DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Austriacki hierarcha: papież powiedział, że nie zniesie kapłańskiego celibatu

Austriacki hierarcha: papież powiedział, że nie zniesie kapłańskiego celibatu
Bp Andreas Laun. Bundesverband Lebensrecht/YouTube

Austriacki biskup Andreas Laun w krótkim komentarzu przypomniał, że papież Franciszek w styczniu 2019 r. przyznał, że nie zniesie obowiązkowego kapłańskiego celibatu. Hierarcha zwrócił uwagę na to, że papież podkreślał, że nie „chce stawać przed Bogiem z tą decyzją”.

 

Hierarcha na łamach austriackiego portalu kath.net skomentował kwestię ewentualnego zniesienia celibatu dla księży. Bp Laun przypomniał wypowiedź papieża Franciszka, który stwierdził, że nie zamierza podejmować takich decyzji. Ojciec Święty w styczniu br. powiedział, że nie chce stawać przez Bogiem jako ten, który podjął decyzję o zniesieniu celibatu. Hierarcha przypomniał również słowa papieża, który stwierdził, że „celibat jest darem dla Kościoła”.

 

Bp Andreas Laun w swym komentarzu podkreśla, że ​​papież Franciszek jest świadomy, że zniesienie obowiązkowego celibatu z jego strony byłoby decyzją, na którą pewnego dnia będzie musiał odpowiedzieć przed Bogiem. „Dzięki [tym uwagom-przyp. red.] papież Franciszek przypomina nam o fundamentalnej prawdzie dotyczącej życia każdego człowieka i znaczenia jego życia: to znaczy, że w końcu chodzi o ten jeden dramatyczny moment, kiedy mogę stanąć przed Bogiem i gdy usłyszę: „Wejdź” lub straszne: „Odejdź ode Mnie” – mówi.

 

Portal LifeSiteNews.com zwraca uwagę, że krótki komentarz biskupa Launa może być odczytany tutaj jako pośredni sposób przypomnienia papieżowi Franciszkowi o jego własnych słowach na temat celibatu kapłańskiego i możliwościach związanych z ewentualną jego zmianą.

 

Papież Franciszek mówił w ten sposób o celibacie podczas swojej konferencji prasowej podczas lotu 28 stycznia, kiedy powrócił ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Papież powiedział wówczas: „Przypomina mi się zdanie św. Pawła VI: „Wolałbym oddać życie niż zmienić prawo o celibacie”. Przypomniało mi się to i chcę to powiedzieć, ponieważ jest to odważne zdanie, w trudniejszym momencie niż ten w 1968-1970 roku. Osobiście uważam, że celibat jest darem dla Kościoła. Po drugie, nie zgadzam się z dopuszczeniem opcjonalnego celibatu” – mówił Ojciec Święty.

 

Portal LifeSiteNews.com zauważa jednak, że papież Franciszek mówi, że nie chce znieść obowiązkowego celibatu, ale nadal rozważa wprowadzenie żonatych księży w niektórych regionach świata.

 

Na łamach Catholic News Register, ks. Roger Laundry wskazuje, że historia Kościoła pokazuje, że takie rozwiązanie nie byłoby dobre.

 

„Z powodu poważnego braku infrastruktury edukacyjnej, większość osób w Amazonii nie ma dostępu do odpowiedniej, dobrej jakości edukacji. Nie mówimy o ordynacji żonatych mężczyzn z doktoratami, tytułami magisterskimi, a nawet licencjackimi w teologii lub czymkolwiek innym. Studiowalibyśmy, czy wyświęcać nawet tych, którzy mają tylko wykształcenie na poziomie podstawowym, tak aby mogli nawet czytać Pismo Święte i mszał. Historia Kościoła pokazuje, że nie jest to dobry pomysł. Na przestrzeni wieków przed założeniem seminariów katolickich w Europie mężczyźni po prostu uczęszczali na jakiś czas do miejscowego duchowieństwa, zdawali egzamin, a następnie zostali wyświęceni, ledwo zdolni do wymawiania łaciny, nie mówiąc już o zrozumieniu tego. Skandale wywołane przez tak słabo wyszkolonych duchownych pomogły przyspieszyć reformację protestancką” – komentuje ks. Laundry.

 

 

Źródło: LIfeSiteNews.com, Catholic News Register

WMa


DATA: 2019-07-04 20:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żyjemy w NIENORMALNYCH CZASACH i NIE MAMY WPŁYWU NA INFORMACJE JAKIE NAS ZALEWAJĄ ZE WSZYSTKICH STRON. Należy JEDNAK publicznie zapytać: Czy hierarchowie NIE ROZUMIEJĄ, że wpisują się w tą NIENORMALNOŚĆ czy też czynią to z ROZMYSŁEM podobnie jak media nagłaśniające te ROŻNORODNE opinie i komentarze. Jak nas poinformowano Papież ma prawo do OSOBISTEGO zdania, które NIEKONIECZNIE musi być takie same jak jego POPRZEDNIKÓW czy STARA NAUKA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO !?. Zatem, to co mówi austriacki biskup jest jedynie ZNIEKSZTAŁCONYM ECHEM ŹRÓDŁA "DŹWIĘKU". To niezmienna Nauka K.K winna być głoszona i Ewangelia a nie dopowiedzi co "powiedział" albo chciał powiedzieć Papież. Niepoważne jest to, że sam portal LifeSiteNews.com zwraca uwagę, że krótki komentarz biskupa Launa może być odczytany tutaj jako pośredni sposób przypomnienia papieżowi Franciszkowi o jego własnych słowach na temat celibatu. Prawdziwa EKWILIBRYSTYKA słowna zamiast prostego w Prawdzie UPOMNIENIA.
10 miesięcy temu / iskierka
 
Jak uczy Słowo Boże wasza mowa ma być TAK - TAK, NIE - NIE. Reszta od diabła pochodzi . Manipulacja , sugestie, skrywanie Prawdy za "wielomówstwem" i fałszywą pokorą nie przystoją Pasterzom. Podobnie jak UPRAWIANIE POLITYKI. Osoby czytające od lat PCH nie godzą się na ZANIŻANIE POZIOMU dyskursu o KRYZYSIE w K.K. i niepoważne wkręcanie w politykowanie biskupów. Nie podoba się prawda? cenzura ?
10 miesięcy temu / iskierka
 
Nie zniesie celibatu tylko zrobi wyjątek na wyświęcanie żonatych mężczyzn "w szczególnych przypadkach".
10 miesięcy temu / tradycja
 
Nie pierwsza to już bardzo ważna, wypowiedź tego emerytowanego hierarchy. Powtórzę, co już kiedyś o Nim napisałem: wygląda i gada, jak biskup! Dobrze, że obok takich zawziętych modernistów, jak Schoenborn, są jeszcze w Episkopacie Austrii obrońcy szeroko rozumianej Tradycji. Niech Bóg Ci błogosławi, Ekscelencjo!
10 miesięcy temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.