.co.uk

PR  


DATA: 2020-01-14 15:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego B16 po prostu sam nie napisał ksiażki? Napisać opublikować i kropka.
5 miesięcy temu / Adam
 
Rozumiem, że Benedyktowi XVI nie spodobała się okładka. Czy to tylko chwyt medialny?
5 miesięcy temu / DNA
 
czyli autorem będzie Kardynał cytujący Benedykta XVI..czekamy na polskie wydanie..a,że jest medialna wrzawa?to zrozumiałe;jeżeli wilki wyją,że pasterz jest zły...to chwała Pasterzowi!....atak skupi się na autorze-tym razem jednym;mamy przecież dobrze zorganizowane kręgi wojujących ateistów-wrogów Koscioła;także lewicowych POstępowych i Otwartych "katolików",także V-tą kolumnę w samym Kosciele;bestia atakuje!
5 miesięcy temu / zwierzyniecki
 
Brakuje podstawowej informacji - czy teksty cytowane w ostatnich dniach przez agencje i portale całego świata pochodzą od Benedykta XVI czy kard. Saraha?
5 miesięcy temu / asdf
 
@Ryś Ty również popracuj nad swoją polszczyzną zanim zaczniesz kogokolwiek pouczać.
5 miesięcy temu / zgred
 
Co za bzdurne komentarze. Chodzi o uczciwość - papież emeryt nie miał wpływu na całość, więc nie twierdzi, że miał. Zachował się wielkodusznie - nie podpisał kontraktu, więc teoretycznie nawet mu nie zapłacą. Mógł wycofać cały tekst, ale tego nie zrobił. Po prostu - napisał, co napisał, za łamanie, korektę i tekst Saraha nie bierze odpowiedzialności.
5 miesięcy temu / kid
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.