DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Będzie katolicki pogrzeb prof. Dębskiego. Znamy stanowisko warszawskiej kurii

Będzie katolicki pogrzeb prof. Dębskiego. Znamy stanowisko warszawskiej kurii
Prof. dr hab. n. med. Romuald Debski - ginekolog. fot. Krzysztof Zuczkowski / FORUM

„Zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi. Mamy prawo do oceny Jego postępowania, także negatywnej, nie znamy jednak Jego najgłębszych motywacji i tajemnic Jego sumienia. Zmarły podlega już tylko trybunałowi Miłosiernego Boga” – czytamy w komunikacie rzecznika kurii archidiecezji warszawskiej, która poinformowała, że katolicki pogrzeb prof. Romualda Dębskiego – zapamiętanego jako promotora aborcji – jednak się odbędzie.

 

Jak napisał ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej, „Kościół nigdy nie zaprzestaje modlitwy za zmarłych, zwłaszcza tych, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują. Prof. Romuald Dębski był ochrzczonym katolikiem i przed śmiercią został opatrzony Świętymi Sakramentami, które w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia powodują zatrzymanie skutków ewentualnie zaciągniętej ekskomuniki. Ponadto żadna kara przewidziana przez prawo kościelne nie została Mu wymierzona ani wobec Niego zadeklarowana”.

 

Jak dodał, „uzasadniony niepokój wiernych wywoływała znana powszechnie postawa Zmarłego wobec aborcji, która była sprzeczna z nauczaniem Kościoła. Przypominamy, że Kościół nieustająco upomina się o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i sprzeciwia się jakiejkolwiek formie aborcji. Nie sposób jednakże pominąć wdzięczności licznego grona kobiet w zagrożonych ciążach, którym Zmarły pomógł w urodzeniu ich dzieci”.

 

„Po wyrażeniu jednoznacznej oceny poglądów i postawy Zmarłego w tej niezwykle ważnej i delikatnej kwestii, pamiętajmy o tym, że Zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi. Mamy prawo do oceny Jego postępowania, także negatywnej, nie znamy jednak Jego najgłębszych motywacji i tajemnic Jego sumienia. Zmarły podlega już tylko trybunałowi Miłosiernego Boga” – czytamy w stanowisku.

 

Dalej ks. Śliwiński podkreśla, że „biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, władze Archidiecezji Warszawskiej zadecydowały, że odbędzie się katolicki pogrzeb prof. Dębskiego. Podczas mszy pogrzebowej nie są przewidziane żadne przemówienia poza homilią liturgiczną proboszcza parafii bł. Edwarda Detkensa w Warszawie. Mamy nadzieję, że ta liturgia będzie okazją do poważnej refleksji nad wartością ludzkiego życia, za które każdy odpowie przed sprawiedliwym i miłosiernym Sędzią. Niech nasza modlitwa za Zmarłego pozwoli wyjednać Mu Boże Miłosierdzie”.

 

Prof. Romuald Dębski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, zmarł 20 grudnia ub. roku. Miał 62 lata.

 

Stanowisko Kurii można odczytać jako odpowiedź na wątpliwości podnoszone przez Fundację Pro-Prawo do Życia, dotyczące katolickiego pochówku lekarza wspierającego aborcję. Więcej o sprawie: 

Mariusz Dzierżawski pyta rzecznika archidiecezji warszawskiej o pochówek proaborcyjnego lekarza

 

***

KODEKS PRAWA KANONICZNEGO

 

Rozdział II

OSOBY, KTÓRYM NALEŻY UDZIELIĆ LUB ODMÓWIĆ POGRZEBU KOŚCIELNEGO

 

Kan. 1183

§ 1. Co do pogrzebu, katechumeni są zrównani z wiernymi.

§ 2. Ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a jednak zmarły przed chrztem.

§ 3. Ochrzczonym przynależnym do jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej niekatolickiej, można pozwolić na pogrzeb kościelny według roztropnego uznania ordynariusza miejsca, jeśli nie ma ich własnego szafarza; chyba że się ustali, iż mieli przeciwną wolę.

 

Kan. 1184

§ 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: 1 notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy; 2 osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; 3 inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.

§ 2. Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować.

 

Kan. 1185

Pozbawienie pogrzebu zawiera w sobie także odmowę odprawienia jakiejkolwiek Mszy świętej pogrzebowej.

 

Źródło: archwwa.pl, trybunal.mkw.pl

MA


DATA: 2019-01-03 18:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jest to jednak sygnał dla innych, którzy promują aborcję, że mogą bez przeszkód do niej nawoływać oraz ją wykonywać, a kościół i tak wyprawi im pogrzeb katolicki. Czy kościół nie powinien wykazać się większą troską o zamordowane dzieci niż o dzieciobójcę?
2 dni temu / MX
 
a co mówi C I C 1983 C.A.N 915 C A N 916 z mocy samego prawa wyłącza ze społeczności wierzących osoby żyjące w grzechu ciężkim?Módlmy się za tego zabójcę wielu poczętych dzieci
3 dni temu / Tomasz
 
módlmy się za niego ... STRASZNY MUSI BYĆ SĄD ZABÓJCY WIELU NIEWINNYCH ISTOT ... BOŻE RATUJ JEGO DUSZĘ ...
3 dni temu / Agnes
 
Wołajmy do Pana o odważnych i katolickich hierarchów naszego Kościoła, którzy potrafią w jakikolwiek inny sposób reagować na publiczne i zdeklarowane grzechy ciężkie niż tylko wygłaszając kazania i przymykając oczy. Jak tacy pasterze chcą ostrzegać wiernych przed potępieniem, jeśli nie dają przykładów kary i konsekwencji za grzechy już tutaj na ziemi, pozostawiając wszystko Panu Bogu ?.
6 dni temu / Trojanowski
 
"3 inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych." - to właśnie ten przypadek.
6 dni temu / kskiba19
 
A więc znany, zdeklarowany aborter i równocześnie lekarz-cudotwórca, pogrzeb katolicki mieć będzie. Pod adresem Kurii mam kilka uwag w tej sytuacji - zawsze należy być konsekwentnym, przynajmniej cnoty konsekwencji nie można było odmówić Kościołowi przez cały okres jego istnienia. W tej sytuacji którą stworzyliście, jak będziecie mogli odmówić chrześcijańskiego pogrzebu każdemu innemu lekarzowi popierającemu aborcję? Czy będziecie niuansować, że ten uratował więcej dzieci więc można, a tamten mniej sławny już nie? Czy może jako regułę przyjmiecie, że każdy ochrzczony ginekolog-aborter ma mieć katolicki pogrzeb? No i pytanie fundamentalne wynikające wprost z tego precedensu - skoro on ma prawo do pogrzebu, to czy będziecie również upominać się o prawo do pogrzebu dla abortowanych dzieci? Czy może dalej te ludzkie szczątki będą lądowały w piecach szpitalnych...
10 dni temu / Hipokryzja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.