DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Autokarowa pielgrzymka „Śladami cadyków”. Zaskakujące zaproszenie od Archidiecezji Warszawskiej

Autokarowa pielgrzymka „Śladami cadyków”. Zaskakujące zaproszenie od Archidiecezji Warszawskiej
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (Tim Mossholder)

Archidiecezja Warszawska zaprasza na pielgrzymkę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że chodzi o pielgrzymkę autokarową „Śladami cadyków”.


To już – jak wynika z informacji – druga tego typu pielgrzymka. Tegoroczna edycja odbędzie się 19 lipca pod honorowym patronatem biskupa Rafała Markowskiego. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem patronował także pierwszej pielgrzymce „Śladami cadyków”.


Program wydarzenia jest interesujący pod względem historycznym i etnograficznym, zaś dla katolickich uczestników rozpoczyna się Mszą świętą po łacinie, jednak trudno pojąć, dlaczego imprezę poświęconą duchowości innego wyznania organizuje katolicka archidiecezja, a nie na przykład biuro podróży, dom kultury czy jedna z licznych w naszym kraju organizacji społecznych zajmujących się tematyką żydowską.


Sprawa zaskakuje jeszcze silniej, gdy uzmysłowimy sobie, że w planie dnia odnajdziemy m. in. wprowadzenie w „tajniki duchowości chasydzkiej i nauk cadyków”, „wspólne śpiewanie nigunów, czyli pieśni chasydzkich” czy też „zaniesienie indywidualnych intencji” podczas medytacji przy grobie jednego z cadyków.


W kilku miejscach przewidziano czas na modlitwę. Miejmy nadzieję, że (przynajmniej dla katolickich uczestników pielgrzymki) będzie to modlitwa chrześcijańska, gdyż – o czym warto pamiętać – wyznawcy religii mojżeszowej nie uznają Pana Boga w Trójcy Świętej Jedynego.


Z kolei dla nas, katolików, Trójjedyny Bóg stanowi centrum życia, wiary i pobożności. Dlatego też w sposób naturalny pielgrzymowanie kojarzy się z odwiedzaniem miejsc ściśle związanych z kultem Pana Boga lub też prowadzącej do Niego Najświętszej Maryi Panny bądź Jego świętych.

 

 

Źródło: niedziela.pl / archwwa.pl
MWł

 

 


DATA: 2020-07-14 21:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli chcą Państwo poznać bliżej historię narodzin tych spotkań ekumenicznych to proszę poszukać w sieci informacji pod hasłem: seelisberg fsspx, znajdziecie tam trochę ciekawych informacji nt. konferencji, która odbyła się w Szwajcarii w 1947 roku w miejscowości Seelisberg.
4 miesiące temu / tak tylko
 
Jeszcze co do "starszych braci w wierze" - taka mała dygresja - może i początkowo byli oni naszymi braćmi w wierze, ale przestali nimi być w skutek odrzucenia przez ówczesny Sanhedryn nauczania, następnie pojmania, osądzenia, nieludzkiego skatowania i zamordowania naszego Boga i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, i Który od tamtej pory do dzisiaj jest przez nich nieuznawany i wyszydzany. Zresztą nasz Pan określił to całkiem jasno: "kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką" /Mt 12, 50/.
4 miesiące temu / tak tylko
 
@Izydor Oracz czym innym jest prawdziwy judaizm, a czym innym chasydyzm. Ten ostatni jest związany z kabałą, a przez to z okultyzmem. A po drugie my powinniśmy żydów nawracać na prawdziwą wiarę, a nie utwierdzać ich w błędzie odmawiając ich modlitwy...
4 miesiące temu / Polka
 
@izydor oracz, niestety ale się mylisz, żydzi to nie są nasi starsi bracia w wierze, poczytaj co o tym mówił m.in. ks. W. Chrostowski
4 miesiące temu / pioter
 
Judaizm to religia "starszych braci w wierze" nie ma nic zdrożnego w pielgrzyce po miejscach drogich judaistom. Oby sierpniowe pielgrzymki na Jasną Górą dały jasny przekaz - Naród domaga się całkowitego zakazu aborcji, eutanazji i praktyk homoseksualnych. Judejczycy wyznają część Biblii - Star Testament - to tam jest mowa o Sorbonie i Gomorze - miejsców czynów najochydniejszych na Ziemii.
4 miesiące temu / Izydor Oracz
 
Trudno zrozumieć czy w tych seminariach już też jak na UW czy innym KULu zaczyna dominować gender studies i inne "nauki" Może ja nie znam Katechizmu KK, może nie czytam tego samego Pisma Świętego co ten organizator od "cadyków"? Nie mam nic przeciwko Żydom ale to jest już aberacja
4 miesiące temu / wall
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.