DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Austria: Fala apostazji trwa. Prawie 60 tysięcy osób opuściło Kościół

Austria: Fala apostazji trwa. Prawie 60 tysięcy osób opuściło Kościół
Fot. Violeta Voykinska / freeimages.com

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała fali apostazji w Kościele katolickim w Republice Austrii. Wiary wyparło się tam formalnie prawie 60 tys. osób.

 

58 535 - tylu katolików opuściło w 2020 roku Kościół katolicki w Austrii. Mimo koronawirusowych restrykcji tylko niewiele mniej wiernych zdecydowało się na dokonanie formalnego aktu apostazji. Wobec roku 2019 odnotowano spadek o 13,7 procent.

 

Na początku 2021 roku w Austrii mieszka według oficjalnych statystyk 4,91 mln katolików. To wciąż więcej, niż połowa spośród 8,9 mln wszystkich mieszkańców. Jeżeli jednak fala apostazji będzie dalej wzbierać, już za kilka lat katolicy będą stanowić w Austrii mniejszość.

 

Zarazem podano też liczbę wiernych, którzy uczęszczają w niedzielę do kościoła na Mszę świętą. Dane pochodzą z końca 2019 roku; w Austrii przed pandemią było między 497 a 533 tys.

dominicantes. To oznacza, że do kościoła chodzi regularnie zaledwie ok. 10 procent katolików.

Mimo tych bolesnych statystyk Kościół w Austrii pozostaje bogaty. W roku 2019 wpływy z podatku kościelnego wyniosły 481 mln euro, o 7 mln więcej, niż rok wcześniej.

 

Austriacki Episkopat, podobnie jak niemiecki i szwajcarski, jest w swojej większości głęboko modernistyczny. Hierarchowie z tego kraju wspierają niemiecką Drogę Synodalną, dążąc do zmian w celibacie, moralności seksualnej, roli kobiet i władzy osób świeckich.

 

Austria przechodzi też przez bardzo poważny kryzys demograficzny. W największych miastach rodzi się niewiele rodzimych dzieci. Według statystyk z połowy 2020 roku, aż 52,5 proc. dzieci we Wiedniu w wieku szkolnym w domu nie mówi po niemiecku. Dominują uczniowie islamscy. Już w 2017 we wiedeńskich szkołach dzieci muzułmańskie przewyższały liczebnie dzieci katolickie w stosunku 32 do 30 tysięcy.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach


DATA: 2021-01-14 09:39
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli muzułmanie będą czcić Pana Boga po muzułmańsku, tak jak potrafią.
2 dni temu / 1234
 
Może nabór do posoborowej sekty powinni rozpocząć
2 dni temu / Linkc
 
I dobrze. Widać Kościół się oczyszcza ze zbędnych elementów. @Big Jeffrey A tu mowa o apostazji kościelnej czy po prostu deklaruje publicznie w urzedzie, że nie jest katolikiem ale w dokumentach kościelnych jest? Jeżeli to drugie to nie jest apostatą tylko zaprzańcem, który zaparł się Jezusa. Ale konkordat niektórych państw zakłada, że jak w urzędzie powiedziałeś, że nie jesteś katolikiem, to w parafii mają obowiązek wypisać cię z Kościoła. Wiesz może jak jest w Austrii? Jeżeli ta druga opcja z wypisem w urzędzie to wtedy znaczy, że ten człowiek jest apostatą.
2 dni temu / trooper
 
Kościoły w krajach niemieckojęzycznych gubi chciwość i polski Kościół niestety zapewne też to spotka.
2 dni temu / bez złudzeń
 
a Konkordat ? sama taca to marginalna kasa
3 dni temu / ewa do Big Jef
 
Odeszli z miłości do bliźniego, do czego zachęcają episkopaty, a nawet sam papa boungiorno.
3 dni temu / John
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.