DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Autokarowa pielgrzymka „Śladami cadyków”. Zaskakujące zaproszenie od Archidiecezji Warszawskiej

Autokarowa pielgrzymka „Śladami cadyków”. Zaskakujące zaproszenie od Archidiecezji Warszawskiej
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (Tim Mossholder)

Archidiecezja Warszawska zaprasza na pielgrzymkę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że chodzi o pielgrzymkę autokarową „Śladami cadyków”.


To już – jak wynika z informacji – druga tego typu pielgrzymka. Tegoroczna edycja odbędzie się 19 lipca pod honorowym patronatem biskupa Rafała Markowskiego. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem patronował także pierwszej pielgrzymce „Śladami cadyków”.


Program wydarzenia jest interesujący pod względem historycznym i etnograficznym, zaś dla katolickich uczestników rozpoczyna się Mszą świętą po łacinie, jednak trudno pojąć, dlaczego imprezę poświęconą duchowości innego wyznania organizuje katolicka archidiecezja, a nie na przykład biuro podróży, dom kultury czy jedna z licznych w naszym kraju organizacji społecznych zajmujących się tematyką żydowską.


Sprawa zaskakuje jeszcze silniej, gdy uzmysłowimy sobie, że w planie dnia odnajdziemy m. in. wprowadzenie w „tajniki duchowości chasydzkiej i nauk cadyków”, „wspólne śpiewanie nigunów, czyli pieśni chasydzkich” czy też „zaniesienie indywidualnych intencji” podczas medytacji przy grobie jednego z cadyków.


W kilku miejscach przewidziano czas na modlitwę. Miejmy nadzieję, że (przynajmniej dla katolickich uczestników pielgrzymki) będzie to modlitwa chrześcijańska, gdyż – o czym warto pamiętać – wyznawcy religii mojżeszowej nie uznają Pana Boga w Trójcy Świętej Jedynego.


Z kolei dla nas, katolików, Trójjedyny Bóg stanowi centrum życia, wiary i pobożności. Dlatego też w sposób naturalny pielgrzymowanie kojarzy się z odwiedzaniem miejsc ściśle związanych z kultem Pana Boga lub też prowadzącej do Niego Najświętszej Maryi Panny bądź Jego świętych.

 

 

Źródło: niedziela.pl / archwwa.pl
MWł

 

 


DATA: 2020-07-14 21:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli chcą Państwo poznać bliżej historię narodzin tych spotkań ekumenicznych to proszę poszukać w sieci informacji pod hasłem: seelisberg fsspx, znajdziecie tam trochę ciekawych informacji nt. konferencji, która odbyła się w Szwajcarii w 1947 roku w miejscowości Seelisberg.
26 dni temu / tak tylko
 
Jeszcze co do "starszych braci w wierze" - taka mała dygresja - może i początkowo byli oni naszymi braćmi w wierze, ale przestali nimi być w skutek odrzucenia przez ówczesny Sanhedryn nauczania, następnie pojmania, osądzenia, nieludzkiego skatowania i zamordowania naszego Boga i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, i Który od tamtej pory do dzisiaj jest przez nich nieuznawany i wyszydzany. Zresztą nasz Pan określił to całkiem jasno: "kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką" /Mt 12, 50/.
26 dni temu / tak tylko
 
@Izydor Oracz czym innym jest prawdziwy judaizm, a czym innym chasydyzm. Ten ostatni jest związany z kabałą, a przez to z okultyzmem. A po drugie my powinniśmy żydów nawracać na prawdziwą wiarę, a nie utwierdzać ich w błędzie odmawiając ich modlitwy...
27 dni temu / Polka
 
@izydor oracz, niestety ale się mylisz, żydzi to nie są nasi starsi bracia w wierze, poczytaj co o tym mówił m.in. ks. W. Chrostowski
27 dni temu / pioter
 
Judaizm to religia "starszych braci w wierze" nie ma nic zdrożnego w pielgrzyce po miejscach drogich judaistom. Oby sierpniowe pielgrzymki na Jasną Górą dały jasny przekaz - Naród domaga się całkowitego zakazu aborcji, eutanazji i praktyk homoseksualnych. Judejczycy wyznają część Biblii - Star Testament - to tam jest mowa o Sorbonie i Gomorze - miejsców czynów najochydniejszych na Ziemii.
27 dni temu / Izydor Oracz
 
Trudno zrozumieć czy w tych seminariach już też jak na UW czy innym KULu zaczyna dominować gender studies i inne "nauki" Może ja nie znam Katechizmu KK, może nie czytam tego samego Pisma Świętego co ten organizator od "cadyków"? Nie mam nic przeciwko Żydom ale to jest już aberacja
27 dni temu / wall
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.