DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Barbarzyńcy zniszczyli, rojaliści oczyścili paryski pomnik św. Joanny d’Arc

Barbarzyńcy zniszczyli, rojaliści oczyścili paryski pomnik św. Joanny d’Arc
Jan Matejko, Święta Joanna Reprodukcja: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1533395

Na stulecie kanonizacji świętej Joanny d’Arc lewacy zbezcześcili w Paryżu jej pomnik. Rojaliści umyli monument, bo miasto… incydentu nie dostrzegło.

 

W stolicy niegdyś katolickiej Francji miał miejsce haniebny akt barbarzyństwa. To już prawdziwe zdziczenie, bo 16 maja upłynęła 100. rocznica kanonizacji Joanny d’Arc. świętej czczonej zarówno przez Kościół katolicki, jak i – teoretycznie – przez Republikę. Tymczasem, niejako z tej „okazji” pomnik Dziewicy Orleańskiej został zbezczeszczony. W tym kontekście można też przypomnieć inne niedawne akty profanacji, które miały miejsce na cmentarzu w Nicei, czy też ścięcie krzyża na górze koło Montpellier.

 

Trudno więc akcji pokrycia pomnika Joanny d‘Arc obelżywymi napisami nie uznać za kolejny przejaw wzrastającej nad Sekwaną antychrześcijańskiej fobii. Prawdopodobnie pomnik niecenzuralnymi napisami ozdobili lewacy. Wybrali monument na bulwarze Saint-Marcel w piątej dzielnicy Paryża.

 

Uwagę zwraca data tego wandalizmu. Dzień patronalny świętej patronki Francji przypada na 30 maja, czyli datę jej męczeńskiej śmierci. 16 maja przypada z kolei rocznica kanonizacji i w tym roku obchodziliśmy 100-lecie tego wydarzenia. Jest też państwowe święto, ustanowione na cześć świętej i patriotyzmu jeszcze w 1920 roku i nigdy nie zniesione. Obchodzone jest zawsze w drugą niedzielę maja, w rocznicę wyzwolenia Orleanu 8 maja 1429 roku.

 

W tym roku zarówno Kościół katolicki jak i miasto Orlean przygotowały szereg uroczystości związanych z rocznicą. Z powodu koronawirusa przeniesiono je na jesień. Wrogowie Kościoła i świętych epidemią się jednak nie przejęli.

 

Uwagę zwraca fakt, że zbezczeszczenia pomnika jakoś nie zauważyły mainstreamowe media francuskie. Obsceniczny napis na cokole widniał przez kilka dni i do odpowiedzialności nie poczuwało się też merostwo Paryża. W końcu młodzi rojaliści francuscy wzięli sprawy w swoje ręce i wyręczyli miasto, czyszcząc dzieło  rzeźbiarza Emila-François Chatrousse’a.

 

Akcja młodych rojalistów została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców dzielnicy. W internecie pojawiła się krytyka merostwa Paryża, które degradacji tego pomnika i aktu lewackiego barbarzyństwa zdaje się nie chciała dostrzec.

 

 

 

 Bogdan Dobosz

 

 Joanna d’Arc i skomplikowane losy jej kultu


DATA: 2020-05-23 21:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Grzegorz - Anglicy ;Bo walczyła o wolność Francji. W roku 1431 różnoce religijne nie miały jeszcze takiego znaczenia, wszyscy w Europie Zachodniej byli katolikami. Podobnie zginął około 100 lat wcześniej William Wallace walczący za Szkocję, konflikt między Szkotami a podbijającymi już wtedy świat Anglikami nie miał podłoża religijnego.
14 dni temu / kate
 
@Krakusik Przepraszam, ale kto spalił Joannę na stosie? Lewacy czy katolicy?
14 dni temu / Grzegorz
 
Czego wymagać po ludziach władzy dla których bogiem jest brzuch. Po za tym święta jest wyrzutem dla ich życia i poglądów, które popierają. Żałosne...
14 dni temu / Krakusik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.